• $28,9174
  • €31,3099
  • 1883.16
  • 8087.24
17 Ağustos 2023 Perşembe

Liderlik cesaret işidir

Bu çok bilinen cümle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz gün yaptığı konuşmasında da sık sık geçti. Evet, liderlik cesaret işi. Peki, Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulan ve koltuğu bırakmasını isteyen CHP-içi muhalefetin beklediği liderlik cesaretini Ekrem İmamoğlu gösterebildi mi? Dahası CHP'deki tek mesele liderlik meselesi mi?

Büyük büyük laflara, sloganlara, iddialara ve tüm bunlarla muhalif seçmende yarattığı beklentiye rağmen 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta üst üste iki kez yenilmiş, daha önce de sayısız kere mağlup olmuş CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik CHP çevrelerinde ortaya çıkan büyük tepki devam ediyor. Sadece CHP tabanında değil, CHP çevresinde yer alan, maaşa bağlanan, fonlanan medya, akademya ve sosyal medya figürleri etrafında da bu tepkiler yüksek perdeden dile getiriliyor. Daha düne kadar yere göğe sığdıramadan övdükleri Kılıçdaroğlu'nu şimdi aynı zevat yerin dibine sokuyor. Bu durumun akademik ahlaka, entelektüel namusa, gazetecilik etiğine ne kadar uyduğunu önceki yazılarımda tartışmıştım. Lâkin bütün bu kişilerin oluşturduğu ve CHP tabanını da etki altına alarak teşkil eden kamuoyu neticede Kılıçdaroğlu'nun gitmesini isteyen bir kamuoyu. Bütün bunlara rağmen Kılıçdaroğlu da 13 yıldır oluşturduğu delege ve teşkilat yapısının verdiği konforla gitmeyeceğini gösteriyor.

Bu vaziyette de Kılıçdaroğlu'na açıkça meydan okuyacak ve bu Kılıçdaroğlu karşıtı kamuoyunu arkasına alacak bir lider ihtiyacı ortaya çıkıyor. Hâl böyleyken de gözler İstanbul'da ittifak oylarıyla seçim kazanarak CHP tarihine geçmiş Ekrem İmamoğlu'na dönüyor. Ama İmamoğlu birtakım makaleler yazmasına, birtakım internet siteleri kurmasına, gizli toplantılar düzenlemesine rağmen bir türlü o meydan okuyucu, cesur tavrı yani lider olma hasletini gösteremiyor. Kılıçdaroğlu'nun delege yapısından çekindiği için kurultay çağrısıyla genel başkan adayı olacağını açıklayamıyor. Çünkü bunu yaptığında genel başkan seçilebileceğine dair bir özgüvene sahip olamadığı gibi elindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğundan da olacağından korkuyor. Kılıçdaroğlu'nun üstü kapalı alternatif adayları düşündüğüne dair sinyaller vermesi İmamoğlu'nu daha da korkutuyor. Bu korkudan dolayı da bütün parti hiyerarşini, etiğini, kültürünü yok sayarak, henüz parti resmî bir adaylık açıklaması yapmadan İstanbul Büyükşehir'e aday olduğunu açıklayarak ön almaya çalışıyor. Hani liderlik cesaret işiydi?

Herkes lider olmak zorunda değil. Çeşitli dolaylı anlatımlarla, üstü kapalı ifadelerle konuşup net olamamak zaten lider olunamadığının da bir göstergesi. Üstelik mesele sadece CHP içi iktidar mücadelesi ile de sınırlı kalmıyor. İyi Parti'nin ve HDP'nin tekrar ittifakta yer alıp almayacağı da İmamoğlu'nu düşündürüyor. Bunların desteği olmadan seçimi kazanamayacağını bildiği için de (tuhaf bir biçimde) şahsı üzerine bir ittifak çağrısı yapıyor.

Peki ama CHP'nin tek meselesi liderlik mi? Kılıçdaroğlu'nun mağlup bir genel başkan olarak kuşkusuz koltuğu bırakması beklenir lâkin CHP'nin meseleleri bununla mı sınırlı? CHP'nin %25'te sıkışıp kaldığı üzerine ciddi sosyolojik bir tahlil gerekirken güya kültürel hegemonyanın sahibi gibi kendilerini farz eden ve CHP etrafında yer alan akademisyen-entelektüel sıfatı taşıyan zevat bu analizleri neden yapamıyor? 'Sol' olma iddiasındaki CHP'nin işçilerden, köylülerden, emekçilerden, yoksullardan oy alamadığı üzerine (onların televizyonunda sadece TRT çekiyor lafı dışında) bir tartışma gördünüz mü? Kuşkusuz burada bir nitelik meselesi olduğu gibi bu sıfatı taşıyanların her birinin ekonomik ve siyasal güç mücadelelerinin parçası olarak trolleşmesi de söz konusu.

Sosyolojik tartışmanın yanı sıra CHP'nin Türkiye'nin milliyetçi-muhafazakâr çoğunluğundan oy alamamasına dair bir ideolojik veya siyasal analize rastladınız mı? Dahası HDP ile ittifakın Türk milletinde nasıl tepkiye sebep olduğuna dair bir cümle ve seçim öncesi bu zevatın bizzat ağzından çıkmış sözlere dair bir özeleştiri?

Evet, liderlik cesaret işidir. Lâkin akademisyenlik, entelektüellik ve gazetecilik de bir cesaret, ahlak ve nitelik meselesidir.

<p>Gaziantep'te polise silahla ateş açan şüpheli operasyonla gözaltına alındı. </p><p>Güzelyurt Maha

Gaziantep'te nefes kesen operasyon

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti