• $28,9359
  • €31,591
  • 1897.9
  • 7948.6
10 Ağustos 2023 Perşembe

Hepiniz oradaydınız!

Seçimlerin üzerinden iki buçuk aydan fazla zaman geçti ama büyük umutlarla seçime girip seçimi kaybeden muhalif kesimlerin siyasetçisi de akademisyeni de gazetecisi de şarkıcı-oyuncu güruhu da seçim sonuçlarını anlamaktan aciz bir görüntü sergilemeye devam ediyor.

İki buçuk aydır muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu'nu yerden yere vuran, "aday zaten yanlıştı" demek dışında nitelikli analizlere rastlamıyoruz. Ne seçim sonuçlarındaki milliyetçi rüzgarı anlayacak bir ideolojik analize, ne de büyükşehirlerin üst-orta gelir gruplarının yaşadığı mahallelerine ve kıyılara sıkışmışlığı anlayacak sınıfsal / kültürel analizlere denk geliyoruz. Üstelik bu tartışmanın sığlığı içinde debelenenlere bakıldığında sosyal bilimler eğitimi almış ve hatta dersleri veren akademik unvanlı insanları bile görüyoruz.

Hele hele PKK'nın partisi ile ittifak yapmanın toplumda nasıl büyük bir tepkiye sebebiyet verdiğini anlamadıkları da görünüyor. Bu da şaşırtıcı değil çünkü bu akademisyen- entelektüel sıfatlı kadronun değer dünyasında PKK bir olumsuzluk ifade etmiyor.

Uluslararası politikada Türkiye'nin konumunun son yıllarda nereden nereye geldiğinin seçim sonuçlarındaki etkisini görmeleri de mümkün olmuyor çünkü bu zevat Türk dış politikasına NATO'da görevli bir Amerikan başçavuşu gibi bakıyor.

Peki, seçim gecesinden beri söyledikleri ne? "Kılıçdaroğlu yanlış adaydı, o adaylıkta ısrar etmeseydi seçimi kaybetmeyecektik." Bu elbette söylenen cümlelerin en kibarı. Kılıçdaroğlu'na akla hayale gelmeyecek hakaretler edenlerin, yerin dibine sokacak şekilde aşağılayıp dalga geçenlerin sayısı bu akademik, entelektüel veya gazeteci sıfatlı kişilerde o kadar çok ki... Peki, madem Kılıçdaroğlu bu kadar rezil bir adaydı, daha şundan 2 ay öncesine kadar neden neredeyse tanrılaştırdınız?

Evet, bugün hakaret edip aşağılayanlar ve her biri uzun uzun akademik unvan ve gazeteci CV'si taşıyanlar; bunu siz yaptınız! Hadi o zaman bunları yaptınız, daha 2 ay önce yere göğe sığdıramadığınız insana yönelik bugün hiçbir özeleştiri yapmadan söylediklerinizden utanmıyor musunuz? Bir akademik ahlak, entelektüel namus, gazeteci etiği veya sanatçı karakterinden bu kadar mı yoksunsunuz?

Dahası mevzu sadece adayın yanlışlığı mıydı? Türk toplumunun Kılıçdaroğlu yerine başka birinin aday olması durumunda oy verme davranışının anlamlı bir şekilde değişeceğini nereden çıkardınız? Sizin kol kola girdiğiniz PKK'nın partisinin bulunduğu bir ittifaka sağ çoğunluğun oy vereceğini kim söyledi? 1950'den beri milliyetçi-muhafazakâr partilere birkaç nesildir oy veren insanların CHP'li herhangi bir başka adaya daha fazla oy verebileceğini nasıl düşünebiliyorsunuz?

Bir de seçim sonuçlarının sınıfsal, ideolojik, sosyolojik boyutlarını analiz etmeden mevzuyu sadece aday konusuna indirgemenin nasıl bir sığlık olduğunu göremiyor musunuz? "Kültürel iktidar bizde" diyor ama bir yandan da sosyal bilimlerden bu kadar nasipsiz nasıl olabiliyorsunuz?

Hepsini geçtim. Bugün yerin dibine soktuğunuz aday için seçim öncesi bir trol gibi çalıştınız şimdi de yine bir trol gibi saldırıyorsunuz. Kaç seçimdir %47'yi aşamamış muhalif toplumsal tabanı, %25'e sıkışmış CHP'yi analiz etmeden, toplumsal tabanı genişletmeye dönük bir ideolojik veya sosyolojik tartışma yapmadan bugüne kadar geldiniz.

Üstelik hiçbir ahlaki, ideolojik veya siyasal prensip gündeme getirmeden sabah akşam hakaret ettiğiniz Davutoğlu, Babacan, Akşener gibi insanlarla kurulan masayı öve öve bitiremediniz. Yine tüm insani ve millî değerleri hiçe sayarak PKK'nın partisi ile yapılan ittifaka demokrasi, özgürlük, adalet gibi kavramların içini boşaltıp kullanarak güzellemeler dizdiniz. O da yetmedi, ırkçı bir sığınmacı düşmanının son anda ittifaka katılmasına, ona İçişleri Bakanlığı verilmesine sessiz kaldınız. Bütün bunlardan sonra da kendinize hâlâ utanmadan sol, sosyalist, liberal, demokrat, Kemalist gibi sıfatlar vermeye; akademisyen veya entelektüel unvanları kullanmaya devam ediyorsunuz.

Hepiniz oradaydınız!

<p>Tınmaz, Uşak Üniversitesi Karahallı Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programı'nda okud

Takım bulamayan kaleci, ücret karşılığı halı saha maçlarına çıkıyor! İşte detaylar...

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek