• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
4 Eylül 2023 Pazartesi

Bu uğurda çok bedeller ödendi…

Hem 1. Dünya Savaşı'nda hem Millî Mücadele'de Türkiye'nin tek başına bir hava gücü hâlinde savaşan, düşman uçaklarını düşüren, düşman cephesine elleriyle bomba yağdıran, bu uğurda hem esir düşen hem de gazi olan bir pilottu. Savaş sonrasında bir yandan kendi uçaklarını üretiyor, bir yandan tayyare okullarında öğrenci yetiştirmeye uğraşıyor diğer yandan da Hürkuş Havayolları'nı kurarak sivil havacılığı inşa etmeye çalışıyordu. Türkiye'nin kendi savaş uçaklarını üreten, kendi sivil uçaklarını dünyanın her yerinde uçuran bir ülke olması için mücadele ediyordu.

Uçuş izni verilmedi, uçak üretme ruhsatı verilmedi, Hürkuş Havayolları iflas ettirildi, uçakları baltayla parçalandı, hapse atıldı, gazilik maaşına el koyuldu...

Engel olunmasa Türkiye dünya havacılığına damgasını çok yıllar öncesinden vurabilirdi. Ama olmadı ve engel olanların istedikleri oldu: Türk havacılığı dışa bağımlı hâle geldi.

En son Cebeci Belediye Mezarlığı'na sadece 12 kişinin katıldığı bir cenazeyle defnedildi. Ölümünden sonra bile ona karşı hınç bitmedi. Bir komedi filminde zekâ problemi taşıyan sözde bir pilot karakterine onun ismi verilmişti. Çünkü Türkiye'ye, Türk milletine dair bir ümit sahibi olmak, bu milletin uçak dâhil her şeyi üretebileceğine dair bir özgüven sahibi olmak mandacı hainler için ancak bir zekâ problemi olabilirdi.

Onun adı Vecihi Hürkuş'tu.

Bu uğurda başka kahramanların ödeyeceği bedeller de vardı...

1. Dünya Savaşı sırasında yedi düvelle birden mücadele eden ve artık savaşın son yılında giderek sıkışan imparatorluğun payitahtına bir haber gelmişti. Azerbaycan'ı işgal eden Ruslar ve Ermenilerin kardeş Azerbaycan Türklerine karşı katliamlar yapıyordu. Bunun üzerine Başkomutan Enver Paşa kardeşinin komutasında bir ordu kurulmasını, adının da Kafkas İslam Ordusu olmasını istiyor, orduyu Azerbaycan'a gönderiyordu.

Komutasındaki Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan'ı büyük kahramanlıklarla işgalden kurtarmıştı.

Sonrasında Millî Mücadele sırasında silah ve mühimmat atölyesi kurulmasına öncülük edip ihtiyaç duyulan mühimmatı üretmeye çalışıyordu. Savaş bittiğinde de İstanbul'da silah fabrikası kuruyordu.

Bizzat kendi tasarladığı silah ve mühimmatı üreterek hem Türk ordusunun silahlarını karşılıyor hem de Türkiye'nin savunma sanayisinin temellerini atıyordu. O kadar ki ürettiklerini ihraç etmeye bile başlamıştı. Elbette bu başarı içerideki ve dışarıdaki bazı odaklarda büyük rahatsızlık yaratıyordu.

1949'a gelindiğinde Arap-İsrail Savaşı başlamış, İsrail ile savaştıkları için Arap Devletlerine yönelik Batı'nın silah ambargosu uygulamaya sokulmuştu. O ambargoya rağmen İsrail'e karşı Arap ülkelerine ihtiyaç duydukları silahı üretip ihraç edense o oluyordu. Tam Suriye ordusuna yönelik büyük bir sevkiyatın yapılacağı gün silah fabrikasında üç tane büyük patlama yaşandı.

Kendisiyle birlikte toplam 27 kişi şehit oluyor ve fabrika kül oluyordu.

Onun adı Nuri Killigil'di. Kafkas İslam Ordusu'nun muzaffer komutanı, kahraman Nuri Paşa!

Ödenecek bedeller bitmiyordu...

Tayyare fabrikası kapatılan, birçok dava ile korkutulmaya çalışılan, Türkiye'nin kalkınması için çalıştığı için başına gelmedik bırakılmayan, ürettiği uçaklar devlet tarafından satın alınmayan Nuri Demirağ...

Uçak bombası ve mühimmat üretmek için yola çıkıp, Batı'nın ve Batıcıların baskısıyla fabrikası soba borusu fabrikasına dönüştürülen Şakir Zümre...

Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesini teknoloji ve savunma sanayi alanında sürdürürken FETÖ tarafından şehit edilen Aselsan mühendisleri...

TeknoFest Ankara'yı gezip Hürkuş Uçağına, Kızıl Elma'ya, Gökbey'e, Akıncı'ya, Bayraktar TB-3'e, TOGG'a hayranlıkla bakarken aklımdan bunlar geçiyordu.

"Bizden adam olmaz", "Türkiye'de yaşanmaz", "Türkler bir şey üretemez" diyen mandacılara, öğrenilmiş çaresizlik deneyindeki maymunlara inat bu milletin neleri başarabileceğini gösterenlere, bu uğurda bedel ödeyenlere ve Türkiye'yi bugün hayal bile edilemeyecek noktaya getirenlere selam olsun.

Not: Vecihi Hürkuş ile ilgili İsmail Halis Beyefendi'nin yapımcısı olduğu belgeseli bilhassa tavsiye ederim.

<p>Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından Bursa'da rüzgar etkisini göstermeye devam e

Bursa'da etkili rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşattı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi