• $13,6424
  • €15,2335
  • 788.271
  • 1997.69
17 Şubat 2013 Pazar

Türk şefler nerede yer?


Ya da ‘yanı başınızdaki’ en lezzetli, en ucuz, en farklı lezzetleri, lokantaları merak ediyor; uzmanından öğrenmek istiyorsunuz… Önce bu yazıyı okuyun, ardından ‘Şefler Nerede Yer?’ adlı kitabı edinin…

Malum ortalık yemek kitabı kaynıyor; bir yandan da mekân öneren rehber kitaplar var… Yemek konusunda söz sahibi Michelin Guide gibi rehberler ya da Gault Millau fazlasıyla klasik… Ve biraz da kalburüstü. Ama artık tüm bunlara alternatif, bir başucu, bavul içi kitabı olmaya aday bir ‘eser’ var: Where Chefs Eat? (Şefler Nerede Yer?)
Kitap ocak ayında, pek çok ‘leziz’ yemek kitabına imza atan Phaidon Yayınevi tarafından basıldı. İngilizce; ama onu rehber edinmek için yabancı dil bilmenize gerek yok! Restoran isim ve adresleri bir rehber niteliğinde. Peki niye önemli?
Bir kere “Biz bu ünlü şefleri takip ediyoruz da, onlar nerede yemek yer?” sorusundan çıkan fikir muhteşem, tasarım harika, kitabın kâğıdı çok iyi düşünülmüş; kitap 664 sayfa da olsa, o incecik beyaz kâğıt sağ olsun hafifçecik!

LEZZET BU KAPAĞIN ALTINDA!

Kitap için görüş veren şefler arasında Ferran Adria, Tom Aikens, Daniel Boulud, Guy Savoy, Heston Blumenthal, René Redzepi ve David Chang gibi dünyaca ünlü şefler var. 
Kitabı hazırlayan Joe Warwick de zeki ve enteresan bir adam; restoranlar hakkında fanzinler hazırlıyor; ‘Bir Hedonistin Londra Yeme İçme Rehberi’ adlı kitabın da yazarı. 
Warwick bir söyleşide kitap hakkında şöyle diyor: “260’tan fazla restoran ve 400’den fazla şefin 2 bin 300’ü aşkın tavsiyesi var. Bu kitapta sadece gidilecek iyi yerler yok. En ucuzu, en özeli, bulunduğunuz ülkeye dair lezzetleri tadabileceğiniz yerler var. Böyle bir kitabı 10 yıl önce bile hazırlayamazdınız. Çünkü şefler, o yıllarda kendi restoranlarına kapalıydı. Ama bu yeni jenerasyon şefler, birbirlerinin restoranlarında yemek yiyorlar, dünyayı gezip yeni tatlar öğreniyorlar. Yemek yemeyi ve seyahati seven herkese hitap eden bir kitap bu.”
Kitabın başında bir ‘anahtar’ var; şeflere en sevdikleri kahvaltı, geç saat, ucuz, fiyata bakma ye tipi, seyahate değer vs. mekânlar sorulmuş. Zaten kitabın başındaki ‘aşçılar’ listesinde de nerenin şefi oldukları ve favorileri sıralanıyor.
Kitap ayrıca bölgelere ayrılıyor. Her bölgenin başında da haritalar... Türkiye önce Kıbrıs ve Yunanistan’la bir bölümde yer alıyor, ardından da İstanbul’a özel bir bölüm ayrılmış. 
Ve şefler de özenle seçilmiş: Şemsa Denizsel, Mehmet Gürs, Mustafa Cihan Kıpçak, Didem Şenol, Gencay Üçok ve Türkiye hakkında bilgi sahibi İngiliz Peter Gordon yorum yapan şefler.
Benim yurtdışında bulduğum kitabın fiyatı          42 TL civarında; ayrıca kitabın arkasındaki nottan anlıyoruz ki iPad ve iPhone için uygulamaları da var! Yer kısa bu nedenle özetleyeyim; lezzet bu kitabın kapağının altında!

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ŞEFLERİN İSTANBUL SEÇİMLERİ
l Kıyı Restoran 
l Müze de Changa
l Kale
l Mangerie
l Meşhur Tavacı 
Recep Usta
l Sunset Grill&Bar
l Kantin
l Kaymakçı Pando
l Faros Dine&Wine
l Lale İşkembecisi
l Bambi
l Meze by Lemon Tree
l Mikla
l Kızılkayalar
l Mimolett
l Van Kahvaltı Evi (Cihangir)
l Asmalı Cavit
l Asmalı Canım Ciğerim
l Lokanta Maya
l Karaköy Lokantası
l Kanaat Lokantası
l Meşhur Filibe Köftecisi
l Aynen Dürüm
l Balıkçı Sabahattin
l Şampiyon Kokoreç
l Çiya Sofrası
l Beyti
l Ali Baba
l Çınaraltı Mangalbaşı

TÜRKİYE GENELİNDEN LEZZETLİ MEKÂNLAR

Metanet Lokantası    (Gaziantep)
Bay Nihat – Lale    (Ayvalık)
Kardeşler Et Lokantası    (Antakya)
Selçuk Köftecisi    (Selçuk)
Kaplandağ    (Tire)
Çınar    (Marmaris)
Orfoz    (Bozburun)

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı