• $9,5863
  • €11,1417
  • 557.312
  • 1493.12
5 Mayıs 2013 Pazar

Zeka ve emeğe teşekkür

Televizyon dizilerinin hayatımızda işgal ettiği yer düşünüldüğünde bu yere koyacağımız dizilerin en azından kaliteli ve iyi işler olmasını istiyor insan.
İzliyorsan zaten hayatında bir yer kaplıyor çünkü.
Hiç dizi izlemesen bile oluşturdukları gündem, etrafındaki insanların sürekli dizilerden, orada kullanılan repliklerden bahsetmesiyle bile hayatının bir yerinde hep varlar.
Madem varlar, o zaman iyi olsunlar istiyor insan.
"Halk böyle istiyor" pespayeliğine sığınılan ve amacın tamamen para kazanmak olduğu işlerin arasından zaman zaman sıyrılan işler oluyor. Samanlıkta iğne arar gibi arıyor, bulduğumuz zaman seviniyoruz.
Ama bizim sevdiğimiz bu işler illa birilerini rahatsız ediyor.
Metinlerin içindeki gerçeklik ve zeka mı, yoksa yarattığı etki mi bilinmez.
Ama birilerini rahatsız ediyor olmalı ki, çok iyi dediğimiz işlerin ömrü bir türlü uzun olamıyor.
Özellikle iki dizi için kurdum bu kadar cümleyi.
Çünkü bu kadar samimi ve zekice verilen emek, bence en azından bir teşekkürü hak ediyor.
Behzat Ç ve İşler Güçler bahsettiğim diziler. Önümüze her gün konulan mesela mercimek yemeğinin yanına birden bire karşımıza çıkan patates kızartması gibiler. Lezzetli, yemesi zevkli.
Ama yine "birilerine" göre zararlı.
Behzat Ç
Önce Behzat Ç için borçlu olduklarımız var.
Birincisi Emrah Serbes. Böyle bir anti kahraman yarattığı, gerçek olanı yazdığı için...
Sonra senaryosu ve özellikle sezon finallerinde bize yaşattığı şaşkınlık ve hayranlıktan dolayı Ercan Mehmet Erdem... Olağanüstü oyunculuğundan bizi mahrum bırakmayarak zihnimize kazıdığı Behzat karakterinden dolayı Erdal Beşikçioğlu...
Samimi oyunculuklarıyla oyunculuktan çok gerçekçilik yaptıklarını düşündüğüm başta Fatih Artman, İnanç Konukçu olmak üzere tüm oyuncular...
Ve elbette inatla bu işin arkasında (en azından dayanabildiği yere kadar) duran Adam Film.
Bir izleyici olarak teşekkür ederim hepsine.
Ve İşler Güçler...
Türk mizahının televizyon ekranına yansıyan zeka pırıltısıdır bence kendisi. Klişe ve basit mizahla insan zekasına hakaret edilen güzel ülkemizde yaptığı işlerle bize nefes aldırdığı için en büyük alkışı dizinin yaratıcısı ve yönetmeni Selçuk Aydemir hak ediyor.
Oynadıkları televizyon işlerindeki ufak rollerde dikkatimi çekerken, Çalgı Ve Çengi sayesinde hak ettikleri yere geldiklerini düşündüğüm Ahmet Kural ve Murat Cemcir önümüzdeki yılların en önemli oyuncularıdır bence. Sadi Celil Cengiz'in "Türrrrrrkiye Güzeliiiiiiii" nidası ve oyunculuğu her aklıma geldiğinde bana kahkaha attırmaya devam edecek.
Bu arada Burak Satıbol, Korhan Herduran, Şinasi Yurtsever, Murat Akkoyunlu ve Ceren Moray bu performansları başka bir ülkede sahneleseler, o ülkenin tüm televizyon ödüllerini siler süpürürdü. Umarım Selçuk Aydemir yeni bir projeyle aynı ekibi bir araya getirmeyi başarabilir. Unutmadan Boomcu Onur'u oynayan Ahmet Dursun kardeşime şunu söylemek istiyorum "bütndiz byunc ndiğin anlımarkdş"
Hayatımızdan bir Behzat Ç ve İşler Güçler geçti işte.
Yıllar sonra çocuklarımıza anlatacağımız, "Bir zamanlar televizyonlarda böyle işler yapılmasına müsaade ediliyordu" diyeceğimiz işler.
Yapanların, emek veren herkesin ellerine sağlık.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı