• $9,4847
  • €11,0478
  • 542.52
  • 1455.42
3 Mayıs 2013 Cuma

Taksim alerjisi

Lizbon izlenimlerine geçmeden önce buraya geldiğimiz gün, yani 1 Mayıs'ta neler olduğunu aktarayım. Alana indiğimiz andan itibaren bir sakinlik ve tatil havası var. 1 Mayıs Portekiz'de de resmi tatil. Sokaklar bomboş. Dükkanların çoğu kapalı. Bizdeki gibi tatil günlerinde çalışma izni olmayanın dükkanını açma şansı yok.
Şehrin önemli meydanlarında kutlamalar var.
Ortalıkta polis yok.
Biber gazı hiç yok.
Ama Portekiz televizyonlarında Bangladeş'teki protesto gösterilerinin ardından İstanbul'un görüntüleri var.
Bir 3. Dünya ülkesi olarak görülüyoruz burada bu görüntülerle.
Peki 1 Mayıs geçtiğimiz yıl Taksim'de kutlandı ve ne oldu?
Hiç...
Bu yıl ne değişti?
Çukur, inşaat falan hikaye.
Alırsın inşaat tarafında önlemini, insanlar Taksim'in geri kalan bölümünde (ki asıl kutlamaların yapıldığı yerde inşaat yok) yaparlar kutlamalarını.
İnsanları gazlamak, tazyikli suyla dağıtmak için gösterdiğin çabanın onda biriyle yapabilirsin bunu.
Peki seneye ne olacak?
Ben size söyleyeyim.
Seneye şu anda bariz bir şekilde doldurulmak suretiyle katledilen Yenikapı'da oluşturulan meydan önerilecek.
"Sizin için koskoca meydan yaptık. Gidin orada kutlayın" denilecek.
"Alt geçitlere düşebilir insanlar" diye bahaneler bulunacak.
Taksim alerjisi geleneksel olarak kaldığı yerden devam edecek.

Lizbon...

Dünya üzerinde İstanbul'a bu kadar benzeyen şehir az bulunur. Yapılaşma, deniz, nehir üzerine yapılan neredeyse Boğaziçi Köprüsü'nün birebir kopyası hep İstanbul'u hatırlatıyor.
Portekiz'in toplam nüfusu İstanbul kadar yok. 12 milyon civarı. En kalabalık şehir Lizbon 1 milyon 500 bin civarında. Yüzölçümü İstanbul kadar olan şehirde bu nedenle aşırı kalabalık durumu yok. Trafik sıkışmıyor. 25 yıl öncenin İstanbul'u gibi.
Ayakta kalan eski binalara çok iyi bakıyorlar. Şehir meydanlarına aşırı bir özen var. Her buldukları yere AVM yapmak gibi bir takıntıları yok.
Denizcilik ve deniz ürünleri konusunda aşmışlar. Hayatımda yemediğim lezzette ve güzellikte balıklar ve deniz mahsülleri yedim. Üstelik fiyatlar çok ucuz. Et seviyorsanız Brezilya restoranlarına mutlaka gidin. İnanılmaz lezzetli.
Yazın sıcaklık en fazla 38 dereceye kadar çıkıyormuş. Oteller ve uçak biletleri yazın daha uygun fiyatla alınabiliyor. Antalya'da bir tatil köyünde 1 hafta kalacağınız parayla rahat rahat bir Portekiz tatili yapabiliyorsunuz.
Lizbon'a 300 km mesafede Cebelitarık Boğazı yakınlarında muhteşem plajlar var. Ulaşım, konaklama çok ucuz.
Ve maç notları...
Fenerbahçe taraftarlarına ilgi büyük. Fanatik değiller ve turiste yardımcı oluyorlar. Özellikle Sporting taraftarları nefret ettikleri Benfica karşısında Fenerbahçe'ye büyük destek verdiler.
Türkiye'den gelen uçaklarda büyük olaylar çıktı. Sigara ve hatta esrar içilen uçaklar, kendi aralarında kavga edip birbirinin burnunu kıran taraftarlar, havaalanında Portekiz polisine saldıranlar, pasaport kontrolünden koşarak geçmeye çalışanlar ilk duyduklarımız.
Taraftarı olduğu takımın mücadelesini keyifle izlemek isteyenleri türlü sıkıntıya sokan üç beş manyak keyifleri kaçırdı anlayacağınız.
 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu