• $16,8865
  • €17,5951
  • 981.073
  • 2408.33
9 Haziran 2013 Pazar

Dünya gider Mersin’e...

Hukuk devleti anlayışı, güvenlik makamlarının her zaman orantılı ve uygun hareket etmesini gerektirir. Gençlerle masaya oturun. 
Almanya Başbakanı Angela Merkel 
Biz Türkiye yönetiminin muhalefetle diyalog içerisinde sokak gösterilerine dönüşen ve hiç de kolay olmayan sorunu çözeceğini ümit ediyoruz. Bu diyaloğun sonucu olarak bu protestolar meşru formata girecek. İnsanların birbirlerini dinleyebilecekleri bir platforma çekilmeli. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  
Biz sorunun Türk liderlerin basiretiyle barışçıl yöntemlerle çözülmesini umuyoruz. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Irakçi Parlamentoda çoğunluk tarafından temsil edilmediklerine inanan gruplara polisin aşırı güç kullanmasına yer yoktur. Sorumluların hesap vermesi de gerekir. Demokrasi için tartışma istişare ve uzlaşma gerekir. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle 
Polis tarafından aşırı güç kullanımına dair haberlerden kaygı duyuyoruz. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry  
Bakanlığımız Suriye vatandaşlarını güvenlikleri için bu dönemde Türkiye’ye seyahat etmemeleri konusunda uyarmaktadır. Zira Türkiye’nin bazı şehirlerinde güvenlik koşulları kötüleşmiştir ve Erdoğan hükümeti barışçıl protestoculara şiddet uygulamaktadır. 
Suriye Dışişleri Bakanlığı 
- Gezi Parkı’na AVM, otel veya rezidans olmayacak.  
- Topçu Kışlası?  
- Topçu Kışlası’nın yapılmasını Sayın Başbakanımız kesinlikle arzu etmekte. 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş    

Polis neden vuruyor? 

 

Polis olmadığım halde ben bile her Polis Günü öncesinde gazetelerde çıkan “Polise zam müjdesi”, “Polisin özlük haklarıyla ilgili tasarı Meclis’e geliyor” haberlerini ve bu haberlerin sonunda hiçbirşey olmayacağını biliyorum. 
Yıllardır devletin diğer kademelerindeki memurlar gibi sorunlarıyla ilgilenilmeyen, hak ettikleri çalışma koşullarını ve haklarını alamayan polisler bugünlerin en tartışmalı mesleğini yapıyorlar. 
Toplumsal olaylarda uygulanan şiddetin sebebini anlamaya çalışıyor herkes. 
Oysa sadece bir polisle oturup konuşsanız, dertlerini dinleseniz neden böyle davrandıklarını, niye durup dururken parkta yürüyen genç kızları saçlarından çekip sürüklediklerini, ellerinde çivili sopalarla niye insanları kovaladıklarını anlayacaksınız. 
Psikolojileri berbat. 
Bu berbat psikolojiyle yükselmiş ve amir, müdür olmuş insanlar tarafından yönetiliyorlar. O müdürlerin ve amirlerin siyasetçilerden yedikleri baskıyı katın üstüne. 
Yoksa karşısındaki göstericiye duyduğu nefretle açıklamak mümkün değil bu öfkeyi. Bir de dün Radikal’e konuşan bir Çevik Kuvvet polisinin anlattıklarını okuyun; “Bu olayların sorumlusu ben değilim, ama günah keçisi hep ben oluyorum, eziyeti, sıkıntıyı çeken, gerçek hak kaybına uğrayan hep ben. 100 saate yakındır çalışıyorsunuz, kaldırım taşları üzerinde birkaç saatlik uykuyla ayaktasınız, kumanya gelmiyor, lavabo ihtiyacınızı karşılamakta zorluk çekiyorsunuz ve günlerdir duş alamadığınızdan artık kokuyorsunuz. 
Bu halde olan bir insana adını sorsanız söyleyemez. Kaldı ki siz bu canavarlaştırdığınız insandan insan haklarına uygun hizmet bekliyorsunuz. Polis artık düşünme kabiliyetini yitirmiş halde. Son bir haftada 5 arkadaşımızın intihar ettiğini biliyor muydunuz? Bir arkadaşım televizyon izlerken kendini görmüş, yerde yatan bir kadını tekmeliyormuş. “Aman Allah’ım” diyor, “Bu ben olamam, ben bu kadını tekmelediğimi hatırlamıyorum, bir insan bunu nasıl yapabilir?”

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı