• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
15 Mart 2013 Cuma

Bu da mı gol değil hakim bey?

Buna rağmen sınav konusunda memleketin neredeyse tek yetkili kurumu ÖSYM her türlü badireden yara almadan kurtulmayı başarıyor.
ÖSYM Başkanı Ali Demir sadece Türkiye'nin değil, bence dünyanın eşini benzerini görmediği bir "inat ve başarıyla" tüm olan bitene rağmen koltuğunda oturmaya devam ediyor.
Zaten ikinci sınav skandalından sonra artık konuya alışan ve soruların çalınmasını, usulsüzlük yapılmasını kanıksayan Türk halkı bu tür olaylarla pek ilgilenmiyor. 
Tam da böyle bir ortamda Cumhuriyet'te Alican Uludağ'ın haberi insanı adalet dehlizlerine salıyor...
Bazen öyle bir sınav skandalı oluyor ki, ÖSYM bile buna gözünü kapatamıyor. 
Üstelik bu sınav öyle böyle bir sınav değil. Avukatlıktan yargıya geçiş, yani avukatların hakim ve savcı olup olmamasını belirleyecek sınav.
Yani adalet dağıtacak olanlar belli olacak bu sınavda.
Ve bu sınavda bile adalet yok, şaibe var.
Sınav 6 Mayıs 2012'de yapılıyor. Sınava giren 4 evli çift neredeyse birbirinin aynı puanlar alıyor.
Daha önceki sınavlardan çok düşük puanlar alanlar bu sınavda rekorlar kırıyor.

ÖSYM SINAVI İPTAL EDİYOR
Skandalın ortaya çıkması üzerine ÖSYM sınavı iptal ediyor.
Ancak iddialarda adı geçen avukatlar itiraz ediyor ve idare mahkemesi iptalin yürürlüğünü durduruyor.
Ankara Savcılığı konuyla ilgili ÖSYM'den rapor istiyor ve birçok sınav skandalını savuşturan, üstüne yatan ÖSYM bile dayanamayarak sınavla ilgili şu tespitleri yapıyor:

l Sınav sonuçlarında derece yapmış bazı adaylar soru kitapçıklarının üzerinde hiçbir işlem, yazılı muhakeme ya da karalama yapmaksızın matematik sorularında yüzde 100 doğru yapmışlar ya da yaptıkları karalamalarda ulaştıkları/ulaşamadıkları sonucu değil farklı şıkkı işaretlemişlerdir.
l Başarı grafiği incelendiğinde 13 Ekim 2012 sınavında 90 ve üzeri puan alan aday oranı yüzde 0.77 iken, zorluk derecesinin yüksekliğine rağmen 6 Mayıs 2012 sınavında bu oran yüzde 5.53'tür.
l İl il yapılan değerlendirmede aynı ilden sınava giren adayların kağıtlarında yanlış ve doğru sayılarının eşitliği yanında aynı doğrulara ve aynı yanlışlara eğilim gözlenmiştir.
l 13 Ekim 2012 tarihli sınav (bir sonraki sınav) sonuçları değerlendirildiğinde şüpheliler (6 Mayıs'taki sınava göre) daha düşük puanlar almışlardır.

Şimdi ÖSYM bile bu tespitleri yaptığına göre sınavın iptali, şüphelilerle ilgili bir soruşturma falan bekliyorsunuz değil mi?
Ama hemen o beklentinin arkasında duran ihtimal gerçekleşiyor ve Ankara Savcılığı takipsizlik kararı veriyor. Takipsizlik gerekçelerinin arasında ikinci sınavdan düşük puan alan adayların "ailevi nedenlerle sınava hazırlanamadıkları" şeklinde yaptıkları savunma da yer alıyor. 
Bir yandan içinde mübaşirlerin kaybolduğu dünyanın en büyük adalet sarayları yapılıyor, bir yandan o sarayların içi böyle dolduruluyor.
Bu durumda bu memleketin bir evladı olarak bize düşen sadece gökyüzüne doğru haykırmak oluyor;
"Yaşasın Türk adaleti".

 

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti