• $13,5342
  • €15,4325
  • 787.806
  • 2072.7
6 Ağustos 2011 Cumartesi

Köle işçilerin robot rakipleri

Tüketim fetişizminin 'terlemeden' statü kazandırıcı ürünlerinden İPad, İPod'ların Tayvanlı tedarikçisi Foxconn, 2014 yılına kadar üretimde 1 milyon robot kullanmaya başlayacakmış.
Yılda birkaç kez geliştirilen 'yeni' modelleriyle eski modeli hurdaya çevirip teknolojik çöp yapıldığı günümüzde, tüketim bağımlılarına 'geçici' hipnoz sağlayan ürünlerin üretiminde robotlar istihdam edilecek.
Tabii ki post endüstriyel çağa geçtik de teknoloji-otomasyon işbirliğiyle, insan emeği yerine robotlar geçti fantezisi kurmayı gerektirmiyor bu haber.
Sadece neredeyse bedava iş gücü arayışıyla daha da fazla karlılığa koşan küresel sermayenin Çin'e üşüşerek buradaki köle işçiliği bile ölü nesnelere dönüştüreceğini gösteriyor...
Muhakkak ki robot istihdamını, üretimden kopartılmış dev işsiz yığını ABD bile 9 milyona ulaşmışken tüketim kapitalizminin sınırlarının sonuna gelen dünyada 'işte liberal ekonominin tarihsel akışı' diye okuyanlar olabilir...
Ama kapitalizmin emek sömürüsüne dayanan tek amacı kar artırmak olan ve canlı her şeyi metalaştırarak her türlü  ahlaki değere yabancılaşmış, malı onu üreten insandan daha değerli sayan hırsı açıkça görünüyor...      
Foxconn'un işçi hapishanelerinden farksız dikenli tellerle çevrili fabrikalarında 24 kişi bir odada yatıp kalkıyor, 1.2 milyon kişi aylık 130 dolara çalışıyor.
Diğer yandan 16-18 yaşındaki işçilerin dayanamayıp  aşağıya atlayarak intihar ettiği fabrikalarda üretilen İPhone ve İPad'ler daha piyasalara sürülmeden Amerika'da Apple Store mağazalarının önünde bir hafta önceden kuyruklar oluşuyor.
Tam bir pagan çılgınlığının yaşandığı bu kuyruklarda çadır kurup bekleyenlerle, yeni haz nesnesine bir an evvel sahip olmak isteyenlerin sabırsızlığı bekleme sırasının fiyatını bile 900 dolara çıkartabiliyor.
Foxconn'un üretimde 1 milyon robot kullanım kararıyla barbarca çalışma koşullarında ürettiği İPad ve İPod'ların piyasadaki imajlarını rötuşlamak ve 'insani' boyut katmak istedikleri kesin.
Ne tuhaf ki Foxconn kötü şöhretini gidererek sözde  'insancıl algısı' oluşturması için 1 milyon robot gerekiyor.
Bir yandan da Çin'e yuvalanmış küresel sermaye daha 'hızlı kar' için yeni imkanlar aranıyor, 1 centlik maliyet farkı  piyasalarda ciddi rekabet yarattığı  bilinirken 16 saat 130 dolara çalışan köle işçinin varlığının tamamen 'üretim aracı haline' gelmesi yetmiyor.
Cansız ve intihar riski taşımayan, basit parça birleştirici  robotlar dünyanın en ucuz ve örgütsüz işçilerinin yanında üretime katılıyor.
Sakın tekelci rekabet koşullarının acımasız stratejisi işçilere robotları rakip diye gösterek işçiler üzerinde tahakkümle işçi maliyetlerini daha da baskılamak olmasın...
Bu işçilerin kol emeği kullanarak ürettiği ve 4/5 aylık ücretleri toplamı ürünleri  tüketici yığınlarının histeri krizi geçirdiği kuyruklarda beklemesi 'küreselleşmenin' sefaleti değil mi...
Her altı ayda bir CEO'ların çıkıp 'daha ince', 'daha hızlı', 'daha hafif' ürün lansmanı yapmaları altı ayda yeni bir teknolojik gelişme mi yoksa planı pazarlamanın yeni bir ürün için talep patlatması mı?
Yüz milyonlarca kadın ve çocuğun ucuz emeğinin sömürüldüğü bu yüzyıl öyle ne bilişim çağını ne de teknolojik üretimin bitirdiği 'işçilik' kavramını değil de 18 yy'ın arkaik sömürüsünü göstermiyor mu?

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...