• $9,7177
  • €11,3642
  • 561.323
  • 1479.93
11 Aralık 2010 Cumartesi

Cantona korkusu

Manchester United'lı taraftarların hala '1966 yılı muhteşem bir yıldı çünkü Eric Cantona doğmuştu' diye andıkları eski Fransız futbolcu Cantona, Fransız finans sektörünü bayağı tedirgin etti.

Fransız bankaları da '7 Aralık 2010 berbat bir tarihti halkın Cantona'nın çağrısına uyarak paralarını bankalardan çekme ihtimali ödümüzü patlamıştı' diyecekler mi bilmiyoruz.

Asi Marsilyalı Cantona, vampirleşen finans sisteminin, toplumun kanını kurutmasını protesto için sokaklarda gösteri yapmak yerine, Fransızlara bankalardaki paralarını çekmelerini önermişti.

Cantona, ellerinizde pankartlarla sokaklarda yürüyerek sesinizi duyurmanın geçmişte kaldığını, üç milyon kişinin meydanlara değil, en yakın banka şubesine gidip hesaplarını boşaltmasının, krizin asıl faillerinin cezalandırılmasına yeteceğini söylemişti.
Cantona'nın, YouTube'daki söyleşisinde belirttiği gibi; silah, şiddet, kan içermeyen yenilikçi protestolara ihtiyaç vardı. 

Cantona'nın bu sözleri finansal krizin ardında batık bankalarının borçlarını 'kamulaştırıp' kabarık faturayı halka yıkan Avrupa'da endişe yarattı.
Başta Fransız hükümeti, Fransız bankaları, AB yetkilileri olmak üzere Cantona'nın 'banka boşaltma daveti' sistem egemenlerini ayağa kaldırdı. Hemen kamuoyuna yönelik Cantona'nın ekonomi cahilliği, naifliği, sorumsuzluğu, sözlerinin komikliğine varıncaya dek yoğun karşıt propaganda başlatıldı.

Çünkü Avrupalı halkların krizden beri diş bilediği siyasetçi ve finans kuruluşlarına yönelik kızgınlığına Cantona aracı olmuş ve yenilikçi bir yöntem önermişti.
Ama asıl ilginç olan 7 Aralık tarihinde 'bankaların boşaltılacağı' vehminin hükümet ve piyasalarda yarattığı hezeyanı izlemekti.

Finans kriziyle sebep oldukları derin sosyal tahribatı kabullenmeyen 'pişkin' mali çevreler, Cantona'nın dijital ortamda büyüyen çağrısından oldukça kaygılandılar.     
Avrupa gazeteleri halka eğer bankalardan paralarını çekerse hırsızlara gün doğacağını, paralarını nasıl saklayacaklarını ve sokak ortasındaki hırsızlıkları konu alan haberlerle doldu.

Finans yöneticileri de ciddi ciddi eğer bankalar boşaltılırsa nakit sıkıntılarının Merkez Bankası'nca destekleneceğini açıkladılar.

Yani Fransa'da finans elitleri halk hareketinden eni boyu ürkmüşlerdi. 7 Aralık tarihi geldiğinde bankalardan kayda değer mevduat çekilmedi ve medyada Cantona'nın kızıl devriminin başarısızlığı başlıkları atıldı ve piyasalar nefes aldı.

Ama tarihsel olarak bireysel kar ve kazancı toplumsal faydadan acımasızca ayıran bencil sistem Cantona'nın sözleriyle afallamıştı.    

2008'den beri Avrupa'yı kasıp kavuran finans krizinin derin etkileri keskinleşirken, halkın haklı öfkesi de artıyordu.

Kumarhane kapitalizminin kibirli, pişkin yöneticilerini ve siyasetçilerini 'budalalıkla' suçlayan Avrupalılar 'geleceklerini' rehin alan kemer sıkma paketlerine tepkilerini birçok Avrupa merkezinde yaygınlaştırarak sürdürüyorlar.

Çalışanlar, öğrenciler ve eriyen orta sınıf kamu kaynaklarının büyük bütçe açıklarına yamanmasına, karanlık geleceklerine rıza göstermiyorlar...     

Cantona'nın sözlerinin yarattığı çığ etki de olgunlaşan ve kitleselleşen toplumsal tepkinin popüler yansımalarından biri...      

Küresel ekonomiyi gerçek varlık değerinin üç katına yaklaşan spekülasyonla köpürterek devasa karlılıkları ceplerine indiren finans tiranlığının karşısında örgütlü eylemlerle mücadele alanı genişliyor.

31 yaşında 'tutkumu kaybettim' diye futbol show-endüstrine arkasını dönüp giden Cantona söyleşisinde Fransızlara şöyle diyordu,

'Fransız olmak sadece Marseiallaise söylemek değildir, Fransız olmak devrimci olmak ve statükoya esir olmamaktır.'

2011 yılının, Avrupa toplumlarının kendilerine dayatılan düzene doğru başlarını daha da kaldırıp, piyasacı sistemle açıktan hesaplaşacakları bir yıl olacağı kesin gibi görünüyor buralardan...

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı