• $13,4371
  • €15,2249
  • 793.649
  • 2002.04
11 Eylül 2012 Salı

Bin Ladin'i silen El Kaide'yi yenen Başkan!

ABD'de 6 Kasım'daki Başkanlık seçimleri için kampanyasında bir daha 'değişim' vaat edemeyecek durumdaki Obama, 'Şimdi gururla söyleyebiliriz, Bin Ladin öldü General Motors yaşıyor' sözleriyle seçim yarışını başlattı!
Bu iki ABD patentli küresel markadan 'Bin-Ladin', Obama'nın başkanlık döneminde El-Kaide terörünü yendiğini, 'General Motors' da ekonominin yüzde 8'lerin üstünde işsizlik ve 50 milyon aç Amerikalı'ya rağmen iyiye gittiğini ve 10 yıldır ilk kez üretimin arttığını işaret ediyordu.
Bu veciz ifadeyle de Amerikan halkına gördüğü 'rüyaya' devam etmesini telkin ederken, Obama'nın kampanyasının merkezinde 'Bin Ladin operasyonunun' yer alacağı çokça yazılmıştı.
11 Eylül saldırısının 11. yıldönümünde de muhtemelen Obama, Bin Ladin'in öldürülmesiyle Amerikan halkına verdiği sözü tutarak dünyanın artık 'sadece' Amerikalılar için nasıl  güvenli hale geldiğini tekrar ve kuvvetle vurgulayacaktı.
 ABD'nin en büyük düşman 'küresel şeytan' Bin Ladin'in geçen yıl İslamabad yakınlarında son 6 yıldır kaldığı villasında ABD ordusunun en elit birliği 'Navy Seals'e' bağlı
79 komandonun katıldığı operasyonla silahsız halde onlarca kurşunla öldürülmesi kararını almadan önce Nobel Barış ödüllü Obama tam 16 saat düşünmüştü.
Hatta 45 dakikalık operasyonu Beyazsaray'da bir odada ekibiyle izleyen Obama'nın görüntüleri yayınlanarak Amerikan kamuoyu 'değişimci-ilham verici' Başkan'larının ulusal düşmanı yok eden kararlılığına Hollywood sineması karesi misali şahit olmuşlardı.
Diğer taraftan 11. yıldönümünde hala 11 Eylül'ü El-Kaide'nin yaptığına dair hiçbir rasyonel ve meşru kanıt sunamayan ABD'nin ölü ya da diri Bin-Ladin kimliğiyle işi bitmiş görünmüyordu.
Obama'nın popülerliği, 'soykırıma uğramış kızılderili kavmin lideri Geronimo' kod isimli  Bin Ladin operasyonuyla yükselişe çıkarken, Libya'yı 'insani müdahale' diye bombalayan NATO güçlerine karadan CIA koordinasyonlu Batılı istihbarat örgütleri, El-Kaideli komutanlar, milisler, Libyalı isyancılara büyük katkı sunuyorlardı.
Elbette Amerikan halkına dönüp 'El-Kaide ve Bin Ladin'in yarattığı ulusal duygusal travmanızı anlıyoruz ama artık rahatlayın' telkini yapan ABD'nin Libya'da NATO ve El-Kaide ittifakı da ulusal 'bitmez tükenmez' çıkarları içindi.
El-Kaide'nin bir zamanlar Ruslar'la savaşmak üzere Afganistan'da tarih sahnesine nasıl çıkartıldığı ya da Bin-Ladin'in nasıl Batman'deki Joker'e dönüştüğünü Amerikan kamuoyuna anlatmaya gerek yoktu.
Çünkü Amerikan halkı devletinin dünyadaki savaş ve felaket bölgelerine 'demokrasi, insani yardım' götürdüğünü ve uzak coğrafyalarda geri kalmış halkları bazı zalim diktatörlerden kurtardığını medya-Holywood endüstrisi sayesinde 'büyük ekrandan' izleyerek öğreniyordu.
Üstelik Holywood'lu yapımcılar kollarını sıvayarak Bin Ladin'in operasyonuyla ilgili 'aksiyon' flimlerini seçim kampanyasına yetiştirmişlerdi çünkü Amerikan temsili demokrasisinde 'medya ve Holywood' Wall-Street dolayısıyla küresel sermayenin uzantısı olarak kitlesel algıyı şekilleyici gücü inanılmazdı.
Ve Harvey Weinstein'in 'Code Name Geronimo' ve Kathryn Bigelow'un 'Zero Dark Thirty' isimli filmlerin fragmanları gösterime girerken Cumhuriyetçiler, Obama yönetiminin Ladin baskınıyla ilgili gizli belgeleri Bigelow'a verdiğini iddia ettiler.
Bigelow ise Irak savaşıyla ilgili yaptığı steril kokmaz bulaşmaz 'Hurt Locker' filmiyle kırmızı halıda oscarlı ABD kadın militarizmin sureti olurken ne fosfor bombalarıyla kavrulan Felluce'deki sakat doğan Iraklı çocuklara ne de 1.5 milyon Iraklının ölümüne değen sinema duygusuyla tam da Bin -Ladin filmi için biçilmiş kaftandı..
Ayrıca geçen yıl 'Navy Seal'den emekli olan askerin takma isimle yazdığı, kitabın basın açıklamasında ise ABD askeri tarihinin en önemli operasyonunu ilk elden ve doğruca anlatmayı ve gençleri komando olmaya teşvik etme amacındaki 'No Easy Day' kitabı 11 Eylül'de tam da bugün piyasalara çıkacaktı.
Irkçı-evanjelik oyların sahibi sağ popülist Cumhuriyetçiler'in adayı Romney ile değişimci/karizmatik/yüzyılın umudu imajı artık satmayacak Obama, 'Bin-Ladin'i dünyadan silen başkomutan' kisvesiyle seçim rekabetine girerken, Yemen'den Türkiye üzerinden 'geçerek' Suriye'deki iç savaşa katılan El-Kaide militanları ile CIA 'dostluk' organizasyonunu ağırlamak da bize düşüyordu.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları