• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Haziran 2011 Cumartesi

The Militarist

İktidar partisinin reformlarını yeterli bulmayabilirsiniz ama son 8 yılda Kürtçe ile ilgili yasakların önemli bir bölümünün kalkmasını, devletin televizyon kanalının Kürtçe yayına başlamasını, Türkçe dışındaki dillerde yayın yapılmasıyla ilgili sınırların kaldırılmasını, anadilde ve yerel dillerde siyasi propoganda yapmanın suç olmaktan çıkarılmasını ve bunun gibi daha pek çok adımı inkar edemezsiniz. Ederseniz yalan söylemiş olursunuz.
***
Bugün piyasaya çıkan The Economist dergisinde yer alan 'Turkey's election: One for the oppositon' adlı makale işte tam da bunları inkar eden bir tez atıyor ortaya: AK Parti yönetimi din değil demokrasi ile ilgili kaygıları artırıyor, diyor. Kanıt olarak da ekliyor: Yolsuzluk artmış, basın özgürlüğü tehlikedeymiş, Erdoğan'ın düşmanı birçok asker komplovari suçlamalarla yargılanıyormuş... Bunların önüne geçmek için 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin oylarının CHP ile dengelenmesi gerekirmiş... O nedenle Kemal Kılıçdar- oğlu'na oy vermek çok önemliymiş...
***
Bu tezler karşısında yalnızca donakaldım! Elbette bir dergi siyasi eğilimini açıklayabilir. Seçimlerde desteklediği aday için oy çağrısı yapabilir. Bunda hukuki açıdan hiçbir sorun yok. The Economist de Kılıçdaroğlu'nu destekliyor. Buraya kadar tamam. Amaa... Desteklerken okuyucularını ikna etmek için (ki okuyucu derken dünya çapında bir kitleden bahsediyoruz) yalan söyleyebilir mi? Ergenekon ve Balyoz davalarını komplolar zinciri diye tanımlayıp içini boşaltabilir mi?
***
O makalenin yazarına soruyorum: AK Parti demokrasi ile ilgili kaygıları artırıyor derken mesela Balyoz davasında yargılanan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın İstanbul'u işgal  ve Güneydoğu'da irticai faaliyetleri durdurmak için İsrail tipi sert önlem alma planlarının soruşturulmasını mı gayri demokratik buluyor? İlk kez bir muvazzaf generale seçilmiş hükümete darbe planı hazırlamaktan dokunulduğu için mi rahatsız oluyor? Yoksa Batı'da olsa elbette arkasında duracağı bir davayı en Kemalist söylemle 'Türkiye'nin özel şartları' nedeniyle mi karalıyor?
***
AK Parti'ye eleştiri elbette olmalı ve yapılıyor da. The Economist'te yayınlanan makale tek değil. Dün İnternational Herald Tribune'da Katinka Barysch imzalı çıkan metin de iktidara sert eleştiriler getiren, CHP'nin oyunun artmasının demokrasi açısından olumlu olacağını söyleyen tezlerle dolu. Erdoğan'ın sertleşen tonu ve oy hesabıyla milliyetçi söyleme ağırlık vermesi Batı'daki gazetecileri rahatsız ediyor. Bu çok normal. Başbakan'ın tavrı beni de rahatsız ediyor. Ama The Economist'teki amaç seçim meydanlarını eleştirmek değil. Orada okuyucuyu yanıltma ve demokrasinin önünü açan Ergenekon sürecinin uluslararası algısını baltalama niyeti var. Hem de 'demokrasi elden gidiyor' propagandası ile! Çok tehlikeli ve pis bir oyun bu!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak