• $13,4111
  • €15,1577
  • 792.321
  • 1925.84
1 Mayıs 2012 Salı

Taksim'de bayram

Alandaki son hazırlıklar tamam. Bariyerler yerleştirildi, kameralar kontrol edildi, güvenlik tedbirleri gözden geçirildi... Taksim 1 Mayıs kutlamalarına hazır. Bu yıl gruplar 3 ayrı noktadan meydana yürüyecek. Bu tabloya bakıyorum da... Nereden nereye diye geçiriyorum içimden.  İşçi ve emekçinin günü 1 Mayıs maalesef bu topraklarda devletin kaos planlarını üretme günü oldu. 77'nin 1 Mayıs'ı öyle derin, öyle kanlı bir organizasyondu ki yıllarca bu bayramı korku günü haline getirdi. 1 Mayıs adeta 'yasak' kavramıyla anıldı. Çok puslu, çok karanlık, çok aldatıcı yıllar yaşadık maalesef.
Bu yılki 1 Mayıs'tan dönüp geriye bakıyorum da... 2008'de 'Emek ve Dayanışma Günü', 2009'da da resmi tatil ilan edilen ve 2010'da yeniden Taksim'de kutlamalar yapılan bu güne kolay gelmedik. Şöyle bir hatırlarsak 1 Mayıslar'ı...

Tarihlerle 1 Mayıs
- Anadolu'da 1 Mayıs ilk kez 1905 yılında İzmir'de kutlandı. Onu 1909'da Üsküp izledi.
- İstanbul'da ilk kez 1910'da kutlama yapıldı.
- 1920'de hem işgal idaresi hem de Osmanlı Hükümeti'nin yoğun baskılarına karşın 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak kutlandı. İşçiler Haliç'ten Beyoğlu'na kadar 'Bağımsız Türkiye' yazan pankart taşıdılar.
- 1923'te birçok işçi greve çıktı. Talepleri arasında 'yabancı şirketlere el konulması, 1 Mayıs'ın resmen işçi bayramı olarak tanınması, sekiz saatlik iş günü, sendika hakkı, grev hakkı' vardı. Birçok işçi tutuklandı.
- 1925'te Takrir-İ Sükun Kanunu sonrasında kutlamalara izin verilmedi. 1935'e kadar gizli kutlanabildi. 1935'te 'Bahar ve Çiçek Bayramı' olarak genel tatil günlerine dahil edildi.
- En kitlesel 1 Mayıs 1976'da kutlandı. 400 bin emekçi Taksim'de kutlandı.
- 1977 de 76 gibi görkemli olması beklenen bir gündü. Beş yüz bin kişi Taksim meydanına aktı. Ancak son derece şaibeli şekilde açılan ateşin, yolların tutulmasının, polisin seyirci kalmasının sonucu olarak 34 kişi yaşamını yitirdi.
- 80 darbesi 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.
- 2009'da 1 Mayıs yeniden bayram ilan edildi. Taksim kutlamalara açıldı, yüz binler uzun süre sonra 2010'da yine Taksim meydanına çıktı.

Kanlı 1 Mayıs mağdurları adalet arıyor
Bugün derin güçlerin ülkede darbe ortamı hazırlamak için nasıl kirli planlar yaptıklarını biliyoruz maalesef. 77'nin 1 Mayıs'ı da bu kirli planlardan biri, belki de en beteriydi. Marmara Oteli'ne bir gün önce yerleşen şaibeli isimler, o otelden açılan ateş, insanların kaçış noktası olan yokuşta park edilmiş ve yolu kapatan araçlar, polisin olaylara seyirci kalması... Tüm bu tuhaflıkların sonucunda 34 kişi yaşamını yitirdi. Ve hiç kimseden hesap sorulmadı!
***
Türkiye artık darbeleri, provokasyonları, işbirlikçileri soruşturan bir ülke. 12 Eylül davası başladı, Meclis'te darbeleri araştırma komisyonu kuruldu, 28 Şubat soruşturması devam ediyor, Ergenekon davaları sürüyor... Kanlı 1 Mayıs'ta yaşamını yitirenlerin çocukları da 35 yıl sonra adalet bekliyorlar. Bugün Taksim'de buluşacaklar. Ancak öncesinde Star Gazetesi'ne düşüncelerini anlatmışlar. Ben 1 Mayıs kurbanlarının yakınlarının çağrısının topyekun  bir uyanışın parçası olduğunu düşünüyor ve çok önemsiyorum. Şöyle diyorlar:
Bayram Çıtak'ın oğlu Mete Çıtak: Emniyet'in, Genelkurmay'ın haberi olmaz olur mu? Aradan 35 yıl geçmiş, elbette adalet istiyoruz. Ama hala üstünü örtüyorlar... Sorumlular 100 yaşında da olsa onlardan hesap sorulmasını beklemek babasız, annesiz kalan bizler için haktır...
Bayram Eyi'nin oğlu Zeki Eyi: Bugün Taksim'in göbeğinde bir şey olsa 50 polis üzerine atlar. O dönemin yetkilileri, Başbakan dahil tek tek hesap vermeli. Binlerce istihbaratçının olduğu yerde sorumlular nasıl bulunamaz?... Genelkurmay ve MİT bu konuda bilgi vermeli. 1 Mayıs katliamının sorumlusu dönemin derin devletinin kontrgerillasıdır... Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağım.
Hikmet Özkürkçü'nün oğlu Bülent Özkürkçü:... Hedef 500 kişiyi öldürüp hemen darbe yapmaktı. 34 kişi ölünce bu hedefe ulaşamadılar. Mahkemenin aydınlatmasını merakla bekliyorum.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray sezon sonunu getirebilecek mi?

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....

En iyi bataryaya sahip telefonları! İşte o liste