• $7,3998
  • €9,0059
  • 442.704
  • 1550.03
20 Eylül 2011 Salı

Nedim Şener'e göre Soner Yalçın

Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
YAZARIN SAYFASI

Başından beri Nedim Şener ve Ahmet Şık ile ilgili tutukluluk kararının içime sinmediğini söylüyorum. Bu kanım iddianameyi okuduktan sonra da değişmedi. 200 günden fazla bir süredir bu iki isim tutuklu ve her geçen gün tutukluluklarına karşı gösterilen tepkiler büyüyor...
***
Tekrar söylüyorum: Davanın seyrinin sağlığı için Şener ve Şık en kısa sürede tahliye edilmeli. Yargılamalarına tutuksuz olarak devam edilmeli. Neden tutuklular? Anlaşılır değil! Mesela şu soru sürekli kafamı kurcalıyor: Oda TV çetesiyle bağları ve ilişkileri ortada olan, örgütsel talimatla yazdıkları darbeci yazılar iddianameye girmiş kimi köşe yazarlarının ismi bile geçmezken, Şık ve Şener gibi Oda TV bağları Soner Yalçın'ın yazdıklarından ve söylediklerinden ibaret olan iki gazeteci neden içeride?
Evet, Soner Yalçın'dan Şık ve Şener ile ilgili birçok doküman elde edildi. Mesela Nedim.doc adlı belgede Yalçın 'yalan üretme ve soruşturmayı karartma' yönünde talimat veriyor. Nedim Şener'in Hanefi Avcı'nın kitabının bir kısmını bu yasa dışı amaç uğruna yazdığı algısı oluşuyor  ama Nedim'in kendisinden çıkan böyle bir bulgu yok! Dahası elde edilen verilerde 'Nedim Şener' ismi de yok! O Nedim'in 'Nedim Şener' olduğunu savcılara söyleyen ve adeta Nedim'i tutuklattıran da Soner Yalçın... Hatırlarsanız, bunun üzerine Nedim Şener, Soner Yalçın'a iftira davası açmıştı ve 'Yalçın beni de kendi suç çemberine çekmek istiyor. Kendisi kirli bir adamdır, benim onunla bir ilgim yok. Hayatımda tanışmadım, görüşmedim' demişti. O süreçte ben de birkaç kez Nedim'le telefonda konuştum. O konuşmalar kayıt altına alınmıştır sanıyorum. Oda TV ve Soner Yalçın'la ilgili çok ağır ve suçlayıcı şekilde konuşuyordu Nedim. Yalçın'ın yasadışı kirli işler çevirdiğine inandığını ama Oda TV lehine kamuoyu yaratmak için kendini kullanacağını iddia ediyordu. Sonrasında da dediği gibi oldu...
O sebeple birçok gazetecinin özellikle 'Nedim ve Ahmet' üzerinden protestolarını sürdürmesi isabetli bir karar. Benim defalarca konuştuğum Nedim Şener, Soner Yalçın gibi kendi tabiriyle 'mesleği kirleten' bir isimle yan yana anılmak istemiyordu. Nedim ve Ahmet'in yanına Soner Yalçın'ın da eklenmesi Oda TV suç örgütü üyelerinin tam istediği şey. Nitekim sürekli bunu yapmaya çalışıyorlar. 'Nedim, Ahmet ve Soner' diyerek tuzak kurma, şantaj, tehdit, komplo, fişleme, kişisel verileri yasadışı kaydetme, kin ve düşmanlığı tahrik ve darbecilik suçlarını alenen işlemiş bir çeteyi kurtarmaya çalışıyorlar. Bunu yapma nedenleri muhtemelen bu suç örgütüyle olan kirli ilişkilerini kamufle etmek... Ama hedef şaşırtarak, kafa bulandırarak ne kendilerini kurtarabilir ne de bizleri kandırabilirler!

Tüm tutuklular için vicdan ve adalet
Kaç gündür içim sızlayarak izliyorum Doğan Yurdakul'un yaşadıklarını. O acıyı çok iyi bilen biri olarak 'keşke' diyorum, 'keşke eşini son kez görebilseydi...' Ölmeden göremedi ama en azından cenazesine katılabilmesi için izin çıktı Yurdakul'a. Bu, çok doğru bir karar. Ancak... Bu karar, ileri derecede hasta, tutuklu yakınlarını ziyareti de kapsayıp genişletilir ve cezaevindeki tüm tutuklular için geçerli olursa bir anlam kazanabilir (hasta ziyareti ve cenazeye katılma izni).
Doğan Yurdakul'un medyada dostu, arkadaşı çok. O nedenle bu acı gününde ortaya koydukları vicdani tavrı böyle dört bir koldan hissediyoruz. Bu çok güzel bir tavır. Bu tavır isim gözetmeksizin herkese gösterilmeli. Aksi takdirde ortaya büyük bir adaletsizlik tablosu çıkar. Doğan Bey'in acısı üzerinden kalem oynatanlar şu an cezaevindeki herkes için aynı dilekleri köşelerinde savunmadıkça sözlerinin bir anlamı yok! Yurdakul'a ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah sabır versin!

<p>Samsun'da arazide ağzı tel ile bağlı başıboş eşek kurtarıldı. Eşeğin ağzındaki teli kırarak çıkar

Ağzına demir teli bağlayıp ölüme terk ettiler... Zavallı eşeği, baba ve kızı kurtardı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beyaza bürünen Horma Kanyonu muhteşem manzaralar sunuyor

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler