• $15,9675
  • €16,8066
  • 932.1
  • 2393.61
19 Şubat 2011 Cumartesi

Ne muhalefetmiş ama!

Ey, Soner Yalçın ve Oda TV'nin Ergenekon soruşturmasından bağımsız olarak nefret suçu işlediğini ve tetikçilik yaptığını söylediğim için beni 'demokrasi düşmanı' ilan edenler, Yalçın'ın gözaltına alınmasını 'muhalefetin susturulması ve basın özgürlüğünün kısıtlanması' olarak göstermeye çalışanlar!  Şimdi ne diyeceksiniz?
Ben Yalçın ve 'çete'sinin kitaplar ve internet üzerinden işledikleri nefret suçlarını gündeme getirmeye çalışmıştım. Anlamak istemediniz... Şimdi bu arkadaşlar tutuklandı.  Çok ciddi iddialarla üstelik. Bahsettiğim nefret suçlarının üzerine konacak yeni iddialarla! Onları 'demokrasi savaşçısı' ilan edip sırf gazeteci oldukları için dokunulmazlık zırhıyla kaplamaya çalıştınız ya... Şimdi, hala 'muhalefet susturuluyor' mottosunun peşinden gidebilecek misiniz? 
Tekrar ediyorum: Ben bu zihniyetin yaptıklarının evrensel hukuk kriterlerine göre suç teşkil ettiğini, Batı dünyasından örnekler de vererek izah etmeye çalıştım. Bu suç bizim TCK'nın 216. maddesinde belirtilen suçlara muadil. 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek' diyor o madde.
Yalçın ve arkadaşları bu kapsamda suçlanıyorlar. Aynı madde daha önce de defalarca işletildi. Ancak bu kez çok önemli bir fark var. Bu farkı bana Yavuz Baydar hatırlattı: İlk kez bu yasa maddesi Ergenekon sanıkları için evrensel hukuka uygun şekilde işletiliyor. Daha önce Baskın Oran gibi özgürlükçü zihniyetlere yönelik 'cadı avcılığı' için kullanılan 216, ilk kez evrensel anlamda bir 'nefret suçu' için devrede... ...Kim ne derse desin, Soner Yalçın evrensel kriterlere göre sürekli nefret ve suça azmettirme söyleminde bulunan bir ırkçı. Tersini iddia edenler bir zahmet onun 'Efendi' kitaplarına baksınlar! O kitapları Almanya'da yayınlatmaya kalksa derhal mahkeme kararıyla toplatılırdı.  Aynı şekilde Oda TV'de aylarca 'Fehmoş tatilde' başlığı altında yayınlanan o korkunç iftiralara bakalım...'Fehmi Koru mutluluk çubuğu taktırdı. Bodrum'daki yatında yanında Sevilay Yükselir var. Acaba onun üzerinde mi deniyor' gibi bir ahlaksızlık seviyesinde manipülasyon yapan internet sitesi evrensel hukuka göre milyonlarca lira tazminat cezası ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalır. Bizde ise tüm bunlar için hesap bile sorulmadı. İsmini vermeden bu iğrenç şeyleri yazıp o sitede yayınlatanlar hiçbir bedel ödemediler. İşte şimdi evrensel hukuka göre tüm bu hedef göstermelerin, iftiraların açığa çıkma vakti geldi. Sanırım kimilerinin telaşı da bundan kaynaklanıyor ama korkunun ecele bir faydası yok...
Ancak... Dikkat etmemiz gereken bir nokta var; ortalık öyle toz duman ki sap ile saman birbirine karışmış durumda. Gerçek gazeteciler ile tetikçiler tamamen iç içe geçmiş. İki gündür iki ayrı televizyon kanalında Nedim Şener ile karşı karşıya geldim. Gördüm ki Şener gibi gazetecilik yapanlar Yalçın gibi tetikçilerin yanında pozisyonlandığı için hepsi aynı kefeye konmaya çalışılıyor. Bu çok yanlış! Soner Yalçın'ın tutuklanmasını 'basın özgürlüğüne darbe' olarak yansıtanlar en büyük zararı gerçekten basın özgürlüğü ile ilgili sıkıntılardan mustarip Şener gibi gazetecilere veriyor! Ergenekon'un, Kafes ve Balyoz'un ciddiyetine inanan, Hrant Dink cinayetinin peşinden giden ama süreçteki sıkıntılara dikkat çekmeye, ihmallerin usulsüzlüklerin aydınlatılmasına çalışan gazetecilere... İşte o gazeteciler Soner Yalçın ve çetesini 'demokrasi savaşçısı' olarak sunmaya çalışanlara 'dur' derlerse o zaman kavramlar yerli yerine oturur. Ergenekon'u bir kenara bırakalım, ortada, ırkçı ve manipülatif bir çete olduğu kesin!

Mehmet Metiner
Merak ettiğim başka bir konu daha var: Acaba günlerdir Soner Yalçın'ı kahraman ilan edip 'basın özgürlüğü elden gidiyor' diye feryat edenler PKK tarafından açık açık tehdit edilip üstelik hakkında infaz kararı çıkarılan Mehmet Metiner ile ilgili neden tek satır yazmadılar? Acaba geçici bir körlüğe mi kapıldılar yoksa PKK'nın bir aydını susturmaya çalışmasını ifade özgürlüğü önünde bir engel olarak mı görmediler?
Bu sorunun cevabını bir zahmet günlerdir nasıl bir tedirginlik içinde yaşadığını ve bu süreçte ne kadar yalnız bırakıldığını gördüğüm Metiner'e versinler!

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister