• $15,9176
  • €16,8945
  • 944.223
  • 2372.35
12 Nisan 2012 Perşembe

Muhalifler ne istiyor?

Yaşadığınız apartmanda karşı kapı komşunuzun evinde art arda silahlar patlıyor, çığlıklar geliyor. Evin reisi kendi ailesini birer birer öldürüyor. Uzak binalardan 'vahşete son ver' çağrısı yapılıyor ama nafile... Mermileri durduracak bir güvenlik gücü de yok.  Ne yaparsınız? Kapınızı kilitleyip 'aman duymayayım, görmeyeyim, bana bulaşmasın' mı dersiniz? Katliama göz mü yumarsınız? Yoksa karşı evde yaşanan vahşeti durdurmak için elinizden geleni yapar mısınız?
***
Suriye'de yaşananlar ve Türkiye'nin pozisyonu tam da bu. Karşı komşuda silahlar  patlıyor ve Türkiye ilk silah sesini duyduğu andan itibaren vahşeti önlemeye çalışıyor. Kapısını kapatıp 'aman bana dokunmasın' demiyor. Dış politika hesapları, çıkarlar vs'yi bir kenara bırakalım... Ben bu pozisyonu son derece insani ve vicdanlı buluyorum! Ancak maalesef bazıları hala 'aman canım bize ne, komşu birbirini keserse kessin, yeter ki ucu bize dokunmasın' mantığında. Kimse kusura bakmasın ama böyle bir yaklaşım son derece ahlak dışı!
***
Bugün Suriye'de gelinen nokta Esad'ın kendi halkına uyguladığı baskı ve zulmün üzerine muhalif gördüklerini topyekun imhaya girişmesi ile başladı. Sonra neler olduğunu kısmen takip edebildik... Yaklaşık 10 bin ölü, 60 bin civarında kayıp ve binlerce tutuklu... Ancak maalesef daha sonra Batılı gazeteciler de öldürülmeye başlanınca oradan haber ileten bir dış basın da kalmadı. Bugün yalnızca Arap medyası üzerinden okuyoruz yaşananları.
***
Peki neler yaşanıyor? Öğrenmek için hem Arap medyasına hem de istihbarat raporlarına baktım. Olan şu: Muhalif güçler yılların baskı ve zulmünün üzerine gelen katliamlarla birlikte Esad gidene kadar bu savaşa devam etmeye kararlılar. Esad ise koşullu olarak Annan Planı'na sıcak bakıyor. Kalabilmek için tek seçeneğin bu plan olduğunu görüyor ancak muhaliflerin ateşkes yapmasını şart koşuyor. O nedenle şimdilik ateşe devam ediyor. Esad, 10 bin kişiyi öldürüp, on binlercesini kaybettikten ve tutukladıktan sonra şiddeti kesip kaldığı yerden devam etmenin hesabı içinde.
***
Önceki gün Türkiye sınırında yaşananlara gelince... Çeşitli resmi kaynaklardan teyit ettirdiğim gerçek şöyle: Muhalifler bir karakola saldırıp askerleri öldürüyorlar, bunun üzerine çatışma çıkıyor ve bu çatışma sınır ötesine kadar yansıyor. Ancak tabii daha dün yine sınırda muhaliflere açılan ateş de ortada.
***
Bu anlattıklarımdan muhalefeti eleştirdiğim ya da Esad'ı aklamaya çalıştığım çıkmasın lütfen! Aksine! Suriye muhalefeti yerden göğe kadar haklı sebeplerle Esad'ı devirmek için canıyla mücadele veriyor. Oysa uluslararası toplumun onların önüne getirdiği reçete 'Esad'la devam'. Bu kabul edilebilir bir şey değil!
***
Kendi halkını bütün dünyanın gözü önünde katleden bir lider benim gözümde çoktan meşruiyetini yitirmiştir! O nedenle Annan Planı'nı son derece yanlış buluyorum. Yanı başımda yaşanan insanlık dramını durdurmak ve zalimlerden hesap sormak gerektiğini düşünüyorum. Ama nasıl? Bu çok zor bir soru... Bir yanda Irak ve Afganistan'da ABD'nin yaşattığı zulümler dış operasyonlara karşı endişelendiriyor insanı. Öte yandan Bosna ve Kosova müdahalelerinin haklılığı da inkar edilemez. Ancak 'burada müdahale haklıdır' bile desek... O müdahaleyi yapacak kimse yok ki ortada! ABD seçim hesabında. Türkiye tek başına Suriye'ye mi girecek? Bu da asla istenecek bir şey değil. Yapılabilecek en mantıklı şey Esad'ı izole etmenin yolların
ı artırıp içinde Esad'ın olmadığı bir uluslararası plan koymak ortaya. Ama hemen! Zira her geçen dakika ölüyor Suriye halkı. İnsanlık bir kez daha katlediliyor...
Not: Son gelen haberlere göre Suriye ordusu yine saldırı başlattı. Dünyanın bu gidişe 'Dur' demesi için daha kaç sivilin ölmesi gerekiyor?
Adem ve Hamİt'e ne oldu?
İki meslektaşımız hala Suriye'de rehin. Adem Özköse ve Hamit Coşkun'u Esad yönetimi vermiyor. Nerede bu arkadaşlar?
Dışişleri'nin girişimlerine rağmen neden hala iade edilmiyorlar? Basın olarak hepimize onların çığlıklarını daha gür duyurmak düşüyor. Adem ve Hamit'i geri istiyoruz!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak