• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
30 Haziran 2012 Cumartesi

Magazin terörü

Suriye ile yaşanan kriz, 3. Yargı paketi çıkacak mı, bu pakete yapılacak eklemelerle özel yetkili mahkemeler kaldırılacak mı, KCK tutuklamaları nereye doğru gidiyor, PKK içinde PKK mı var diye uzayıp giden başlıklar ile bir uzun sezonu daha geçirdik. Bu uzun maratonda arada bir soluklanmak da gerek. Bunun için uzaklara gidiyoruz. Birkaç hafta yukarıdaki  sorulardan haberdar olmayan dünyalara karışacağız. Ama gitmeden önce beni çok rahatsız eden, özellikle yaz aylarında iyice zıvanadan çıkan 'magazin dili' üzerine yazmak istiyorum. Bence bu dil her sene yazın kabusu gibi çöküyor üzerimize. Şayet  karşı çıkmazsak bir gün sessizliğimizle yarattığımız canavar hepimizi yiyecek.
***
Hangi dil sorusunun cevabını somut olarak anlatmak için geçen gün bir magazin programını baştan sona izledim. Herhangi bir tanesini. Fox Tv'deydi. Süper Kulüp adında bir program. Çok da önemli değil aslında hangi program olduğu, zira muhtelif kanallarda başka birçok örneği var. O programa öyle bir nefret dili hakimdi ki... Kanım dondu! Size birkaç örnek vereceğim.
***
Serdar Ortaç'ı bir gece mekanında çekmişler. Arkadan bir ses konuşuyor. Meğer Ortaç kısa bir süre önce babasını kaybetmiş. Ses diyor ki: 'Babasının ölümünün üzerinden 15 gün geçmeden gecelerde! Oysa cenazede çok üzgün görünüyordu.' (Cenaze görüntüleri geliyor ekrana) Sonra Ortaç'a mikrofon uzatılıyor. Sanki dışarı çıktı diye bu magazincilere hesap vermek zorunda. Ne yapsın zavallı... Diyor ki: 'Yalnızım. Ev üstüme üstüme geliyordu, bırak çıkayım dedim.'
***
Uğur Yücel'i denizden tekneye çıkarken görüntülemişler. Neymiş, kilo almış... Arkadaki ses şöyle diyor: 'Yücel'in göbeği ayrı bir mekanizma haline gelmiş!'
Geçenlerde bir kaza geçiren ve korumasını kaybeden Bengü konser vermiş. Arkadaki sesin yorumu: 'Bengü henüz 40'ı çıkmayan korumasının kemiklerini sızlattı! Hanfendi soluğu hemen sahnede aldı.' Yaşamını yitiren korumanın annesini de bulup, konuşturmuşlar. Diyor ki anne: 'Bengü Hanım'a gidiyorum diye çıktı. Yavrumu yediler!' Sanki korumayı Bengü öldürmüş...
***
Son günlerde magazin basınının en çok konuştuğu Gülben Ergen'i yine sahilde çekmişler. O insafsızca sömürülen selülit hadisesinden sonra ne yapsın Gülben? Üzerindeki plaj giysisini sıcağa rağmen çıkaramıyor. O canavar ses bu görüntü karşısında şu yorumu yapıyor: Selülit kazasından ders alan Gülben elbisesini çıkarmadı. (Bu arada yine selülitli fotoğrafları ekranda. Hatta çok affedersiniz sadece popoyu görüyoruz, üzerine Gülben Ergen yazmışlar!) Sonra da açıkça alay ediyor. Ergen'in yanına fotoğraf çektirmek için gelen hayranlarını gösteriyor ve diyor ki: 'Selülit hatırası' Pess!
***
Bade İşçil'i de tabii ki sahilde çekmişler. Denizden çıkıp, duşa giderken görüyoruz İşçil'i. Ama sadece görsek hadi neyse... İlla o ses nefretini kusacak: 'Boy dezavantajı var. Bacakları kısa!' Yahu sen kimsin kardeşim? Güzellik yarışması jürisi misin? Kimi ne hakla değerlendiriyorsun?
Ve liste böyle uzayıp gidiyor. İnsanlara zulmeden, dışarı çıktı diye hesap soran, konser verdi diye katil muamelesi yapan, göbeğini daire içine alıp alay eden bir canavar var karşımızda. Buna karşı, bu dile karşı bir şeyler yapılması gerekiyor. Ancak sonuç almak için magazinel isimlerin de artık magazincilere ihtiyaç duydukları için bu muameleyi sineye çekmemeleri şart. Bu nedir, insanlar üzerinde yaratılan nasıl bir korkudur da Serdar Ortaç 'sana ne kardeşim' diyeceğine cevap verme ihtiyacı duyuyor mesela? Nasıl bir akıl tutulması ya da nefret var da bir kazada korumasını yitiren bir sanatçıya katil muamelesi yapılabiliyor ve o sanatçı bunun önüne geçemiyor? Türkiye Doğu'da PKK, Batı'da magazin teröründen mustarip!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip