• $13,4335
  • €15,216
  • 793.412
  • 2005.91
25 Ağustos 2011 Perşembe

Korkunç iddia

'Savaşta önce hakikat ölür' demişti dün Taraf sürmanşetinde. 'Kalbime dokunan, günledir içimdeki sıkıntıyı kelimelere döken cümle işte bu' diye düşündüm okuduğumda. Hakikaten de önce hakikat ölüyor bombalar yağmaya başladığında. Önce hakikat, sonra insanlar...
***
Zap ve Kandil'e başlatılan hava harekatının ne büyük bir savaş çığırtkanlığı ile duyurulduğunu, medyanın önemli bir kısmının bu operasyonu bahane edip ülkede nasıl bir savaş havası estirme gayreti gösterdiğini günlerdir adım adım izliyoruz. Bir de bombaların ne zaman, nereleri vurduğunu, bunun sonucunda elde ettiği tahribat başarısını da Genelkurmay sağ olsun, öğreniyoruz: 132 hedefe, 102 sorti, elde var: 90-100 PKK'lı.  Ben bu operasyonun gerekli ise yapılması ama bunun duyurusunun böyle toplum psikolojisini savaşa hazırlar gibi olmaması gerektiğini söylüyorum başından beri.
Ancak... Bu döngüde böyle duyurusu yapılmayan hususlar da var: Atılan bombalar sonucu ölen Iraklı siviller gibi... Dün Amberin Zaman, Özgür Gündem gazetesinde dile getirilen bir iddianın peşinden gitmiş. İddia Raniya Kasabası'nda 7 kişilik bir ailenin atılan bombalarla vurulduğunu söylüyor, kömürleşmiş bir çocuk bedeni fotoğrafı ortaya atıyor. Gerisini Amberin'den alıntılıyorum:
'... Mesud Barzani haberi doğruladı. Saldırıyı şiddetle kınayan Barzani sınır ötesi operasyonların derhal durdurulmasını istedi... Celal Talabani'nin başkanı olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği temsilcisi Behruz Galali de korkunç haberin doğru olduğunu savundu dün. Titrek bir sesle maktullerin ismini saymaya başladı... 'Ölenlerin ikisi bebekti, sadece dedenin cenazesi tanınacak durumdaydı' diyor Galali... Genelkurmay Başkanlığı basın birimini arıyorum. İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Baki Kavun, 'tamamıyla örgüt propogandası... Olay gerçek değil' diye yalanlıyor.'
Ortada isim isim öldüğü iddia edilen bir aile ve fotoğraflar var. Dolayısıyla GK'nın yalanlaması bana inandırıcı gelmiyor. Savaş baronları ile bazen savaşmak gerekir maalesef, onların anladığı tek dil bu. Ama PKK ile savaşayım derken tek bir sivilin bile ölümü kabul edilemez! Terör örgütünün askerlerimizi hedef almasını kınadığımız gibi Genelkurmay'ın yanlışlıkla bile olsa sivil kayıplara yol açmasını da kınamalıyız. Adalet ve vicdan bunu gerektirir!

Fantezi medya yine yayında
Birkaç  gündür medyamız yine pornografi merkezine döndü. BDP'li Bengi Yıldız'ın Takvim gazetesinde yayınlanan 'Bodrum kaçamağı' üzerine konuşmaya doymuyor. Kaçamak yapıyormuş da, böyle bir süreçte Bodrum'da ne işi varmış da, eşi ve çocukları şuradaymış da... Terörün tırmandığı bir süreçte bu sürecin muhatabı bir siyasetçinin bir tatil beldesinde kaçamak yapmasının haber değeri olduğu aşikar da ben bu haberin veriliş tarzından son derece rahatsızım!
Bengi Bey'in yanındaki hanım üç gündür medya tarafından adeta dikizleniyor, fantezi malzemesi haline getiriliyor. Bikinili fotoğraflarının boy boy yayınlanmış olması, kimliğinin açık edilmesi yetmiyormuş gibi bir de Ertuğrul Özkök gibi 'kırmızı noktalı' kalemler tarafından adeta erotik hikaye kahramanı haline getiriliyor. (Bkz dünkü Özkök yazısı: Bikinisi kaymış da, göründü görünecekmiş de, bütün hatları ortadayken erkek onu izliyormuş da...)
***
Kişilik haklarına böylesine aleni tecavüzü uzun zamandır medyada görmemiştim. Fotoğraftaki o kadın ve bütün kadınlar adına utanıyorum! Evlilik içi-dışı, kaçamak vs ayrı tartışma konuları. Burada bir kadının vücudunun kendi rızası olmadan izlenmesi, kare kare mercek altına alınması ve üzerinden fantezi üretilmesi meselesi var. Ben bu haber ve etrafındaki yorumlarda bilinçaltına yerleşmiş korkunç bir 'vurun kahpeye' yaklaşımı görüyorum. 'Kaçamak yapan kadın' diye etiketlendiği için o hanımla ilgili her türlü bel altı yazı yazılabilir önyargısı. Medyamızın durumuna, testosteron seviyesine ve kadına yaklaşımına bakar mısınız?

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları