• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Haziran 2011 Salı

Kim, neye oy verdi?

Türkiye dünden itibaren yeni bir döneme girdi. Demokrasiye darbe yapmak isteyenlerin gücünün geri dönülmez şekilde kırıldığı, umut verici bir döneme. Ben bugün bizi bekleyen bu dönemi anlamak için seçimi analiz eden bir araştırmadan bahsedeceğim. Ipsos KMG'nin 31 ilde, 1200 kişi üzerinde gerçekleştirdiği 'Sandık sonrası araştırması'ndan. Bu araştırma, hangi partiye kim neden oy verdi, partiye olan bağlılık nasıl, meydanlar etkili oldu mu, CHP'nin yeni söylemi karşılık buldu mu gibi soruları yanıtlıyor. Sonuçlar çok ilginç.

En çarpıcılarını seçtim:
Partiye bağlılık:
2007'de AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 81'i bu seçimde de AK Parti'ye vermiş. Yüzde 19'u başka partilere verdiğine ve AK Parti buna rağmen oyunu artırdığına göre önemli ölçüde yeni seçmen kazanmış.
2007'de CHP'ye oy verenlerin yüzde 85'i yine CHP'ye vermiş. Demek ki Kemalist taban Kılıçdaroğlu'nun değişen söyleminden kaçıp başka partiye gitmemiş.
2007'de MHP'ye oy verenlerin ise sadece yüzde 58'i yine MHP'ye vermiş. Bu da çok ilginç, çünkü 2007 seçimlerine göre benzer bir oy oranı yakalayan MHP demek ki başka partililerden ciddi oranda oy almış, kendi seçmeninin de büyük bir kısmını kaybetmiş.
Meydanların etkisi:
'Oyunuzu kime vereceğinize ne zaman karar verdiniz?' sorusuna AK Parti seçmeninin yüzde 85'i, CHP seçmeninin yüzde 78'i, MHP seçmeninin ise yüzde 68'i 'İki aydan önce' diye yanıt vermiş.
Demek ki en kararlı seçmen AK Parti'nin; demek ki değişen CHP söyleminin oylar üzerindeki etkisi oldukça az; demek ki kaset skandalları seçmen üzerinde etkili olmuş. MHP seçmeninin bir kısmının kaçtığı, onların yerine yeni seçmenlerin geldiği bu bulguda da teyit ediliyor.
Oy tercihinin nedeni:
Gelelim seçmenlerin partilerine duydukları aidiyetlere...
AK Parti seçmeninin yüzde 77'si bu partiyi 'tam benimsediğim parti' olarak tarif etmiş. Bu rakam CHP seçmeninde ise yalnızca yüzde 52. Buna karşın CHP seçmeninin yüzde 21'i 'başka bir partiyi engelleyeceğini düşündüğüm parti' diyor CHP için. Yani AK Parti'nin önünü kesmek için vermiş oyunu. Bu ABD'deki son seçimleri hatırlatıyor. 'Bush olmasın' seçimlerini... MHP'de ise bu oran iyice düşük. Yüzde 47 partiyi tam benimsemiş, yüzde 23 ise 'AK Parti olmasın' diye vermiş oyunu. Tam bir 'AK Parti olmasın' ittifakı...
En etkili lider kim?
AK Parti seçmeninin yüzde 47'si, CHP seçmeninin yüzde 32'si, MHP seçmeninin ise yüzde 18'i lidere oy vermiş. Tayyip Erdoğan'ın ne kadar etkili olduğu ortada. Kılıçdaroğlu da kısa sürede etkili olmuş gibi görünüyor. Devlet Bahçeli için ise durum içler acısı...
Kürt meselesinde etkin söylem:
Biz konuya çok dikkat çekmiş olsak da Kürt meselesiyle ilgili liderlerin söylemi pek de etkili olmuşa benzemiyor. AK Parti seçmeninin yalnızca yüzde 31'i, CHP seçmeninin ise yüzde 26'sı oy tercihinde partinin yaklaşımının rol oynadığını söylemiş.
Kadınlar ve gençlerin oyu:
Kadın-erkek seçmenlerin tercihleri açısından partiler arasında belirgin farklar görünüyor. AK Parti seçmeninin yüzde 45'i kadın, yüzde 55'i erkek, CHP seçmeninin yüzde 65'i kadın, yüzde 35'i erkek, MHP seçmeninin yüzde 48'i kadın yüzde 52'si erkek, BDP seçmeninin ise yüzde 33'ü kadın yüzde 67'si erkek. MHP ve BDP benim açımdan şaşırtıcı. MHP'yi daha erkek, kadınların en çok göründüğü BDP'yi ise daha kadın tabanlı zannederdim, yanılmışım... Sanırım BDP'nin tablosunda demografik faktörlerin önemli bir rolü var...
***
Ipsos'un yaptığı araştırmanın  dikkat çekici başlıkları böyle. Perşembe günü bu başlıklar üzerinden yeni Türkiye, hayal kırıklığına uğrayanlar ve bu toplumu anlamamakta direnenleri anlatacağım...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak