• $15,9081
  • €16,8844
  • 944.726
  • 2372.35
7 Nisan 2012 Cumartesi

KCK iddianamesini hazırlayanlara bravo!

193 sanıklı KCK iddianamesi açıklandı. Birkaç gündür gazetelerde bu iddianamenin içeriğiyle ilgili haberler yer alıyor. Ortada çok sıkıntılı ve çelişkili bir durum var. İddianame bir yönüyle son derece vahim noktalar içeriyor ve Abdullah Öcalan'ın avukatlarından İrfan Dündar'ın itirafları ile KCK yapılanmasının ne olduğu, nasıl hareket ettiği yönünde karşımıza bir tablo çıkıyor. Bu tablo bu yapının nasıl bir paralel devlet kurma gayreti gösterdiği, planladığı saldırılar ve eylemlerin neler olduğu ve nasıl deşifre edildiğiyle ilgili bilgilerle kuvvetleniyor. İddianame yalnızca bu somut, apaçık terör olarak karşımıza çıkan iddialar ve ifadelerden oluşsa tartışılmayacak. Ancak maalesef öyle değil...
***
İddianamede hiçbir hukuk devletine yakışmayan, son derece zorlama ve sıkıntılı iddialar da mevcut. Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yayıncı Ragıp Zarakolu ile ilgili bölümlerin ne tarafından tutulacak? Ersanlı'ya isnat edilen suçlar BDP'nin siyaset akademisinde ders vermesi, Roj TV'den röportaj teklifi alması... Bir de birtakım telefon konuşmaları var ortada. O konuşmalara bakıyorsunuz... Hiçbir şey çıkmıyor! Roj TV'den zamanında ben de röportaj teklifi aldım, hatta yayınlarında görüş de belirttim. Ben de mi suç işledim? Sırf ben değil ki! Roj TV doğal olarak gazetecileri, akademisyenleri arar. Kanalın bağlantıları, yasadışı faaliyetleri iması yapılıyorsa bu o kanalda görüş belirtenleri nasıl bağlayabilir?
***
Keza Ragıp Zarakolu'na yöneltilen iddialar... Şöyle deniyor: 'Şüphelinin PKK/KCK terör örgütünün şehir merkezindeki yapılanmalarına ve dağ kadrosuna eleman yetiştirme merkezi gibi işlev gören siyaset akademisinde ders verdiği... Sınıflarında ve koridorlarında örgütün ölen ve halen yaşayan militanlarına ait fotoğraflar olduğu...' diye devam ediyor. Zarakolu'nun verdiği dersin içeriğine dair bir şey yok. Tek mesele o siyaset akademisinde ders vermiş olması! Üstelik bu akademi yasal bir parti olan BDP'nin siyaset akademisi!
***
193 sanıklı davada Ersanlı ve Zarakolu adeta sembol isimler. O nedenle onlarla ilgili iddiaları dikkatle tetkik ediyoruz. Ancak pekala başka sanıklarla ilgili de böyle sorunlu bir dil ve muğlak iddialar mevcut olabilir. 2400 sayfayı dikkatle okumak lazım.
***
Maalesef özü itibarıyla son derece vahim olan KCK davası böylesine sorunlu noktalar yüzünden heba oluyor. Bu ülkeye bir hukuk devrimi kadar, hukukçulara da bir zihniyet devrimi gerek! TMK'nın, TCK'nın ifade özgürlüğünü engelleyici maddelerinin değiştirilmesinin şart olduğu malum. Yeni yargı paketi buna bir çözüm getiriyor gibi görünüyor ama kafalar değişmedikçe sorun da çözülmez. Daha birkaç gün önce bir otobüste Kürtçe klip yayınladıkları için otobüsün şoförü ve muavini hakkında soruşturma açıldı. Maalesef yargı mensupları arasında hala son derece faşist bir anlayışa sahip olanlar var. Bu anlayış ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engel. Bir hukuk devletinde mutlaka görülmesi gereken davlar bu anlayış yüzünden büyük zarar görüyor.
***
Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu'na dair iddiaları kınıyorum. Terör yapılanmasını deşifre etme amacı güden KCK davasına bu isimleri dahil edenler, BDP'ye terör örgütü muamelesi yapıp, kapatılmasını isteyenler  teröre en büyük hizmeti yapıyorlar. Üzerinde durulması gereken noktaları adeta gözden kaçırtıyorlar.
***
Mesela  iddianamede görülüyor ki, bazı telefon görüşmeleri takip edilerek birtakım şifreler bir araya getirilmiş ve Başakşehir Olimpiyat Stadı'na yakın bir yerde patlatılmaya hazır bombalar bulunmuş. Yine iddianameye göre panzerlerin önüne anaların atılıp, 'şehit edilmeleri' planlanmış. 'Bizi rahatsız eden devlete karşı rakiplerimizi ezelim, cehenneme çevirelim' mantığı üzerinden giden kaos senaryoları hazırlanmış. Ortalığı kan gölüne çevirmek isteyen terör üreten ve planlayanlar olduğu aşikar. Onların üzerine odaklanmak varken saçma sapan röportaj iddiaları ve ders vermeyi terörle eş tutan bir zihniyet bütün davayı berbat ediyor. O zihniyete bravo doğrusu! Teröre bu kadar iyi bir hizmet başka türlü yapılamazdı!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak