• $7,3596
  • €8,9561
  • 437.085
  • 1536.11
26 Mayıs 2011 Perşembe

Hem din hem laiklik elden gidiyormuş!

Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
YAZARIN SAYFASI

'Türkiye'de Müslümanlık elden gidiyor.'    
'İnsanlar artık Kelime-i Şahadet' getiremiyor, getirenin başına bir iş geliyor.'
'İslam'ın diğer dinlerden üstün olduğunu söyleyemiyoruz, misyonerlerle mücadele edilmesi suç haline geldi.'
***
Hayır, hayır yanıldınız... Bu sözlerin sahibi bize 'öcü' olarak takdim edilen 'irticacılar'dan biri değil. 'Devletin esaslarını din temeline oturtmak isteyen' bir 'gerici' de değil. Bu sözlerin sahibi halis muhlis bir Atatürkçü, bir Kemalist. Yıllardır yutturulmaya çalışılan 'Atatürkçüler, şeriatçılara karşı' denkleminin en büyük sembollerinden biri: Gazeteci ve Ankara 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Hulki Cevizoğlu!
Cevizoğlu ile geçtiğimiz pazartesi günü sürekli yorumcu olarak katıldığım Beyaz TV'deki Med Cezir programında bir araya geldik. Latif Şimşek'in başarılı moderatörlüğünde gündemdeki başlıklar üzerinden bir tartışma yapma niyetiyle programı açtık. Ancak... Meğer Cevizoğlu 'müthiş' iddiaları, 'din elden gidiyor' propagandası ve aslında ne kadar inançlı biri olduğunu anlatmak için bir dosya doküman ve birbirinden yaratıcı tezlerle gelmiş! Cevizoğlu'na göre Türkiye'de hem Müslümanlık hem de laiklik elden gidiyormuş!! Böyle absürt bir argüman karşısında nutkum tutuldu tabii...
***
Cevizoğlu'nun 'Kemalist' zihniyeti hem kendi tanımının dışına çıkan Müslümanlara hem de Hıristiyanlara ve misyonerlere düşman. Bu kafaya göre hem 'Hıristiyanlık' hem de Kemalizm'i sorgulayan bir Müslümanlık büyük tehlike. Onlara göre bu öcülerle savaşılması şart. Bu savaşı da Müslümanları korumak için veriyorlar. Yürekten inanıyorlar verdikleri savaşa.
Cevizoğlu, Ergenekon savcıları tarafından ifadeye çağrılmasını da 'İslam, Hıristiyanlıktan daha üstün bir din' diye düşünmesine bağlıyor. Oysa Ergenekon iddianamelerinde ortaya çıkan tablo açık: 2000'li yıllarda bazı odaklar Hıristiyan yurttaşlarımızı 'yem' olarak kullanarak dindarları 'av'lamak istediler. 'Hıristiyanlar&misyonerler ortalıkta cirit atıyor, hükümet de misyonerleri destekliyor. Gülen hareketi gizli Hıristiyan bir yapılanma' gibi yalan propagandalarla dindarların zihinlerini felç etmek istediler.
Arat Dink'in '100 yıl evvel avdık, şimdi yem olduk' tarifi çok doğruydu.  Hesap basitti:  İç kamuoyuna 'Hükümet misyonerlerin önünü açıyor' denilecek, dışarıya ise Santoro, Dink ve Malatya cinayetleri üzerinden  'Bakın İslami hükümet Hıristiyanları katlediyor' propagandası yapılacaktı. Yani bir taşla iki kuş vurulacaktı. Ama şükür ki bu iğrenç tezgahı insanlar yemedi...
Ben Cevizoğlu'nun bu 'Ergenekon tezgahı'nın dışında, temiz bir insan olduğunu düşünüyorum. Öte yandan savcılara ifade vermesinin sebebini 'Suçum Müslümanlığı savunmak' gibi laflarla kamufle etmesin. Savcılar Cevizoğlu'nun yaptığı yüzlerce 'Misyoner faaliyetler' TV programının bu süreçle ilgisi var mı diye soruşturdular muhtemelen.
***
Tek tip Müslüman isteyen, onların dışındakileri düşman gören ve istediği Müslümanlığı da siyasi sistemin merkezine oturtan 'laikler' yıllarca muhafazakarları 'dini siyasete alet ve istismar etmek'le suçladılar. Oysa ben hayatımda ilk kez pazartesi akşamı, Cevizoğlu'nun karşısında otururken bu kadar açık seçik, bu kadar hesaplı ve bu kadar manipülatif bir din istismarı, müthiş bir 'inancını kamuoyunun önünde kanıtlama çabası' gördüm. Bunun için Cevizoğlu'nu suçlamıyorum. Ancak onu, kendine bir aydın dediği halde din sömürüsü ve misyoner avcılığı yaptığı için eleştiriyorum. Bir de ona şunu hatırlatıyorum: Sayın Cevizoğlu, inançlıların oylarını almak için inançlı olduğunuzu kanıtlamaya ihtiyacınız yok. İnançlıların da inançsızların da kısacası kim olursa olsun herkesin ifade özgürlüğünün yanında olduğunuzu göstermeniz yeterli. Oysa siz 28 Şubat'ta dindar insanları hiçe saydınız. Türkçe ezan, Türkçe ibadet gibi dindarların duydukları anda tüylerinin diken diken eden, tek parti dönemi projelerini ısrarla savundunuz. Şimdi ekranda 'Ben de dindarım, ben de dindarım' diye tekrarlayıp durarak bunları unutturacağınızı mı sanıyorsunuz?

<p>Sefirin Kızı'na transfer olan Tuba Büyüküstün neden bu kadar konuşuldu?</p><p>Rahatsızlığı sebebi

Haftanın Magazin Başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı