• $7,3644
  • €8,9687
  • 441.835
  • 1565.63
24 Eylül 2011 Cumartesi

Daha ne bekliyorsunuz?

Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
YAZARIN SAYFASI

Gencecik, önünde uzun bir hayat olduğunu zanneden dört genç kadın, sıradan bir günde arabaya biniyor ve o arabanın içinde güya 'özgürleştirmek' adına faaliyet gösterdiğini söylemeye cüret eden birtakım canavarlar tarafından katlediliyorlar. Böyle bir vahşetin dünya üzerinde herhangi bir haklı gerekçesi olduğuna insanları kim ikna edebilir? Hiç kimse! Edemiyor da zaten. Ama yine de, bu alçak saldırı geniş çevreler tarafından lanetlenip kınansa da hala bazı 'pek hassas' kişi ve gruplar sessiz. İşte bu sessizliği Yıldıray Oğur perşembe günü Taraf'ta yayınlanan yazısında harika bir şekilde anlatmıştı. Aynı şiddetin bir kaynağına 'hayır' bayrağı açıp, öteki kaynağına tolerans göstermeye karşı duyduğu tepkiyi şöyle dile getirmişti: 'Küçücük Uğur Kaymaz öldürüldüğünde, Ceylan Önkol bir havan mermisiyle vurulduğunda birkaç saat sonra gelen mesajlardan birini bekledim saatlerdir. İmza atılacak bir bildiri, bir basın açıklaması duyurusu... Gelmedi'.
Devletten gelen şiddete adını koyarak karşı çıkanlardan PKK'dan gelen teröre de aynı şekilde tepki göstermesini bekliyordu Yıldıray doğal olarak.  Öyle devam ediyordu isyanına: 'Batıda yaşayan, Kürt sorunu ile ilgili bugüne kadar çeşitli vesilelerle duyarlılık göstermiş, Ceylan için, Uğur için haklı olarak yollara dökülmüş aydınlar, sivil toplum aktivistleri, adında barış ve insan hakları geçen örgütlere karşı anlayış göstermeyeceğim 'Kim öldürdü' sorusunun cevabına göre değişen vicdani duruşunuz vicdansızlıktır.'
Ben Yıldıray'ın eleştirisini bir adım ileri götürüyor ve isim zikrediyorum: Ceylan öldürüldüğünde İstiklal'de toplanan ve 'susma, militarizmi sorgula' pankartları açan 2000 kişi neredesiniz? Kalabalık adına açıklama yapan avukat Eren Keskin, neden sesin çıkmıyor? Ceylan'ın öldürüldüğü köye giden Zeynep Tanbay ve Cengiz Algan, niçin Siirt'in yolunu tutmuyorsunuz? Ceylan ve Uğur'a karşı müthiş bir hassasiyet gösteren Bianet, neden aynı hassasiyeti Siirt ve Ankara konusunda göstermiyor? Ceylan üzerine müthiş duygusal bir yazı kaleme alan Yıldırım Türker, Siirt'te ölen kızları ne zaman yazacaksınız?
***
Ben Ceylan'ı öldüren havan topunu da, o topu attıran militer düzeni de, adına Tak da dese, Tuk da dese bal gibi PKK'dan gelen vahşet kurşunlarını da aynı şekilde lanetliyor ve terörü estetize edenlere artık 'yeter' diyorum!

Rumlarla sorun AB'yle soruna dönüşmesin
Akdeniz'de yaşanan gerginlik kafamda soru işaretleri yaratıyor. Türkiye son dönemde birçok ülkeye kafa tutuyor. Bu kafa tutuşlar çoğunlukla haklı ve cesur olsa da hep birlikte epey büyük bir 'mücadele sahası' anlamına geliyor. Cengiz Çandar dün bu endişeyi çok güzel ifade eden detaylı bir yazı yazdı. 'Komşularla sıfır sorun politikasından herkesle sorun politikasına geçtik' dedi. Bence de öyle. Acaba tüm bu restleşme alanlarını böyle aynı anda ortaya çıkarmak iyi sonuç verecek mi?
***
Rumlarla yaşadığımız petrol arama sorunu mesela... Belli ki Akdeniz'de kalmayacak o sorun. AB'ye de yansıyacak. Zaten Rumların AB üyesi olması tam bir karın ağrısı. 2012'de dönem başkanlığını alınca ilişkilerin ne olacağı bir tartışma konusu. Şimdi üzerine bir de Akdeniz'deki sorun eklenince işler iyice çetrefilleşecek. Rumların döneminde AB ile ilişkilerimiz askıya alınacak. E o zaman ortaya çok ciddi sorunlar çıkacak. Müzakerelere ne olacak mesela? Yoksa artık müzakerelerin önemi kalmadı mı? Öte yandan Rumlarla gerginliğe Rusya da Rumlardan yana müdahil oldu. Bu ne anlama geliyor?
Sorular çok. Belirsizlikler de. Türkiye'yi Kafkaslar da dahil birçok alanda zor zamanlar bekliyor. Devam edeceğim...

<h3>Başkan Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacak</h3><p>Başkan Erdoğan 2 ilde düzenlenen AK P

20 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılanların yuttukları dev canlılar

Ticaret Bakanlığınca ''fahiş fiyat'' denetimi yapıldı