• $16,3328
  • €17,4131
  • 972.863
  • 2396.66
15 Ekim 2011 Cumartesi

Boyner'in toplantısındaki yanlış davetli

'Cem Boyner'in başkanlığında çok önemli bir projenin tanıtımı yapılacak. Şirketlerin yönetim kurullarındaki kadın sayısının artması için geliştirilen bir proje bu. Bu konuya duyarlı, küçük bir medya grubunu davet ediyoruz. Sizin olmanızı da özellikle istiyoruz' dedi PR şirketinden bir ses. Bu davet üzerine perşembe sabahı Pera Palas'a, 'kadın konusuna duyarlı bir grubun' iştirak edeceği toplantıya gittim...
- - -
İçeriye girip, bana gösterilen yere oturdum ki... Ne göreyim? Yuvarlak masa toplantısında davet edilen duyarlı isimler arasında Fatih Altaylı da var! Düşünün, kadın konulu 'çok özel katılımlı' bir toplantı düzenleniyor ve o toplantıda kadınlara etmediği hakaret kalmamış, son olarak da gazetesinde bir kadın üzerinden şiddet pornografisini manşet yapmış bir isim de davet ediliyor... Şaşkınlığımı üzerimden atamadan bir de kimi göreyim? Gülay Göktürk de aynı masada, davetliler arasında, her zamanki zarafetiyle oturuyor.  Allak bullak oldum. Böyle bir saygısızlık karşısında çok üzüldüm. Kendimi dışarı nasıl atacağımı bilemedim.
- - -
Hatırlarsınız, Fatih Altaylı bundan birkaç yıl önce alışıldık kibar (!) üslubuyla bir eleştirisine katılmadığı Gülay Göktürk'e 'ordu sizin bacak aranızı da koruyor' diye saldırmış, bunun üzerine birçok dernek ve gazeteci ayağa kalkmıştı. Hayır, kimse Altaylı'nın söylediğine pek de şaşırmamıştı. Başörtüsü takan kadınlara fahişe diyen, fikrini beğenmediği kadınları tecavüzle tehdit eden birinden maalesef beklenebilir bir saldırıydı bu.
- - -
Ama işte beklenmeyen dünkü toplantıyı düzenleyenlerin, körlük mü desem, bilgisizlik mi, duyarsızlık mı, her ne sebepten ise, Altaylı'yı o toplantıya çağırmalarıydı.  Davetli listesini hazırlayanlara şunu sormak isterim: Medyayı hiç mi takip etmiyorsunuz? Kimin kim olduğunu bilmiyor musunuz? Peki ya en azından toplantının içeriğine de mi göz atmıyorsunuz? Düşmana 'düşmanla mücadele' konulu bir panel düzenlediğinizin farkında değil misiniz siz?

Sabancı ve Koç mentor olacak
Yukarıdaki eleştiri nedeniyle toplantının içeriğinden bahsetmemek olmaz. Zira iş dünyasından birçok önemli ismin katkılarının olduğu bir proje, dün tanıtılan proje. 'Yönetim kurullarında daha çok kadın için şirketler arası mentorluk' başlıklı projenin başkanlığını Cem Boyner yapıyor. Murat Ülker, Ümran Beba, Muzaffer Akpınar, Agah Uğur ve Tayfun Bayazıt gibi isimlerin yer aldığı projede, Mustafa Koç, Güler Sabancı, Ahmet Çalık gibi isimler mentor olarak şirketlerinden seçilecek başarılı kadın yöneticiler ile eşleştirilecek ve bir yıl süreyle ayda bir kez bir araya getirilecek. Amaç Türkiye'nin büyük şirketlerinin yönetim kurulları için kadın yönetici yetiştirmek.
- - -
Kadınların karar mekanizmalarındaki gücünü artırmak için faydalı bir proje bu ama başarıya ulaşması için samimiyet ve duyarlılık gerekiyor. Zira kadın meselesi en aşağıdan, en yukarıya kadar bir zihniyet meselesi. Kadına geçit vermeyen de, onun üzerinden geçinip, kendinde ona hakaret etme hakkı gören de bu zihniyet.
- - -
Ben dünkü toplantıda projeye verilmiş ciddi bir emek gördüm. Kadınların iş dünyasındaki gücünü artırmak için çaba da gördüm. Ama o zihniyeti kırmak isteyen bir irade göremedim maalesef...

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi