• $8,4229
  • €10,2254
  • 497.512
  • 1441.33
08 Mart 2011 Salı

Baykal ve Sav'a şantaj

Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
YAZARIN SAYFASI

Perşembe akşamından beri bir kıyamet, bir gürültü içindeyim ki sormayın gitsin... NTV canlı yayınına katıldım o akşam. Ve o yayında Halk TV'nin Soner Yalçın ve ekibine devri için Baykal'a şantaj yapılmasının planlandığını söyledim. O günden beri Ergenekon medyasından yemediğim küfür ve hakaret kalmadı. Gerçi NTV yayınında anlattım ama bir kez daha tekrar edeyim: Bu iddianın dayanağı Oda TV binasında ele geçirilen belgeler. Zaten hemen ertesi gün gazetelerde de yer aldı Soner Yalçın'dan çıkan bu belgeler. 'Baykal direniyor, Baykal engelini aşmalıyız. İkna için Varan 2' ibarelerini içeren belgelerdi bunlar. O yayında söylemedim ama dahası da vardı bu belgelerde.  Halk TV operasyonuna engel teşkil eden diğer bir isim olan Önder Sav'a yönelik, oğluyla ilgili şantaj amacıyla kullanılabilecek özel hayat fişlemeleri gibi...

***
Peki bu iddialara konunun muhatabı isimlerin yorumu ne? Gördüğüm kadarıyla hem Baykal hem de Sav bu belgelerin 'ciddiye alınması' gerektiğinde hemfikirler.
CHP içinden bu iki isme yakın kaynaklarım, Halk TV konusunda zaten ortamın kasım ayından beri bulanık olduğunu söylüyorlar. Hatırı sayılır bir CHP'li 'Deniz Bey dönen dolapların farkında. Biz bu süreçte sadece Nedim'e kefil olduk. Onun dışında neyin ne olduğunu iyi biliyoruz' diyor. Önder Sav'a yakın bir eski CHP yöneticisi ise 'Sav'ın kasımdaki tasfiyesine kadar Halk TV'de maaşlar düzenli ödeniyordu. Daha sonra ise kasıtlı olarak ödenmemeye başlandı. Çalışanlara illallah dedirttiler, çünkü amaç Halk TV'nin Soner Yalçın ve ekibine devriydi. Önder Bey de buna karşı çıktı' yorumunu yapıyor. Soner Yalçın'dan çıkan Baykal ve Sav'la ilgili notların bağlamı da yerine oturuyor böylece.

Ancak Baykal ve Sav'a yakın CHP'lilerin hala yanıtlayamadığı sorular var. Şunların cevabını arıyorlar:
Yalçın ve ekibi, seçime doğru Kılıçdaroğlu'nu desteklemek için yeni bir kanal kurabilir ve onun üzerinden propaganda faaliyeti yürütebilirlerdi. Neden ısrarla Halk TV'yi ele geçirmek istediler? Amaçları Baykal ve Halk TV bağlantısını tamamen kesip Baykal'ın bütün gücünü bitirmek miydi?
Kılıçdaroğlu partideki ulusalcıları tasfiye ederken, neden Halk TV'yi bu ulusalcı gruba vermek istedi? Bunun sebebi Baykal ve Sav'ı türlü bel altı yöntemle bitirebilecek tek ekibin Oda TV olduğunu düşünmesi miydi?
Daha önce de söyledim: Şener ve Şık'ın operasyon kapsamına alınması konusunda hala ikna olmuş değilim. Vicdan sahibi herkes de sanırım benimle hemfikir. Bu iki ismi ortaya çıkan fişleme kayıtları, şantaj notları ve suç teşkil eden eylem planları içeren belgeler hazırlayan Soner Yalçın ve ekibinden ayırmak gerekiyor. Ergenekon terör örgütü sanığı Soner Yalçın'ın emir ve talimatıyla darbeyi teşvik eden yazılar kaleme aldığı artık resmi sorgu tutanaklarına geçmiş kimi isimler bu ayrımı tabii ki yapmıyorlar. Aksine, güya 'tatil için gittikleri yurtdışından' yazdıkları yazılarda hepsini bir potada eritmeye çalışıyorlar. Bu oyuna gelmemek gerek!

Dünya Kadınlar Günü Türkiye'de yasaklanmalı
Dünya Kadınlar gününe karşı olduğum için değil bu önerim. Aksine! Bu ülkede kadınların karşılaştığı zorluklar, şiddet, yok sayılma ve seslerini duyuramamalarına duyduğum isyan nedeniyle 'kutlamayalım bu günü' diyorum. 'Kutlamayalım, çünkü ortada kutlanacak bir şey yok maalesef...'  Neredeyse her Allah'ın günü bir kadının sokak ortasında infaz edildiği, koruma talep ettiği halde sesinin duyulmadığı, horlandığı, dövüldüğü, karar mercilerinde neredeyse hiç yer alamadığı bir ülkede neyi kutlayacaksınız Allah aşkına? Yoksa Başbakan'ın 'kadına şiddet artmıyor, azalıyor' açıklamasından tatmin olup kendinizi mi kandıracaksınız?  Bu 'talihsiz' açıklamadan da gördüğüm kadarıyla yeterince önemsenmediği için kadın meselesinin vahameti doğru dürüst anlaşılmıyor. Bu iş böyle olmayacak. Kadın sorununun kuş-böcek sorunu olmadığını anlatmak için bir medya seferberliği şart!

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Torosların Sümelası olarak tabir edilen Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor