• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
30 Kasım 2010 Salı

Amerika çıplak!

İran'a karşı Batı'nın tek blok olarak önlem almaya çalıştığını, Edelman'ın AK Parti ve Erdoğan'dan hoşlanmadığını, ABD'nin uzun süre AK Parti ile ilgili 'İslamcı' şüphesini koruduğunu, başını Mısırlı ve Suudların çektiği Sünni bloğunun en az İsrail kadar İran'ı tehdit olarak gördüğünü bilmiyor muyduk? Bal gibi biliyorduk! Biliyorduk bilmesine ama bu saiklarla ne gibi işbirlikleri yapıldığını, kimin kime ne önerdiğini bilmiyorduk. O nedenle ben WikiLeaks belgelerine 'vay, dünyanın gizli sırları ortaya çıktı' edasıyla değil, 'zaten tahmin ettiğimiz ama detaylarına vakıf olamadığımız bir düzenin ayrıntılarına kavuştuk' edasıyla yaklaşmayı doğru buluyorum. Bizi en çok ilgilendiren bölge olduğu ve belgelerde de en geniş yeri tuttuğu için işe Ortadoğu'dan başladım ve öğrendiğim önemli detayların listesini çıkardım. Bu belgeler bize ne gösterdi, sorusunun karşılığı benim için ilk etapta aşağıdaki listedir:


1) NE İRAN'MIŞ!
Yayınlanan 250 binin üzerindeki belgelerin birçoğunun öznesi İran. İnanılmaz bir şekilde dünyanın dört bir yanı ile İran'ı kontrol altında tutabilmek için işbirliği yoluna gitmiş ABD. İran konusundaki bu hassasiyetinin temel sebebi de İsrail'i dizginlemek. Biz bunları biliyorduk ama İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın 2009 Mayıs'ında ABD'ye İran'ı ikna için 6 ila 18 ay arası süre verdiğini, bundan 6 ay sonra ise Bahreyn Kralı'nın, ardından da Suud Kral Abdullah'ın İran konusunda baskı için devreye girdiğini bilmiyorduk. Obama'nın güvercin gibi gelip, giderek şahin çizgisine yaklaşmasının sebeplerinden biri Arapların ve İsrail'in İran konusunda birlik olup ABD'ye bastırması anlaşıldığı kadarıyla.


2) ÇİN VE RUSYA'YI İRAN'DAN UZAKLAŞTIRMAK
İran öyle büyük ve neredeyse tek tehdit olarak görülüyor ki ezeli rakip ve tehdit olan Rusya bile İran'a karşı ABD'ye yaklaşsın diye, Çek ve Polonya'ya kurulması planlanan füze sistemi Türkiye'ye kaydırıldı. İran'a yakın diğer bir büyük güç olan Çin'in de ABD'nin yanında yer alması için Suudların Çin'e İran'dan değil kendilerinden petrol tedariki sözü vermesi sağlandı.


3) BİTMEYEN  KABUS: EL KAİDE
Belgelerden anlaşıldığı kadarıyla ABD'nin İran'dan sonra gelen kabusu El Kaide. 11 Eylül'ün mottosu olan 'Bu terör örgütü ile savaşan bizdendir, savaşmayan değildir' aynen devam ediyor. Hatta ABD'li diplomatlar ülkelere bu konuyla ilgili notlar bile vermişler. En kötü savaşçı Katar görünüyor. Ardından Yemen geliyor. Türkiye de sabıkalı. Irak'a Türkiye'den El Kaide militanlarının giriş yaptığını iddia eden belgeler var.

4) HİZBULLAH-SURİYE-TÜRKİYE
Terör başlığı altında ABD'yi rahatsız eden diğer bir unsur da Hizbullah. Washington Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah güçlerine yardım etmesini önlemek için Suriye ile iyi geçinme yoluna gitmiş ama 'aynı dil' konuşulmayınca Türkiye ile Suriye'nin yakınlaşması teşvik edilmiş. Suriye'nin hem Hizbullah'a hem de İran'a desteğini azaltmak için Erdoğan-Beşar yakınlaşması istenmiş. Yani biz 'ABD, Türkiye'nin şeytan üçgeni ülkelerinden sayılan Suriye ile yakınlaşmasından rahatsız' yorumlarını okurken Washington bu 'elektrikten' gayet memnunmuş!


5) ANKARA DEDİKODU KAZANI
Belgelerdeki dış politika planları ve temaslarını anlatan ifadeler dünyayı çözmek için önemli ama aynı şeyi diplomatların 'dedikodu' mahiyetindeki ifadeleri için söylemek zor. ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin Bülent Arınç için 'Erdoğan'ın buldoğu' demesi, Davutoğlu için kullanılan 'güvenilmez' ifadesi, Erdoğan'ın danışmanlarına yapılan ağır eleştiriler bundan sonra yüz yüze ilişkileri çok zorlayacaktır...


***
Daha okunacak yüzlerce sayfa, yazacak onlarca madde var. Bunlar benim ilk etapta dikkatimi çekenler... Bugün en çok merak ettiğim bu belgelerin Ahmet Davutoğlu'nun devam etmekte olan ABD temasları ve mevkidaşı Hillary Clinton ile görüşmesine nasıl yansıyacağı...

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü