• $13,5123
  • €15,3018
  • 798.619
  • 2011.16
3 Mayıs 2012 Perşembe

Alevi-Sünni Evlilikleri

'Açık söyleyeyim, bu kitabı hazırlarken ben de çok şey öğrendim. İnanın mülakatlarda yaşanılanları dinlerken, not alırken, yeri geldi kahkaha attım, yeri geldi gözyaşlarımı tutamadım' diyor Alevi-Sünni evliliği meselesini kitaplaştıran gazeteci-yazar Erkam Tufan Aytav.
***
Kitap geçtiğimiz günlerde çıktı: Sevdim Seni Bir Kere-Alevi/ Sünni Evlilikleri adlı çalışma kamuoyunda tanınan beş çiftin farklı bir gözle hikayesini anlatırken çok hayati bir konuya parmak basıyor. Zor bir meseleyi kitaplaştırmaya soyunduğunu kabul ediyor yazar. Farklı kimliklerden ve kültürel coğrafyalardan gelen evli çiftlerin izini sürdüğü çalışmasında, şartlanmışlıklardan, önyargılardan, evlatlıktan reddedilmelerden, 'Gavurla evlense daha iyi' itirazlarından, ucu ölümlere kadar uzanan tehditlerden söz ediyor. Bu karşı çıkışlar toplumda öyle yaygın ve öyle baskın ki Alevi-Sünni evliliklerinin çoğu ya başlamadan ya da başladıktan sonra bitiyor...
***
Ama tüm zorluklara rağmen bitmeyen ve başarıyla süren evlilikler de var. İşte Erkam Tufan'ın  kitabının konusu bu evlilikler. Daha önce kaleme aldığı 'Türkiye'de öteki olmak' adlı kitabıyla 'öteki'nin dünyasını aksettirmede son derece usta olduğunu ispatlayan Aytav bu kez de zor bir çalışmaya imza atmış.
***
'Alevi-Sünni Evlilikleri: Sevdim Seni Bir Kere' isminin de ima ettiği üzere Aytav, konuyu ele alırken, farklı mezhep mensuplarıyla evlenen tanıdık simalarla ve eşleriyle görüşmüş. Görüştüğü kimselerin aynı camianın mensupları olmamalarına dikkat etmiş.
***
Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'den, Zaman gazetesi yazarı İbrahim Öztürk'e, Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut'tan, Bloomberg TV yöneticisi Ali Çağatay'a ve Kezban/ Hüseyin Hatemilere kadar görüşülenlerin her biri, farklı aile yapılarına ve yaşam şekillerine sahipler. Bununla birlikte her birinde, ne olursa olsun 'Sevdim Seni Bir Kere' diyebilecek kadar büyük bir kalp ve sarsılmaz bir irade mevcut.
***
Kitabı okuduğunuzda, Aleviler ve Sünniler arasında, gönül alıcı birkaç kelime veya hamasi nutuklarla aşılamayacak denli yüksek ön yargı duvarlarının varlığını görüp şaşıracaksınız.  'Aslında yok birbirimizden farkımız' türü bir hayalcilikle geçiştirilemeyecek denli büyük uçurumları göreceksiniz.
***
Gerçekle yüzleşmek cesaretine sahip olanlar için Aytav'ın çalışması, konuyu etraflıca ve ilk kez ele alması hasebiyle benzersiz. Sorunlar, hatırlandığında görüşmecileri hala ağlatacak kadar büyük ve gerçek.
***
Sünni-Alevi ayrımı hala bütün keskinliğiyle bu toplumda yaşıyor. Bir çok konuda farklılıklar ile yüzleşiyor, birbirimizi değiştirmeden kabul etmeyi öğreniyoruz ama galiba Alevi meselesinde hala kıpırdayan bir yaprak yok. Bu çok acı bir tablo. Aradaki duvarı yıkmak için samimi bir 'iç dökme' sürecinin yaşanması şart...

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı