• $15,9774
  • €16,9308
  • 948.8
  • 2388.15
1 Ekim 2011 Cumartesi

Aklınız başınıza şimdi mi geldi?

Bir İstanbul Erkek Liseli olarak günlerdir canımı çok sıkan bir durumu uzaktan izliyorum. Uzaktan diyorum ama bana sürekli okulun mezunlarından telefonlar geliyor. 'Nagehan Hanım okulumuzu elimizden alıyorlar', 'Nagehan Hanım bunlar buraya da geldi', 'Zaten yatakhaneyi işgal etmişlerdi şimdi de sınavsız olarak okula kayıt oluyorlar'... Bunlar kim, kim neyi, kimin elinden alıyor? Savaş ortamında cephe müdafaası mı yapıyoruz, diye düşünüyorum ama beni arayanlara bu düşüncelerimi aktarsam kıyamet kopacak...
Tüm bu feryatlardan basına da yansıyan çokça haber var. Velilerin okulda toplanıp protesto gösterileri yapmaları, okul müdürünün bir gün 'bana baskı yapıldı' diyen ertesi gün ise 'mevzuata uygun olmayan bir şey yok' tespiti içeren çelişkili açıklamaları. Bir toz bir duman ki... Sormayın gitsin!
Bizim lisede neler oluyor? Önce detayları anlatayım: Mevzuata göre yurtdışından kesin dönüş yapan ailelerin çocukları puan ve kontenjan şartı aranmaksızın Anadolu liselerine kaydolabiliyorlar. Bunu İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız Sabah Gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'e bizzat teyit etti. 1999'a kadar bu tip kayıtlar için seviye tespit sınavı şartı varmış ama 99'da kalkmış. Dikkatinizi çekerim, 99'da. 2002'den sonra değil! 
Gelelim İstanbul Erkek'i ayağa kaldıran duruma... 12 yıldır yürürlükte olan bu uygulama kapsamında Washington'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapan bir ailenin kızı İstanbul Erkek Lisesi'ne kaydını yaptırıyor. Zaten bu şekilde yurtdışından nakil ile kayıt yaptıran başka öğrenciler de var bu yıl. Toplam 78 çocuk aynı şekilde Kabataş Erkek, Pertevniyal, Cağaloğlu Anadolu gibi liselere kayıt yaptırmış. Oralarda herhangi bir çatlak ses, protesto gösterisi nedense yok. Halbuki o okullar da her isteyenin giremediği, sınavla öğrenci alan okullar.
Bu noktada İstanbul Erkek Lisesi'ne kayıt yaptıran öğrencinin kim olduğu önemli: Washington'da hükümete yakınlığıyla bilinen SETA Vakfı'nın eski Koordinatörü Nuh Yılmaz'ın kızı. Zaten esas, daha doğrusu tek mesele de bu! Hükümete yakın gördükleri bir kurumda çalışan birinin çocuğunun bu mevzuattan faydalanarak İstanbul Erkek Lisesi gibi dört bir tarafını AK Parti ve Gülen cemaati fobisi sarmış bir okula kayıt yaptırması!
 Mevzuatı eleştirebilirsiniz, sınavla giren çocuklara haksızlık yapıldığını söyleyebilirsiniz. Hepsi kabulüm. Ben de bu uygulamanın haksız ve yanlış olduğunu düşünüyorum ama size soruyorum sevgili veliler ve okul yöneticileri: Aklınız başınıza bu öğrencide mi geldi? Daha önce neredeydiniz? Nuh Yılmaz eski SETA yöneticisi diye onun çocuğu için  hükümetin bakanları devreye girer sanıyorsunuz mesela. Hiç işleri güçleri yok mu bu ülkenin bakanlarının? Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu 'Siz mi devreye girdiniz?' diye aramayı kendinize yakıştırabiliyor musunuz? Komik olduğunuzu görmüyor musunuz?
Peki ya yıllarca benim de beden derslerime giren ve bu sene rotasyon sistemiyle İstanbul Erkek'ten başka bir okula geçmesi gerektiği için öfkesini bu meseleden çıkaran müdür yardımcısı A. Hocam?  Nuh Yılmaz  kızı ve eşiyle birlikte okula geldiğinde ona herkesin duyacağı şekilde avaz avaz bağırmaya, hadi onu geçtim 'senin kızının IQ'su bu okulda okumaya yetmez!' diye haykırmaya hakkın var mı? Bu lafın o çocukta yaratacağı tahribatı hakikaten göremeyecek kadar mı körleştin mi? Peki hocam o zaman IQ'su yetmez dediğin o kız çocuğuyla ilgili biraz bilgi vereyim sana: Washington/Virginia eyaletleri çapında düzenlenen mimarlık yarışmasında birincilik kazanmış bir çocuk o. Obama'nın 'parlak gençler' kategorisinde Beyaz Saray'a davet edip tanıştığı bir çocuk. SAT sınavında çok iyi bir skor yaptığı için üstün yetenekli çocuklar için üniversitelerin düzenlediği kursları almaya hak kazanmış ve Johns Hopkins'ten dersler almış bir kız çocuğu...
Hocalar, ideolojik saplantı yüzünden terazisi şaşmış veliler, okul aile birliği... Hepiniz bu sisteme itiraz edeceğinize politik görüşlerinize alet ettiğiniz bir çocuğu kurban ettiniz! Soruyorum size: Bu mudur böbür böbür böbürlendiğiniz İstanbul Erkek ruhu? Bu mudur yeri geldiğinde 'Türkiye'nin en köklü camiası' diye övündüğünüz camia? Şayet buysa ben bu camiadan azlimi istiyorum!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister