• $9,2674
  • €10,8039
  • 531.158
  • 1434.1
21 Aralık 2010 Salı

32 yıl sonra aynı cüret!

32 koca yıl geçti Maraş katliamının üzerinden. Onca zaman sonra ilk kez korku iklimini yarıp acılarını ifade etmeye, insanlık ayıbı katliamı protesto etmeye cesaret etti Alevi kardeşlerimiz! Sonuç: Bozkurt işareti yapan bir grup, Türk bayrakları açarak ve tekbir getirerek  bu yaslı Alevileri Maraş'tan kovmak istedi! Böyle bir ayıbın utancı, bu ayıbın üzüntüsünü ancak 32 yıl sonra ifade edebilmenin korkunçluğu bir yana, hala Türklük ve İslam'ı utanmadan istismar etmeye cüret eden bir grup göğsünü gere gere 'gerekirse yine yaparız' mesajı verdi, verebildi!  'Burası Maraş, buradan çıkış yok' diye bağırabildi. Maraş katliamının bir numaralı sanığı olan 'Sinemaya bomba koyarak olayları başlatmak' suçuyla yargılanan Ökkeş Şendiller meydanı gören bir balkondan olayları izledi. Bu manzara karşısında benim kelimelerim yok!

32 yıl evvel yaşanmış katliamı çok az kişi detaylarıyla biliyor. İsterseniz önce o olayları yaşayanların diliyle bir hatırlayalım...

***
19 Aralık 1978'de Maraş'ta bir sinemada ülkücülerin rağbet ettiği bir film olan 'Güneş Ne Zaman Doğacak' oynamaktadır. Sinemada ülkücülerin toplu halde olduğu bir sırada bu mekana bomba atılır. (Bu bombayı o zamanki adıyla Ökkeş Kenger'in attığı konusunda tüm Aleviler hemfikir olduğu halde Kenger mahkemede beraat eder.) Bu bomba üstüne 'Aleviler sinemayı bombaladı' diye görevli provokatörler propagandaya başlar. Hemen ertesi gün bir Alevi mahallesindeki kahvehaneye ve ülkücü bir kişinin evine bomba atılır. Öbür gün iki Alevi öğretmen kurşunlanır. İkisi de ölür. Zamanın Cumhuriyet savcısının uyarılarına rağmen şehrin hastanesinin başhekimi cenazeleri bekleyen kalabalığa tam cuma namazı öncesi tabutları teslim ettirir. O zamana kadar cesetleri bekletir. (Nedense tüm Alevi katliamları cuma günü, namaz çıkışı meydana geldi. Ne tesadüf ama!) Öğretmenlerin cenazelerini taşıyan, çoğunluğu Alevilerden oluşan kortej, tam cuma namazı çıkışında yürümeye başlar. Alevilere göre Genelkurmay'a bağlı Özel Harp Dairesi tarafından 'görevlendirilen' Maraş müftüsü de Sünni toplumu kışkırtan açıklamalar yapar. Günler öncesinden su sayaçları değiştirilecek gibi bahanelerle Alevilerin nerelerde yaşadığı kontrol edilmiş ve evleri işaretlenmiştir. Gözü dönmüş kitlenin nerelere saldıracağı önceden tespit edilmiştir yani.

Cuma namazında Aleviler tarafından 'Kara İmam' diye anılan Bağlarbaşı imamı 'Sadece oruç ve namazla Müslüman olunmaz, bir Kızılbaş öldüren beş sefer hacca gitmiş gibi sevap kazanır' diyerek insanları tahrik eder.(Alevilere göre Özel Harp Dairesi ajanı olan bu imam da daha sonra mahkemede beraat eder)


***
Profesyonel provokatörler tarafından 'Aleviler cami bombalayacak' ajitasyonlarıyla bileylenmiş kalabalık için dışarıda pankartlar, sopalar, ateşli silahlar, kesici aletler hazırdır. Maraş katliamı mağdurlarının avukatlarına göre, Özel Harp Dairesi tarafından görevlendirilmiş profesyonel katiller, milli piyango görevlisi kılığıyla o gün Maraş'tadır. Alevi kortejle özellikle karşı karşıya getirilen kalabalık, profesyonel provokatörlerin de kışkırtmasıyla korteje saldırır. İşte bu infial anından sonra büyük katliam başlar. Milli piyango bayii kılığında şehre gelen profesyonel katiller belli merkezlerde toplanmışlar ve oradan saldıracakları mahallelere dağılmışlardır. Maalesef provokasyon tezgahına gelen çok sayıda normal vatandaş da katliama katılır ve sonuç gerçek bir felaket olur. Bebeklerin ve hamile kadınların bile sırf Alevi oldukları için katledildikleri bir beş gün yaşar Maraş şehri...

***
Yahudi soykırımını aratmayan bu katliam tam 32 yıl evvel yaşandı. Toplu bir üzüntü, özür ya da protesto yapılamadan geçen 32 yıl! Nihayet bu yıl ortaya çıkan Alevilere karşı hala gövde gösterisi yapabiliyor birtakım kendini bilmezler! Bu topraklar için ne büyük bir utanç! Nazilerin soykırımın ardından Yahudilerin karşısına geçip 'İyi ki de yapmışız!' demesinden hiçbir farkı olmayan bir vicdansızlık!

***
Bu vicdansızlığı kimler örgütlüyor? Kimler önleyebilir? Perşembeye...

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?