• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
18 Ekim 2022 Salı

Üzerime alındım!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD dönüşü beraberindeki gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu, "Bazı eleştiriler var. Bilim insanları zaten Türkiye'ye geliyor, gezi bunun için miydi, gibi..." hatırlatması yapılınca, şöyle cevap verdi:

"Ufku dar olanların bu eleştirileri yapmasını doğal kabul etmek lazım. Onun dünyası o kadar zaten. Sabahtan akşama kadar partililer kavga etsin, o da oturup bir makale yazsın. O kadar... Dünya nereye gidiyor, teknolojik gelişmeler ne, Türkiye'nin önündeki hedef ne? Bunları düşünmüyorlar. Bunu yazan adamın eminim Devlet Planlama Teşkilatı'nın kapatıldığından haberi bile yoktur. Üniversitelerin bu halde olduğundan haberi yoktur. Yaptığı eleştirinin ne kendisi ne siyaset ne de üçüncü kişi için yarar getirmeyeceğini, bir makale okusa fark edecektir. Ama okumuyorlar, eleştiriyorlar."

***

Üzerime alındım.

11 Ekim Salı günü "Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı dinlese, Varank'ı izlese" başlıklı bir yazı yazmıştım.

Kılıçdaroğlu, bu öneriyi yapanın kim olduğundan bağımsız, 'ortaya' konuşmuş.

Sözlerinden anladığım, aynı dünyada, aynı ülkede yaşamıyoruz!

Bir;

Ben, Türkiye'nin bilimsel çalışmalara öncülük eden üniversite ve araştırma merkezlerindeki gelişmeleri takip ettiğini; bilim, araştırma ve eğitim iklimini Türkiye'ye taşıma çabasının olduğunu; oralardaki bilim insanları, araştırmacı, girişimci ve öğrencilere Türkiye'de imkanlar sunmaya çalıştığını; bu çabaların sonuçlarının da alınmaya başlandığını 'olan biteni takip ettiğim' için biliyorum.

Ufuk genişliği, 'dünya ne yapıyor' ile 'biz ne yapıyoruz'u birlikte görebilmektir.

İki;

Partililer sabahtan akşama kadar kavga etmezse, birileri de oturup makale yazmaz!

Üç; DPT'nin (2011'de) kapatıldığını siyaseti takip eden bütün gazeteciler bilir. Ama aynı zamanda Kalkınma Bakanlığı'na dönüştürüldüğünü; 2018'de de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'na dönüştürüldüğünü; Plan ve Programlar, Ekonomik Modelleme ve Konjonktür Değerlendirme, Bütçe, Sektörler ve Kamu Yatırımları gibi genel müdürlükler üzerinden DPT dönemindeki gibi çalışmalarını sürdürdüğünü de bilir.

Oysa Kılıçdaroğlu'nu dinleyenler, sadece kapatıldığını, üzerine toprak örtüldüğünü, planlamacıların, mühendislerin kovulduğunu, ülkede planlama yapılmadığını zanneder!

Sadece Kılıçdaroğlu'nu dinlerseniz, bunları öğrenemezsiniz.

Dört;

Bilim ve teknolojinin güçlü kuruluşlarını, bilim insanlarını, parlak beyinleri ziyaret etmenin, dinlemenin; onlardan öğrenerek politikalar geliştirmenin '20 yıl kadar gecikmeli de olsa' doğru ve yararlı bir yol olduğunu belirttim. Ve bunların 'yapılmış ve yapılmakta' olduğunun da altını çizdim.

***

Yani ortada bir eleştiri yok; öneri var. Kendisi ve ekibi bir makale okusa fark edecekler. Ama okumuyor, eleştiriyorlar...

YENİ 'PRENS' SARIYAR MI?

Kılıçdaroğlu'nun ABD seyahatine katılan gazetecilerden Halk TV yazarı İsmail Saymaz, 11 Ekim'de, seyahati İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selçuk Sarıyar'ın programladığını yazdı. Tam ifadesiyle, "Geçen haziranda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selçuk Sarıyar'dan ABD seyahati için hazırlıklara başlamasını bizzat o istemişti. ABD'de sosyalist senatör Bernie Sanders'in seçim kampanyalarında çalışmış olan Sarıyar, seyahat programını bir başına hazırladı."

Kişisel internet sitesine göre, 1984 İstanbul doğumlu, İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, İngiltere'de eğitim görmüş, Yeditepe Üniversitesi'nde Kamu Hukuku ve Okan Üniversitesi İşletme yüksek lisansı yapmış; danışmanlık şirketi sahibi; bir dönem CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürütmüş; 2019 yerel seçimlerinde İBB ve Beşiktaş belediye meclis üyesi seçilmiş. 20 Haziran 2022'de yine CHP'li meclis üyesi Hüseyin Aksu'nun yerine İBB Başkanvekili oldu. Sitesinde, Bernie Sanders'le seçim kampanyasında çekilmiş fotoğrafları var, ancak hangi kampanyaya neden katıldığı ve görevine ilişkin bilgi yok.

***

Dünya ile yakından ilgili, parlak bir genç CHP'li siyasetçi profili.

Ama konumuz o değil.

***

CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı, İstanbul Milletvekili, emekli büyükelçi Ünal Çeviköz.

Çeviköz, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmasına rağmen son kurultayda PM'ye giremedi. Ancak kadrosu boş tutulacak, aynı göreve 'başdanışman' sıfatıyla atanacak kadar önem verilen bir isim.

CHP'nin ABD'de de bir resmi temsilcisi var; Yurter Özcan.

Ancak ABD programını bu iki isim hazırlamadı.

Seyahatte de yer almadılar.

Gazeteciler de bunu Kılıçdaroğlu'na sormadı.

Sadece bana mı tuhaf geldi?

***

CHP'nin ittifak ortağı İYİ Parti de 3 gün önce ABD'ye bir heyet gönderdi ama doğrusunu yaptı.

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan ve onun lobicilikten sorumlu yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş Washington'a gitti.

Gerekçe olarak da 'Türk Festivali'ne katılmayı gösterdiler.

Kimlerle ne görüştüler, onlardan da şeffaflık beklenir.

Ama ziyaretin CHP'nin ardından yapılması siyasi açıdan tartışılır.

'BAY KEMAL'LER 3,5 SAATE DEĞMEZ!

Kılıçdaroğlu, ABD seyahatine dair ilk açıklamayı yaptığında (22 Eylül), "Benim yeni bir dünya vizyonum var. Vahşi kapitalizm ve neoliberalizm dünyaya çok zarar verdi. İşte ben bu vahşi düzene meydan okuyorum. Ve biliyorum ki Bay Kemal dünyada yalnız değil. Çok sayıda Bay Kemal var dünyada. Ben de, o Bay Kemallerin bir araya gelmesi ve daha hakkaniyetli bir dünyayı konuşması gerektiğine inanıyorum. Dünyada daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler, bu uğurda mücadele veren siyasi isimlerle görüşeceğim. Birlikte dünyayı nasıl daha yaşanılası bir yer haline getireceğimizi konuşacağız" dedi.

Kastettiği 'Bay Kemal' ABD'li eski başkan adayı sosyalist senatör Bernie Sanders'ti.

2 Ekim'de, seyahatinin amacını bu kez "Neoliberal politikalara karşı çıkan, sosyal devleti savunanlarla birlikte olmak için" diye anlattı, "Bilim ve teknolojideki gelişmeleri görmek için"i de ekledi.

Fakat, 9 Ekim'de ABD uçağında, "Bu seyahatin öznesini bilim ve teknoloji oluşturuyor" dedi.

Seyahatin iki ana konusundan biri olan 'Bay Kemaller' programdan çıkarmıştı.

Kılıçdaroğlu, Senatör Sanders ile neden görüşmediğini, "Çok uzak. Gideceksin, geleceksin. Yarım saat görüşeceksin. Dolayısıyla onu bıraktık" diye açıkladı.

Oysa, Sanders'in senatörü olduğu memleketi Vermont, Kılıçdaroğlu'nun gittiği Boston'a 3,5 saat mesafedeydi.

Ve buradan uçakla doğrudan Washington'a geçilebilirdi.

Yani gidiş-dönüş olmayacaktı.

Ancak Kılıçdaroğlu, 'Amerikalı Bay Kemal' olarak nitelediği Sanders'i 3,5 saat zahmete 'değer' bulmadı.

Onun yerine New York'ta video çekmek için 8 saatlik karayolunu göze aldı...

Bu, Kılıçdaroğlu'nun kendi dışındaki 'Bay Kemal'lere verdiği değeri gösteriyor...

KILIÇDAROĞLU, İKİ KONUDA 'KISMEN' HAKLI:

Ziyaretin zamanlaması konusunda, "Tam vakti, tam zamanı, hatta biraz gecikmiş" dedi.

Haklı. Ama yaklaşık 20 yıl kadar gecikmiş.

"Üniversitelerimizin büyük bir kısmı aslında gerçek anlamda üniversite değil" dedi.

Haklı. Ama araştırma-geliştirme merkezleri, teknoparkları, kuluçka merkezleri olan üniversiteleri, bu üniversitelerle birlikte çalışan teknoloji şirketlerini ziyaret etse, son 20 yılın boş geçmediğini de görebilir.

<p>Ekranınızın çatladığını düşündüyseniz merak etmeyin...</p><p>Telefonunuz kırılmadı.</p><p>Logo te

X'in logosu neden değişti?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!