• $15,6237
  • €16,3806
  • 916.147
  • 2390.79
14 Mayıs 2022 Cumartesi

Önce NATO ‘terör' konusunda bir karar verecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine 'tarafsızlık' konumunu değiştirerek NATO üyeliğine yönelen İsveç ve Finlandiya ile ilgili 'ilk değerlendirmesini' yaptı.

Erdoğan, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz" dedi.

Bu 'serin' havayı, diplomasi çevrelerinden bir süredir alıyordum.

Erdoğan'ın hassasiyeti, NATO üyelerinin, söz konusu Türkiye olunca 'terörle mücadele' konusunda müttefik gibi davranmamaları.

Cumhurbaşkanı, bunu açıkça ortaya da koydu.

Önce, 1960-70'li yıllarda Kıbrıs'ta Türklere yönelik katliamların ortağı olan Yunanistan'ın 1980 darbesi sonrası NATO'ya alınmasına dönemin darbe yönetimi tarafından izin verilmesini 'yanlış' diye niteledi.

Sonra da, "Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz" dedi.

Arkasından da, esas olarak İsveç'i kast ederek, "İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKP-C'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar" diye ekledi.

***

Bugün Türkiye, terör örgütü PKK ve diğerlerinin yanı sıra, uzantısı YPG terörüyle de mücadele halinde.

Bu mücadelede NATO içinde sadece ABD, Almanya ve Fransa değil, kendi eliyle üye yaptığı Yunanistan'dan da 'düşmanlık' görüyor.

Onlara bir yenisini eklemek konusunda kurumsal olarak NATO'nun da baskı yapması işe yaramaz.

Belki bunda da bir hayır vardır.

Bu süreç, terörle mücadele ve terör örgütleri konusundaki çifte standardı ve ikiyüzlülüğü ortadan kaldırmaya da vesile olabilir.

Türkiye'nin önünde, NATO müttefiklerini, PKK/YPG ve diğer 'emperyalizm karşıtı gibi görünen ama emperyalist ülkeler tarafından korunan' terör örgütleri konusunda yola getirme fırsatı var.

PKK-YPG İLİŞKİSİNE DAİR 'YÜZSÜZLÜK'

Dün yazmıştım;

İran destekli grupların PKK ile ilişkisini 'keşfedebilen' ABD ordu istihbaratı, YPG ve diğer uzantıların PKK ile ilişkisini keşfedememiş mi?

Etmiş elbette.

Ama 'kullanışlı' bulduğu için 'terör örgütü' ilan etmemiş, 'istihdam' etmiş!

Demokratik Birlik Partisi (PYD), 2003'te Suriye'de kuruldu. Kuruluş bildirisi ve tüzüğünde, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın teorilerine dayalı ve onun talimatıyla kurulduğu yer alıyor. PYD, 2011'de Suriye'de iç savaş başladıktan bir yıl sonra 2012'de silahlı örgütü YPG'yi oluşturdu.

Terör örgütlerini istihbarat raporlarına dayanılarak tespit eden ABD, bunları 'kanıt' bile saymamış!

O yüzden, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın o dönemki sözcüsü Marie Harf, PYD'yi 'terör örgütü olarak görmediklerini' açıkladı; 'terör örgütü olmadığını' değil...

Çünkü, olduğunu gayet iyi biliyorlar.

Sadece birkaç kaynak sayacağım, aklınızda bulunsun:

- ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin (NCTC) 2013 Terörle Mücadele Yıllığı'nda "PYD'nin, PKK Kongra-Gel'in Suriye kolu olduğu" bilgisine yer verildi. 2014 ve 2015 raporlarında bu ifade kaldırıldı.

- ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, 2016'da Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde senatör Lindsey Graham'ın "Raporlar, PYD ve YPG'nin PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?" sorusuna, "Evet" yanıtını verdi.

- Avrupa Polis Teşkilatı Europol'ün 2016 AB Terörizm Durumu ve Trendi raporunda "PYD ve silahlı kanadı YPG'nin PKK'nın Suriye'deki uzantıları" olarak yer aldı.

- ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, 2017'de, "Türkiye YPG'yi PKK ile ilişkili gördüğü için onlara 'isim değiştirme' tavsiyesinde bulunduk. Örgüt de adını 'Suriye Demokratik Güçleri' (SDG) olarak değiştirdi" dedi.

- NATO Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi'nin 2016 raporunda, PYD-YPG'nin web sayfasındaki ölüm ilanlarında doğum ve katılım yerleri ile PKK-PYD-YPG'nin aynı örgüt olduğu vurgulandı, yazının başlığı da 'Ölüler Yalan Söylemez/PKK'nın Bölgesel Üçkağıtçılığını Gösteren Cephede Ölenler Verileri'ydi.

- Uluslararası Kriz Grubu'nun 2017 tarihli PKK'nın Kuzey Suriye Seçimi başlıklı raporunda, PYD ve YPG yine PKK'nın Suriye kolu olarak tanımlandı.

- CIA eski Direktörü (2011-12) David Petraus, Münih Güvenlik Konferansı'nda PYD için "ABD'nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın kuzeni" ifadesini kullandı.

- İngiltere'nin Ortadoğu'dan sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, 2018'de Parlamento Dışişleri Komisyonu'nda, "PYD ve YPG ile konuştuğumuzda, PKK ile ilişkileri kesmesi gerektiğini söylüyoruz. Pratikte ise muhtemelen kesmiyorlar. İlişkiler ortada" dedi.

- CIA ülkeler raporunda, 2018'de Suriye'deki terör örgütleri listesinde gösterilen PKK başlığı altında, "Salih Müslim Muhammed, PKK'nın Suriye kanadı PYD'nin liderliğini yönetiyor" ifadesine yer verildi.

- Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 2018'de Tagesspiegel gazetesinde, "YPG ve PYD, PKK'nın stratejik liderliği altında" diye yazdı.

- ABD eski Ankara Büyükelçisi ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Hiç şüphe yok ki PYD ve onun askeri kanadı olan YPG, ana örgüt PKK'nın unsurlarıdır ve genel anlamda onun kontrolü altındadır" dedi.

- Almanya Anayasayı Koruma Dairesi'nin 2018 raporunda, PYD için "PKK'nın kardeş örgütü", YPG için de "PKK'nın Suriye'deki uzantılarından biri" ifadesi yer aldı.

Ayrıca;

- İspanya'da 2016'da 8'i İspanyol, 1'i Türk vatandaşı 9 kişi "PKK/KCK'nın Suriye yapılanması olan PYD/YPG'ye Avrupa'dan eleman temin etmek"ten tutuklandı.

- İngiltere'de, "DEAŞ'a karşı savaşmak için Kobani'ye gideceğini" söyleyen bir kişi, "PKK'ya katılacağı" gerekçesiyle 21 ay hapis cezasına mahkum edildi.

- Yine AB ülkeleri ve İngiltere'de Öcalan posteri ve PKK flamaları 'terör propagandası' sayılarak yasaklandı.

***

Şimdi bu 'müttefikler', kendilerinin de açıkça kabul ettiği bu ilişkiye rağmen, hâlâ 'inkar' ederek, Türkiye karşısında terör örgütlerini koruyacak yeni bir üyeyi kabul etme teklifini koyma aşamasında.

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tutumu belli.

Türkiye değil, NATO bir karar verecek.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı