• $31,1255
  • €33,8301
  • 2033.06
  • 9361.69
19 Ekim 2021 Salı

40-50 bin araç az mı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dolmabahçe-Levazım Tüneli'nde inşaatı durdurdu.

"Günde 40-50 bin araç geçecek diye ben niye para harcayayım?" dedi.

Gerekçe buysa, günde 40-50 bin aracın bu bölge için ne anlama geldiğine, tünelin gerekli olup olmadığına bakmak gerekir.

Baktım:

Tünel, Karaköy-Kabataş, Taksim ile 1.-2. çevre yolları ve Kasımpaşa'dan Kağıthane-Dolmabahçe tünelleriyle gelen üç ayrı trafik akışını, doğrudan Levazım'a verecek, böylece Dolmabahçe, Beşiktaş-Ortaköy, Barbaros Bulvarı, Zincirlikuyu, Levent, Ulus güzergahını rahatlatacaktı.

Açıklanan hesaplamalara göre bu yöndeki trafikte 70 dakika, yani 1 saat 10 dakika geçirmek zorunda kalan sürücüler 5 dakikada ulaşım sağlayabilecekti.

Beşiktaş-Ortaköy, Barbaros Bulvarı, Zincirlikuyu, Levent sakinleri için 40-50 bin araç 'önemsiz' değil, hayati önemdedir.

İmamoğlu'nun küçümsediği trafik hakkında CHP'ye yüzde 70 oranında oy veren Beşiktaşlılar ne düşünüyor, merak ediyorum.

***

Dolmabahçe-Levazım Tüneli, 'İmamoğlu vizyonu'nu da ortaya koyuyor.

Bu tünel, yararını '16 milyon İstanbullu'nun gördüğü Kağıthane ve Dolmabahçe tünellerinin devamı, Büyükçekmece'den Sarıyer'e kadar olan 144 kilometrelik 'İstanbul Tünel Ulaşım Sistemi'nin parçası.

Sistemi, İBB'nin AK Partili eski başkanı merhum Kadir Topbaş, 21 Ocak 2017'de açıklamıştı.

Aynı şekilde Anadolu yakasında da, Harem'den boğaz hattında Küçüksu'ya, Ankara istikametinde de Yenisahra ve Bostancı'ya uzanacak tüneller projelendirilmişti.

Projeyi, İmamoğlu'nun seçildiği 2019 yerel seçimlerinde AK Parti adayı olan Binali Yıldırım da sahiplenmiş ve seçim beyannamesine almıştı.

***

'İmamoğlu vizyonu' derken, haksızlık etmiş olmayayım.

Bu 'vizyon'un zirve örneğini daha önce Adana Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li belediye başkanı Zeydan Karalar'dan görmüş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun övgüleriyle idrak etmiştik!

Koronavirüs salgınına karşı 'sahra hastanesi' olarak "perde kornişleriyle bölünmüş, su, elektrik, ısıtma, sağlık cihazları, laboratuvar, hatta tuvalet bile bulunmayan spor salonu"nu projelendirmiş bir vizyon bu!

Aynı günlerde yapımına başlanan tam teşekküllü Florya Acil Durum Hastanesi, bağlantı yollarıyla 52 günde hasta kabul etmeye başlamıştı!

***

Hakikaten, salim kafayla düşünelim;

Bir tarafta Büyükçekmece'den Sarıyer'e, Kadıköy'den Boğaz'a ve Bostancı'ya hem metro hem alternatif yol olarak tünel-köprü sistemi projelendiren, bunun gerekliliğini ve sağladığı rahatlığı kritik noktalardan başlattığı tünellerle kanıtlayan bir 'vizyon' var.

Diğer tarafta, oy aldığı seçmenin boğuştuğu trafiği bile umursamayan, 40-50 bin araç trafiğini önemsemeyen ve yatırımı durduran bir 'vizyon'...

Bir tarafta, salgının olası gelişimine göre ihtiyaçları ve olası hasta yoğunluğuna göre hastanenin konumunu belirleyerek, tam teşekküllü bir dev şehir hastanesi projelendiren ve 52 günde hasta kabul eden vizyon var.

Diğer tarafta, 'perde kornişi' ile bölünmüş spor salonunu 'sahra hastanesi sayan bir vizyon!

Etimoloji/Kelime Kökeni

Vizyon: Latince kökenli Fransızca 'vision/görme, görüş' kelimesinden gelir. Bakış açısı, öngörü/uzgörü, gelecek tahayyülü anlamında kullanılır.

İmamoğlu adaylığını dayatıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, haftanın 2-3 gününü 'cumhurbaşkanlığı adaylık gezilerine' ayırmaya başladı.

Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır gezilerine, bazı CHP milletvekilleri de katıldı.

Dikkatimi çekenler:

İmamoğlu, halk toplantıları, otobüs üstü miting konuşmaları, esnaf-işadamı ziyaretleri yapıyor.

Aldığı talepleri yanındaki milletvekillerine, 'talimat' vermeden ama 'not alıp gereğini yapacaklardır' gibi nazik ifadelerle yönlendiriyor.

Milletvekilleri de notlarını alıyor.

Gezilerini İBB internet sitesinden yayınlıyor; ancak İBB resmi twitter hesabından yayınlamıyor; fakat İBB'nin 'büyükşehir çalışıyor' hesabından yayınlıyor!

Yanındakilerin dışında il milletvekilleri ziyareti sosyal medyada paylaşmıyor.

İl başkanlıkları da ya ziyareti hiç paylaşmıyor ya da Diyarbakır'daki gibi önce 'geliyor' diye paylaşıp, sonra siliyor, ziyaretten sonra da kısa bir tweet atıyor.

CHP Genel Merkezi ise hiç oralı olmuyor.

***

Genel Merkez, Kılıçdaroğlu'na rakip istemiyor.

Ama bazı milletvekilleri İmamoğlu ile birlikte gezilere katılıyor.

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in aktardığına göre, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İmamoğlu'nu destekliyor.

Akşener'in "Ben aday değilim" sözü de Kılıçdaroğlu'na "sen de olma" mesajı olarak yorumlanmıştı.

Netice, İmamoğlu'nun ziyaretleri CHP ve Millet İttifakı içinde adaylık yarışının taraflarını da ortaya çıkarıyor.

Markar'ın ardından

Bir yıl geçmiş.

Cumartesi günü AKŞAM yazarı, dostumuz Markar Esayan'ın Şişli Ermeni Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret ettik. Ekibimize Markar'ın siyaset arkadaşı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da katıldı.

Geçen yıl onu ebedi yolculuğuna uğurlarken, "Hem Türkiye Ermenisi olarak hem Türkiye Cumhuriyeti vatanseveri ve aydını olarak tarih, kültür, Türkiyelilik bilinciyle tanıdık" demiştim.

Agos, Yeni Şafak, Star, Akşam gazetelerinin arşivlerindeki köşe yazıları, ayrıca hemen her gazetenin arşivindeki röportajları, kitapları duruyor.

Lütfen zaman ayırıp okuyun.

Yazdıklarına, yaptıklarına kendiniz tanık olun.

Bana hak vereceksiniz.

Yunan gazetesinin haberi not edildi

Yunanistan'ın sağcı Estia gazetesi, 16 Ekim sayısında, İngiltere'nin Atina, Lefkoşa (Rum Yönetimi) ve Ankara büyükelçilerinin, hükümet, muhalefet ve medya temsilcileriyle Atina'da toplantı yaptığını, burada Ankara Büyükelçisi'nin (Dominick Chilcott) "Erdoğan'ın iktidardaki günlerinin sayılı olduğu ve yeni bir duruma kansız bir geçişin ihtimal dışı olmadığı" değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

AKŞAM bunu önceki gün 'Atina Kumpası' başlığıyla manşetten duyurdu.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nden resmi bir açıklama yapılmadı.

Büyükelçilik kaynaklarından edindiğim bilgi, "Büyükelçi'nin Yunan gazetesinde kendine atfedildiği şekilde bir açıklama yapmadığı" yönünde.

Ancak toplantının katılımcı profili ve haberin içeriği Dışişleri'nin de gündeminde. Zira Ankara ve Türk kamuoyu, içinden 'seçim dışı yollarla iktidar değişimi' geçen konulara haklı olarak çok hassas. Daha güçlü izahatlar bile teyit sürecinden geçiriliyor.

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!