• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
21 Ekim 2023 Cumartesi

Üçüncü Dünya Savaşı çıkmaz

İsrail'in Gazze'yi haritadan silip, Filistin halkını topyekûn imha etmeye kalkmasının 3. Dünya Savaşı'nı çıkaracağını hatta Armegeddon yani Kıyamet Savaşı'nı başlatacağı yazılıp, söyleniyor. Analistler, stratejistler, jeostratejistler, unvanları kalabalık adamlar ekranlarda sürekli bunları dillendirip duruyor. Aynı şeyleri Irak ve Afganistan işgalleri sırasında da söylemişlerdi. Hepsi ne kadar boş, ne kadar gerçek dışı sözler bunlar.

Filistin'den bir dünya savaşı çıkmaz. Çünkü dünyanın en ucuz şeyi Müslüman kanıdır. Kim savaşacak İsrail'le? Kim ABD ve İngiliz gemileri namlularını Gazze'ye doğrultmuşken İsrail'e dur diyecek?

Hastanelere, camilere, kiliselere sığınan çocuklar dünyanın gözleri önünde pervasızca paramparça edilirken, İsrail'i kim durdurabildi? ABD ile birlikte Irak'ı, Rusya ile birlikte Suriye'yi işgal edip milyonlarca insanı barbarca katleden İran mı Filistin'deki zulmü durduracak? Lübnan'a sığınan binlerce Suriyelinin yaşadığı mülteci kamplarını yakıp, Halep'te akılalmaz cinayetler işleyen Hizbullah mı durduracak bu hayasız akını? İran'dan aldığı füzelerle İsrail yerine Cidde'yi vuran Yemen'deki Husiler mi? Halep ve Şam Havalimanlarını vuran İsrail'e cevap vermek yerine İdlib'deki hastaneleri, okulları bombalayan Suriye rejimi mi?

Tartus'taki üslerinin karşısına demirleyen ABD gemileri mi, yoksa Filistin'de dökülen masum kanları mı öfkelendirdi Rusya'yı? Gerçekçi olalım. Rusya bu kadar hassas olsaydı, Çeçenistan'da 44 bin çocuğu katleder miydi?

Biliyorum. Duymak istemediğiniz şeyleri yazıyorum. Fakat gerçekler gün gibi ortada. Gazze on binlerin can verdiği bir ölüm tarlasına döndüğünde, İsrail'in sınır bekçiliğini yapan Arap rejimleri kamuoylarından yükselen tepkileri dikkate alıp kesenin ağzını açabilirler. Belki bazıları gizliden silah da gönderebilirler Filistin'e. Fakat işte o kadar.

Peki Filistin için hiç mi umut yok?

Elbette var. Hem de 75 yıldır olmadığı kadar. Filistin'e özgürlüğü ancak Filistin halkı getirebilir. Ayaklarında terlikle, tek azıkları çay ve peynir olan Afganlar 20 yıl sonunda ABD'yi nasıl ülkelerinden kovabildiler?

Her meseleyi "jeo bilmem ne"yle başlayan analizler yaparak izaha kalkanların anlayamayacağı bir hakikat bu. Bilinçaltlarını "büyük ABD, yıkılmaz İsrail" zehri işgal edenler, izaha zorlandıklarında komplo teorilerine sığınıyorlar. Oysa hakikat orta yerde duruyor: ABD Vietnam'da yenildi, Afganistan'da yenildi, Irak çölleri tanklarına mezar oldu. Kovulduğu her yerden fitne mikrobunu bırakarak çıkmış olabilir. Fakat bu yenildiği gerçeğini değiştirmez.

Şimdi dehşetli silahlarının gücüne güvenip, bir halkın topluca imha olması pahasına İsrail'in ardında durduğunu söyleyen ABD'nin zafer kazanması mümkün müdür? Üstelik Filistin, bugüne kadar hiçbir bağımsızlık savaşına nasip olmayacak kadar dünyada geniş bir halk desteğine sahip. İsrail'in ise katil rejimler dışında dünyada tek bir seveni yok.

Filistin yaşadıklarından ders çıkarır, arasındaki siyasi bölünmeyi bitirir, tüm askeri varlığını düzenli bir orduya dönüştürebilirse işgal rejiminin sonunu getirebilir. İşte İsrail'i mağlup etmekten bile zor görünen bu işi ancak Türkiye başarabilir. Bölgede yürüttüğü olağanüstü diplomasiyle Türkiye, İslam dünyasını ve bölgedeki aktörleri "başkenti Kudüs olan bağımsız ve birleşik bir Filistin" düşüncesi etrafında buluşturmaya çalışıyor.

Allah bazen musibetlerden hayırlar yaratır. Gazze'deki soykırımdan bir Filistin Devleti'nin doğması mümkündür. Bu elbette Filistin halkının ortaya koyacağı "iradeye" bağlı.

<p></p><p>Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteklediği festivalin açılışına, sa

11. Boğaziçi Film Festivali'ne yoğun ilgi

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı