• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
19 Eylül 2023 Salı

Türkiye'deki devrimi durdurmaya güçleri yeter mi?

BM'nin 78. Genel Kurul'una katılmak üzere ABD'ye giden Cumhurbaşkanımız Türkevi'nde aralarında çok sayıda devlet ve hükümet başkanının da bulunduğu ziyaretçilerini kabul etti. Ancak en çok konuşulan ziyaretçisi, doğal olarak Tesla'nın CEO'su ve dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk oldu. En büyük elektrikli otomobil üreticilerinden birisi olan Tesla'yı öne çıkaran şey şüphesiz bu sektörde bugüne kadar 1,4 milyon araç üretmesi. Yani sektörün öncüsü.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın, Musk'ı 7. fabrikasını Türkiye'de kurması için davet etmesi sektördeki pek çok dengeyi değiştirecektir. Türkiye bu alanda ilk milli otomobili TOGG ile zaten piyasaya güçlü bir giriş yapmıştı. Dünya, ülkemizdeki bu endüstri devrimini konuşurken, biz muhalefetimiz sayesinde TOGG'un Türkiye'de üretim tesisi olup olmadığı gibi absürt bir konuyu aylarca tartıştık.

Ülkemizin üretim kapasitesi, mühendislerimizin tecrübesi ve emekçilerimizin yetenekleri konusunda en küçük bilgi sahibi olmayan bu güruhun yalanlarıyla uğraşmaktan, gerçekleştirdiğimiz büyük atılımları konuşamıyoruz.

Onlara göre Türkiye'de ne böylesi bir üretim yapılabilir, ne de bu ölçekte bilgi sahibi bir mühendis kadrosu olabilir. Oysa ülkemizde 60 yılı aşkın bir zamandır dünyanın büyük otomotiv markalarının fabrikaları var. Almanya'dan, İtalya'ya; Fransa'dan Japonya'ya kadar pek çok marka, tamamı Türk işçilerinin emeği ve Türk mühendislerinin tasarımı olan araçlarını ülkemizde üretiyor. Sadece geçtiğimiz yıl 31 milyar dolarlık otomobil ihracatı gerçekleştirdik.

Bütünüyle "yerli" ancak Türk markası olmadıkları için "milli" kategorisinde yer almayan bu ürünlerimize eklenen TOGG sayesinde artık milli bir otomobilimiz de var. Bu "küçük" ancak devrim niteliğindeki "önemli detayı" anlamayan ya da kasıtlı olarak anlamak istemeyenlerin hedefi aslında ülkemizin bir cazibe merkezi haline gelmesinin engellenmesi ve ekonomik gelişiminin durdurulması.

İnsanımızın moralini bozar, ülkeyi güvensiz bir hale getirebilirlerse amaçlarına ulaşmış olacaklar. Kim adına çalıştıkları ortada değil mi? Sokakta üç beş ırkçı-faşist eliyle yaptıkları provokasyonların hedefi başta turizm olmak üzere, ekonomik büyümemize darbe vurmak. İstiyorlar ki, kimse Türkiye'ye yatırım yapmasın. İstihdam engellensin. Fabrikalar kapansın. Yeni üretim tesisleri dursun.

Türkiye'nin nükleer bir güç haline gelmemesi için Rusya'yla ilişkilerimizi zedelemeye çalışan, seçimlere bir hafta kala Muharrem İnce'ye kurulan komplonun faturasını dahi Rusya'ya keserek diplomatik kriz çıkartan bir muhalefet, Türkiye'nin muhalefeti olabilir mi?

Şimdi dünya çapında 110 bin çalışanı ve yıllık 60 milyar doları aşan geliriyle Tesla'nın ülkemize yatırım yapması halinde ihracatımızda nasıl büyük bir sıçrama yaşayacağımız çok açık değil mi?

Ülkemizde gerçekleşen sanayi ve teknoloji devrimini durdurmaya bu kişilerin gücü yetmeyecek. Fakat milletimiz muhalefetin neden bu vizyonsuzluk ve düşünce sefaletiyle iktidar alternatifi olamayacağını daha iyi anlayacak.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi