• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
14 Mayıs 2024 Salı

Tek suçlu siyasiler mi?

İktidarı ya da muhalefeti destekleyelim, ülkede yaşanan sorunlar karşısında hepimizin günah keçisi siyaset kurumu. Adam kayırma, iltimas, yolsuzluk ve adaletsizlikten şikâyet ediyor, el birliğiyle tüm suçu siyasilere yüklüyoruz. Elbette yetki kimdeyse asıl sorumlu odur. Peki ya biz?

CHP lideri bir süredir siyaseti makul bir çizgiye çekme adına eylemlerde bulunuyor. Cumhurbaşkanı'nı ziyaretle başlattığı süreç, bugüne kadar bu partide pek karşılaşmadığımız akla ve vicdana uygun açıklamalarla sürüyor. Özel son olarak kendi yönetimdeki belediyelere çağrıda bulunarak popülerlik uğruna ırkçılık rüzgârına kapılmamalarını, Arapça tabela yasaklarını yasalar çerçevesinde bir zeminde uygulamalarını söylüyor. Hatta "Arapçanın Kur'an dili olduğu" bu sebeple toplumun incitilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Aslında Özel her "normal insanın" yapması gereken şeyleri söylüyor. Fakat sosyal medyada CHP seçmeni Özel'i adeta linç etti. Hakaretin bini bir para. Oysa aynı kitle son bir haftadır konuşulan CHP'li belediyelerde yaşanan nepotizm ile ilgili tek kelime etmemişti. CHP'li siyasetçilerin belediyelere dayılarını, amcalarını, yeğenlerini, bacanaklarını hatta eşlerini doldurduğu ortaya çıktığında tepki vermeyenlerin ideolojik saplantılar söz konusu olduğunda nasıl bir öfke seline kapıldıklarını dehşet içinde izliyoruz. Neden mi böyle?

Çünkü bu durum sadece CHP seçmenine mahsus bir hal değil. Hepimiz kayırmacılıktan şikâyet ediyor, sonra en küçük işimizin hallolması için bize torpil yapacak bir "dayı" arıyoruz.

AK Parti Sakarya eski Milletvekili Kenan Sofuoğlu, eski AKP'lilerin ağlama duvarına dönüşen Fatih Altaylı'nın programına katılarak içini dökmüş. Hayatının en büyük hatasının milletvekili teklifini kabul etmek olduğunu, aslında kendisinin hiç istemediğini, popülerliğini kullanmak isteyen partililerin buna zorladığını söylemiş.

Kendisinin böyle bir göreve talip olup olmadığını bilemeyiz. Ancak, "motosiklet şampiyonluğunun" siyasi meseleleri çözüm noktasında nasıl bir katkısı olduğunu sorgulamayan siyasiler kadar, buna o dönemde tepki koymayan seçmenin hiç mi kabahati yok? TBMM'de ayaklarını masanın üzerine koyup, el pençe divan duran danışmanlarını "emir erlerim" diye fotoğrafladığında "bu iş size göre değilmiş" denmeli değil miydi? Sakarya'da AK Parti'nin oyları yüzde 65'ten 47'e düştükten sonra bile bunu başarı diye pazarlayanlara Sofuoğlu ağlak duruşuyla ne güzel yanıt veriyor.

Halkın en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen kamuda israfa son vermek için bir dizi kararlar alındı. Makam araçlarında büyük oranda kısıtlamaya gidiliyor. Zorunlu haller dışında Türkiye'de üretilmeyen araçlar satın alınmayacak, var olanlar elden çıkarılacak. Kamuda personel taşımacılığı uygulaması da bitiriliyor. İşte vatandaşa dokunan kısmı bu. Bakalım kamu personeli toplu taşımayla iş yerlerine gitmeye başladığında nasıl tepki verecekler? Hizmet içi eğitimler otellerde değil, kamu tesislerinde yapılacak. Memurlarımız bu uygulamadan memnun olacaklar mı, "tasarrufu el birliğiyle yapmalıyız, doğru karar" diyecekler mi, göreceğiz.

<p>Öz vatanında mülteci doğdu. 29 Ekim 1962 yılında Gazze'nin  güneyinde, Han Yunus Mülteci Kampında

HAMAS'IN GAZZE SORUMLUSU YAHYA SİNVAR KİMDİR?

Tarım Kredi marketlerinde hangi ürünler indirimde? İşte 18 - 24 Mayıs fiyatları

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi