• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
6 Temmuz 2024 Cumartesi

Rusya yol ayrımında

Suriye'de yaşanan iç savaşa doğrudan müdahale ederek, Baas rejiminin ayakta kalmasını sağlayan Rusya artık bir karar aşamasına geldi. Ya bu iç savaşın bitmesi için muhaliflerle rejim arasında bir uzlaşının tarafı olacak ya da ABD kuşatmasına boyun eğecek.

Türkiye ile Esad rejimi arasında başlaması beklenen diyalog sürecinin arka planında bu hakikat yatıyor. Rusya'nın rejim yanında savaşa müdahil olmasının sebebi Tartus'ta bulunan askeri üssünün varlığıydı. Bu üs, Sovyetlerin yıkılmasından sonra Rusya'nın elinden çıkmayan "yabancı bir ülkedeki tek askeri varlığı" olarak biliniyor. Ukrayna Savaşı sebebiyle Karadeniz'de sıkışan, Baltık Denizi'ndeki ülkelerin NATO'ya katılmasıyla kuşatılan Rusya için Tartus Üssü, Akdeniz'de aldığı derin bir nefesti adeta. Onu koruyabilmek için rejimin 15 milyar dolarlık borcunu bir kalemde silmişti.

2014'te Şam'daki sarayına sıkışan Esad'a askeri destek sağlayan Rusya böylece hem muhalefeti dizginlemiş, hem de Suriye'deki mevcudiyetini artırmıştı. Ancak bugün Akdeniz'deki askeri varlığının birkaç mil ötesinde ABD ve İngiliz donanması demirlemiş durumda. Muhalifleri her türlü yasaklı silahı kullanarak zayıflatmasının bedelini ise Suriye'nin doğusunu ABD işgaline imkân sağlayarak ödüyor. Yani Rusya Avrupa'da olduğu gibi Suriye'de de ABD'nin kıskacı altında. Ülkenin doğusunda ABD ve desteğindeki PKK, batısında kendi askeri üssünün karşısında ise ABD donanması bayrak sallıyor.

Yıkılmaması için uğraştığı Esad rejiminin ordusu ise tükenmiş durumda. Savaşın başında 160 bin kişilik bir orduya sahip olan rejimin elinde, komuta kademesi ve muvazzaf askerlerin önemli bir kısmının muhalefet saflarına geçmesi ve savaş boyunca verdiği kayıplar nedeniyle 30 bin asker kaldı. Bu kadar asker şu anda herhangi bir muhalif grubun elinde dahi var.

Buna karşılık Türkiye'nin desteğiyle 2017'de kurulan Suriye Milli Ordusu yaklaşık 100 binlik mevcuduyla artık ülkenin gerçek ordusuna dönüşmüş durumda. Zaten komuta kademesi de rejimin eski generallerinden oluşuyor. Haliyle Türkiye ile Esad arasında yapılacak görüşme bir formaliteden ibaret.

Çünkü Suriye'de gerçekte yönetim Rusya'da. Kendi iktidarını korumak uğruna ülkesine İran'ı ve çeşitli terör örgütlerini davet ederek bir mezhep savaşı çıkaran Esad yönetimi, kağıt üstünde olsa da, fiilen yok. Zaten Esad'ın "Türkiye ile görüşebiliriz" açıklaması da Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev'in çağrısı sonrası yapıldı. Özel temsilci dediklerine bakmayın. Bu makam Rusya'nın Suriye'deki eyalet valisi anlamına geliyor.

Suriye'de muhalefetin iktidara gelmesi halinde Akdeniz'deki varlığını yitireceğinden korkan Rusya artık bir yol ayrımında. Ülkede kendi varlığını garanti altına alacak bir uzlaşıyı sağlayabilirse, geriye tek engel kalacak: İran.

Arap dünyasının Esad'la ilişkilerini düzeltmeye karar vermesi İran'ın nüfuz alanının genişlemesi sebebiyle oldu. Rusya, İran'ın bölgeden çıkarılması karşısında olası bir barışın kapısını aralayabilir. Böylece hem Türkiye'nin hem de Arap dünyasının desteğini alarak Akdeniz'deki varlığını koruyabilir. Bu durumda PKK'nın, dolayısıyla ABD'nin de hareket alanı kalmayacaktır.

ABD, İran ve PKK'yı Suriye sahasında bir aktör olmaktan çıkararak aynı zamanda Ortadoğu'da varlık göstermeye devam etmesini sağlayacak anahtar Rusya'nın elinde. Bu son şansını kullanırsa hem mültecilerin geri dönmesini sağlayarak Türkiye'yi, hem İran'ı bloke ederek Arap dünyasını, hem de iç savaşı bitirerek Suriye'yi rahatlatır.

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı