• $28,9435
  • €31,2591
  • 1878.57
  • 8057.42
26 Ağustos 2023 Cumartesi

Putin oğlunu feda mı etti?

Sovyet efsanesinin büyük bir gürültüyle çökmesi üzerine herkes Rusya'nın bir daha belini doğrultamayacağını düşünüyordu. Batılı analistler artık ABD'nin dünyadaki tek ve yenilmez iktidarının başladığını ilan ediyordu ki, 2000 yılında Putin Rusya'nın başına geçerek bu öngörüyü tersine çevirmeyi başardı. Dünya artık Rusya'nın Sovyetler'in küllerinden yeniden doğan, hatta öncesine, Çarlık Rusyası'nın ideallerine ulaşmayı hedefleyen bir iktidara sahip olduğu gerçeğiyle yüzleşiyor.

23 yıllık kesintisiz iktidarında Putin'i güçlü kılan şey, düşmanlarına karşı takındığı acımasız tavrı oldu. Kafkasya'da yayılan isyanı etrafına büyük bir dehşet yayarak bitirmeyi başardı. Cevher Dudayev'den Dokko Umarov'a kadar tüm Çeçen direniş liderlerini ortadan kaldırdı. Bunları yaparken de olabildiğince pervasızdı.

Çeçenistan'ın II. Cumhurbaşkanı Zelimhan Yandarbiyev, barış görüşmelerini sürdürdüğü bir sırada Katar'da bombalı saldırıyla katledildiğinde, bu suikastı Rus İstihbaratı'nın yaptığı ayan beyan ortadaydı. İki Rus ajanı Anatoly Yablochkov ve Vasily Pugachyov Katar polisi tarafından yakalanıp, mahkemede yargılanmalarına ve ceza almalarına rağmen, Putin'in baskısıyla cezalarını çekmek üzere Rusya'ya iade edildiler. Ardından Moskova'da kahraman gibi karşılandılar ve bir daha kendilerinden haber alınamadı.

Putin'in kurduğu yeni Rus İmparatorluğu, İstanbul'dan Avrupa başkentlerine uzanan pek çok yerde muhaliflerine karşı suikast politikasıyla gücünü tahkim ederken arkasında iz bırakmaktan çekinmedi. Çünkü bu izler suikasttan daha etkili bir gözdağı anlamına geliyordu.

Peki, Rusya'da yükselişini soygun ve saldırı gibi işlediği pek çok suça borçlu olan Prigojin'i Putin cezalandırmış olabilir mi? Rusya'da başkaldıran muhaliflerin akıbeti ortadayken bu soruya hemen hayır cevabı vermek kolay değil.

Fakat Ukrayna'da savaş bu denli yoğunlukta sürerken, Putin'in Suriye'den Libya'ya kadar pek çok coğrafyada Rus Ordusu'nu kullanmasına gerek kalmadan işlerini yapan Wagner'i karşısına alacak bir suikastın arkasında olması da akla uygun gelmiyor. Putin, Prigojin'i ihanetle suçlayarak ortadan kaldırılmasını isteseydi bunu daha başka yöntemlerle de pekâlâ yapabilirdi. Çünkü FSB kökenli Putin'in kişisel tarihi sofistike pek çok cezalandırma yöntemiyle dolu.

Rus lider, yayınladığı taziye mesajıyla Wagner mensuplarının ailelerine baş sağlığı diliyor, manevi oğlu gibi kıymet verdiği Prigojin'in büyük hatalar yaptığını ifade ederken, ülkesi için yaptıklarından da övgüyle bahsediyor. Putin, Prigojin defterini Batılıların gözünde kapatıp, Wagner üzerindeki hâkimiyetini tam olarak sağladıktan sonra, bu örgüte Afrika'da çıkmak üzere olan savaşta yeni ve daha önemli bir görev vermiş olabilir. Böylece Afrika'da işlediği savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması muhtemel Prigojin dosyasını da kapatmayı hedeflemiş olabilir.

Rusya'da yaşanan hiçbir hadise hakkında kesin hüküm vermek o kadar da kolay değil. Putin'in Ukrayna'da Batı'ya karşı verdiği savaş Afrika cephesiyle genişleyerek yeni bir boyut kazandığında Prigojin'in gerçek akıbetini belki öğrenebiliriz. Ya da hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

<p>Zonguldak'ta madenci eşleri madenciler gününde girdikleri eğitim ocağında eşlerinin çalıştıkları

Maden ocağında duygu dolu anlar

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı