• $31,5316
  • €34,2456
  • 2126.58
  • 8928.03
20 Aralık 2022 Salı

Messi'nin abası

Futbolda dünya şampiyonaları, bir spor müsabakası dışındaki her şeyin, özellikle de siyasetin konusu olduğu için tüm dünya Fransa-Arjantin arasındaki karşılaşmayı nefesini tutarak izledi. Şayet Fas yarı finalde elenmeseydi sömürgeciler-emperyalistler denklemine uygun yüzlerce makale çoktan yazılmıştı.

Yine de bizler gibi Batı sömürgeciliğinin gadrine uğramış dünyanın büyük çoğunluğu, Macron'u üzecek küçük bir fırsatı bile kaçırmamak adına bu eski İspanyol sömürgesinin galibiyeti için dua etmiştir.

Fakat Müslümanlarla kavga etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayanlar da sahnedeki yerlerini aldılar. Türkiye'yle, Müslümanlarla hatta çoğunlukla yaşadığımız Asya ve Afrika kıtalarıyla yani "doğu"yla bile hiçbir alakası olmayan Arjantin-Fransa karşılaşmasında dahi düşmanlık edecek bir şeyler bulabildiler.

Mesela başörtülü kadınlara yaptığı çirkin hakaretle hatırladığımız Fatih Altaylı, kupa töreninde Katar Emiri'nin Messi'ye giydirdiği "aba" üzerinden Araplara sopa göstermiş: "Messi milli forman yerine o acayip Katar zımbırtısını ile kupa kaldırıyor. Sı..yım böyle futbola. Katar para ile her şeyi satın aldı. Rezillik" diyor.

Aslında Altaylı böylesi büyük bir organizasyonun bir Arap ülkesinde yapılıyor olmasından, o ülkenin statlarda içki satışını kaldırmış olmasından, ülkeye giden yüz binlerce insanın sokaklarda fuhşiyat yerine Hz. Muhammed'in (sav) sözlerinin yer aldığı panolarla karşılaşmış olmasından da rahatsız ama Macron'u yerle bir eden mağlubiyet sonrası ancak bu kadarına tepki gösterebilmiş.

Altaylı'nın ırkçı ve nefret dolu bu paylaşımı yaparken kullandığı Türkçe ise evlere şenlik. Bu dil sefaletini Fransa'nın mağlubiyetine duyduğu öfkeye bağlasak da, yıllarca bize gazeteci ve yazar diye takdim edilen kişilerin seviyesini göstermesi açısından da manidar.

Muhalefetin Sözcü'sü ise konuyu haberleştirirken sözde bir okurun tepkisi adı altında şu görüşü paylaşıyor: "Bir tane Arap şeyhi çıkıyor, çirkin ötesi bir kıyafet giydiriyor" diyor. Fakat sözü bağladığı nokta çok mühim: "İlelebet Cumhuriyet." Güler misin, ağlar mısın.

Messi'nin giydiği abaya Katarlılar "bişt" diyorlar. Özel günlerde ve törenlerde giyiyorlar ve en kalitelileri Necef kumaşından üretiliyor: Adeta ipek inceliğinde yünlü bir kumaş bu. Çok büyük bir başarı gösteren kişilere hediye ediliyor. Eğer bir devlet başkanı giydiriyorsa, bundan daha büyük bir ödül düşünülemez. Madalyalar, kupalar bu jestin yanında hiç kalır.

Osmanlı'da da benzer bir uygulama vardı. Büyük işler başaranlara, önemli misafirlere "hilat" giydirilirdi. Kıymetli kumaşlardan yapılmış, genellikle yakası kürklü bir nevi kaftan olan bu giysinin hediye edildiği kişi çok büyük bir prestij kazanırdı. Abbasi ve Selçuklu devirlerinde de hilat giydirme ciddi bir törenle yapılırdı.

Fakat Messi'nin abasını dert eden kimselere bu hediyenin kültürel geçmişini anlatmak boş bir uğraş. Çünkü onları ilgilendiren şey kültür tarihi değil, İslam'dan ve çağrıştırdığı her şeyden, Araplıktan, Osmanlı'dan, İslam'la şekillenen Türklükten hatta tüm doğudan mümkün olduğunca nefret etmek. Onun için iflah olmuyorlar. Helalleşme diye çıktıkları yalandan yolda, Arjantinli bir futbolcunun omzundan dahi dökülmeyi başarıyorlar.

<p>Daha önce yaban hayatıyla ilgili birçok video çeken 47 yaşındaki Tutar, son olarak Gümüşhane dağl

Yaban keçileri ve ayılar böyle görüntülendi

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu