• $31,1367
  • €33,8342
  • 2036.07
  • 9334.13
17 Aralık 2022 Cumartesi

Meral Hanım'ın kolları

İmamoğlu'nun sırtında kavuşan o kollar kaburgalardan ses getirdi mi bilinmez ama CHP'de güçlü bir çatırtıya sebep oldu. Gürültüsünü duymayan kalmadı. Gerçi Meral Hanım'ın kolları kimi böyle sarsa akıbeti pek iyi olmuyor ya neyse.

CHP'de kopan fırtınayı yazmak değil niyetim. Çünkü adaylık tartışmasında zaten partide var olan klikler, bu derin kucaklaşmadan sonra kılıçlarını kınına sokacak görünmüyorlar. "Kifayetsiz bir muhteristen sahte kahraman" çıkarılmaya çalışıldığını iktidar mensupları değil, ekran ekran gezen CHP'deki Kılıçdaroğlu taraftarları hiddetlerini gizlemeyerek söylüyorlar.

Bu tiyatro sahnesinde gözlerden kaçan şey Meral Hanım'ın bir eliyle sıkıca İmamoğlu'nun elini tutarken diğer eliyle havaya yumruğunu savurduğunda dilinden dökülen slogandı: "Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet".

Bu slogan bir zamanlar II. Abdülhamid'i deviren kadroların adeta şifresiydi. Birbirlerini bununla tanır, merkezlerini kurdukları Batı'daki büyüklerine bununla mesaj verirlerdi. Abdülhamid Han, Çanakkale Savaşı'nı kazanmamızı sağlayan Hamidiye Tabyalarını 1896'da boğazın iki yanına inşa ettiğinde, İstanbul'un sokaklarını bu sloganla inletiyorlardı. Çünkü devletimiz Rusya ile girdiği savaşta çok hırpalanmışsa da, hâlâ sınırlarımızın bir ucu Basra Körfezi'nde diğeri Balkanlar'daydı. Düşmanın Anadolu'yu işgal edebileceği o günlerde ufukta görünmüyordu.

Abdülhamid'in muhalifleri için ise bu tabyalar lüzumsuz bir masraftı. İktidar kendi varlığını sürdürebilmek için hayali düşmanlar icat ediyordu. Oysa Abdülhamid Han, "Ermeni Taşnakların, Kürtçü bölücülerin ve maceraperest milliyetçilerle, modernist İslamcıların" içinde yer aldığı İttihatçı kadrolar eliyle devrildikten çok değil sadece beş yıl sonra düşman gemileri Çanakkale Boğazı'ndaydı. O gün kurulan ittifakın bileşenleri size tanıdık geldi mi?

Meral Hanım hançeresini yırtarcasına bu sloganı haykırdığı saatlerde tesadüf müdür, tevafuk mudur bilinmez, dünyada benzeri az bulunur, Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı göklerde tüm heybetiyle süzülüyordu. Birileri ülkemize savaş uçağı satacak mı diye tartışadursun, Türkiye tüm dünyanın şaşkın bakışları altında Kızılelma'sını yapmayı başardı.

Bayraktar SİHA'ları nasıl Ukrayna ve Karabağ Savaşları'nın kaderini değiştirdiyse, Kızılelma da dünya savaş tarihinde bir dönüm noktası. Sadece havada mı üstünlük, ya denizlerimiz? Silahlı insansız deniz araçlarımız Ulaq ve Albatros'tan sonra sürü halinde hareket edecek Mir İDA'lar da geçtiğimiz gün denizlerimizde vira bismillah dedi.

Birileri kahrolsun istibdat diyerek zamanında Mechveret'i yayınladıkları Paris'e, Brüksel'e, Cenevre'ye selam çakarken, Ulu Hakan'ın evlatları gözlerini diktikleri ülküleri Kızılelma'ya doğru ilerliyor.

<p> </p>

İSTANBUL'UN ULAŞIM ÇİLESİ NEDEN?

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz