• $28,8247
  • €31,5594
  • 1893.44
  • 8025.9
5 Ağustos 2023 Cumartesi

Maskeli balonun sonu

Türkiye'de banka soyarken kar maskesi, ülke soyarken Atatürk maskesi takılır" demişti Uğur Mumcu. Disney Plus'ın Ermeni diasporasının düzenlediği kampanya sonucu Mustafa Kemal Paşa'nın hayatını konu alan filmi gösterimden kaldırması, Atatürk maskeli balonun finalini hazırladı. Çünkü maske takarak ülkede bir asırdır tüm kirli filmleri çevirenler, dostlarının, cüzdanlarını dolduran efendilerinin kararı sonucu ortada kaldılar.

Atatürk filmini iptal ettiren Amerikan Ermeni Kuruluşu ANCA yaptığı açıklamada şöyle diyor: "Elinde milyonlarca Yunan, Ermeni, Süryani, Keldâni, Hıristiyan, Kürt kanı olan bir Türk diktatörü ve soykırımcı bir katil olan Mustafa Kemal Atatürk'ü yücelten bir dizi Disney Plus için yanlıştır".

Bu çirkin ve hakaret dolu sözlere cevap vermek bile lüzumsuz. Çünkü birisi soykırım görmek istiyorsa Mora'dan Navarin ve Tripoliçe'ye; Erzurum ve Bitlis'ten Karabağ'a kadar geniş coğrafyalarda Müslüman Türklerin neler yaşadığına bakabilir.

Atatürk'ün daha çok Enver ve Talat Paşa ile anılan Ermeni Tehciri'yle ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Şöyle ki, Atatürk Çanakkale Savaşı sürerken 1916'da Bitlis ve Muş'u Ermeni çetelerinin yardımıyla işgal eden Ruslara karşı büyük bir taarruz başlatmak üzere bölgeye gönderilmişti. Savaşın sonunda düşman sayı üstünlüğüne rağmen bozguna uğramış ve bu şehirler kurtarılmıştı. Fakat Ermeniler bunu asla unutmadı. Çünkü Büyük Ermenistan hayalleri burada çöktü.

Memleketin bin yıllık aslına rücu etmesi karşısında öfke krizleri geçirip, çaresiz kalınca herkesi Atatürk düşmanı ilan eden çevreler, Ermeni lobisinin baskısıyla alınan karar sonrası dilini yutmuş durumda. 28 Şubatçı Fatih Altaylı, Hükümetin, Cumhur İttifakı partilerinin ve taraftarlarının Atatürk filmini yasaklayan bu karara tepki vermelerine rağmen, Atatürkçülük iddiasındaki çevrelerin suskunluğuna bir şey diyemeyince "100 yıldır Atatürkçü yapamadıklarımızı bir günde Atatürkçü yaptık ama" diyerek teselli bulmuş. İşte 100 yıllık kavganın düğümlendiği nokta da burası zaten.

Toplumumuzun zihninde iki Atatürk var. Birisi İstiklal Harbi esnasında basılan afişteki unvanıyla "Halaskâran-ı İslam" yani İslam'ın kurtarıcısı kalpaklı Mustafa Kemal Paşa. Diğeri ise Cumhuriyet'in ilanından sonraki melon şapkalı Atatürk.

Türkiye'de sağ-muhafazakâr dindar kesimlerin düşünce dünyasında Libya'da İtalyanlara, Çanakkale, Suriye ve Filistin'de İngilizlere, Anadolu'da Yunan işgaline karşı mücadele eden Atatürk daima hürmetle yâd edilen bir kahraman olarak yer buldu. Tüm tartışmalar Cumhuriyet devrimleri sırasında yaşananlara ilişkindir. Bu geniş parantez dahi özellikle din kisveli FETÖ ihanetini yaşadıktan sonra artık pek çok muhafazakâr için soru işaretleri barındırıyor.

Oysa Atatürk maskeli çevreler bu ince ayırımı asla anlayamadılar ya da görmezden gelmek istediler. Nasıl anlasınlar ki? Bir FETÖ operasyonuyla katledilen Hrant Dink için meydanları doldurduklarında ortak sloganları "Hepimiz Ermeniyiz" oldu. CHP'li Kaftancıoğlu Türk Devleti'ni Ermenilere soykırım yapmakla suçladığında sessizliğe büründüler. Karabağ Savaşı'nda dahi CHP'li yöneticiler Ermeni tezlerini savunmaktan geri kalmadılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi hayatında başardığı en büyük işlerden birisi Atatürk'ü gündelik siyasetin tartışma nesnesi olmaktan çıkarması oldu. Bu duruma en çok bozulanların tüm ekmeğini buradan kazananlar olması şaşırtıcı değil. Fakat sermayeleri tükendi, sahne ışıkları söndü.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı