• $32,487
  • €34,7041
  • 2474.37
  • 9530.47
8 Nisan 2023 Cumartesi

Kurşunlar ve kanlı notlar

Masaya zorla oturtulmasının öfkesini seçim gecesi yaşanacak mağlubiyete kadar saklayamadı. Oysa Kılıçdaroğlu'nun siyasi sonunu görmenin getirdiği mutluluk ile karışık öfke dolu konuşmayı asıl o gün beklemekteyiz Akşener'den. Meclis kürsüsünden sağa sola fırlattığı kurşunlar sadece bir prova.

Meral Hanım'ın artık her seçim geleneksel hale getirdiği soğan-patates kampanyasına bu defa bazı yenilikler eklediğine de şahit olduk. PKK yandaşı bir kendini bilmez reklamcıya yapışkan kağıttan bir görsel hazırlatmışlar. Üzerinde "bunun sebebi benim" yazılı, Cumhurbaşkanımız ve Devlet Bahçeli'nin fotoğraflarının olduğu bu not kağıtlarını soğana, domatese, patlıcana yapıştırıyorlar. Dâhice bir buluş değil. Çünkü bu kampanya daha önce ABD seçimlerinde kullanıldı. Fakat yerlere boş mermi kovanı atmaktan daha zararsız olduğu söylenebilir. Elbette bunu marketlerde raf düzelten personele sormak daha anlamlı. Sonuçta onların emeğine kan doğruyor, bu yapışkan notları gizlice yapıştıranlar.

Fakat bu kampanya tarzı yaygınlaşırsa asıl muhalefet partilerini zor durumda bırakabilir. Neden mi?

Çünkü insanlar Kemal Bey'in ya da Meral Hanım'ın sokaklarımızı dolduran fotoğraflarının üzerine binlerce küçük not kağıtları yapıştırabilirler. Mesela ben olsam, şehidimiz Ömer Halisdemir'in fotoğrafının altına "Ben 30 kurşunla vurulup bu mübarek toprağa düştüğümde, sen bu yaşadığıma tiyatro demiştin" diye yazar Kılıçdaroğlu'nun posterinin üzerine yapıştırırdım.

Meral Hanım'ın posterine ise Diyarbakır Annelerinin bir fotoğrafıyla beraber şöyle bir not yazılabilir: "Kor gibi yanan yüreğimizi duymak yerine, katillerimizle kahvaltı etmeyi tercih ettin. Şehit bacısına küfredeni ise başına taç eyledin."

Kılıçdaroğlu'nun "Öcalan'a özgürlük" isteyen Pervin Buldan'la seçim için el sıkıştıkları fotoğrafın altına, astsubay babasını ziyaretten dönerken anacığıyla birlikte şehit düşen 10 aylık Bedirhan bebek de hayatta olsa bir şeyler yazmak isterdi. Fakat Kemal Bey'in okumaya cesareti olur muydu, sanmıyorum.

86 yıllık esaretinden sonra Erdoğan sayesinde özgürlüğe kavuşan Ayasofya'nın muhteşem bir fotoğrafının altına da, "caminin bir kısmı turistler için değerlendirilmeli" diyen Temel Karamollaoğlu için de bir not kağıdı koymak gerek. Belki Fatih şöyle yazardı: "Vakıf bedduam şöyle dursun. 50 yıllık Milli Görüş'ü CHP listelerine mahkûm etmekten daha büyük ceza dileyemezdim sana zaten."

Ak Parti'yi MHP ile yaptığı ittifak yüzünden ırkçı ve derin devletçi olmakla itham edip, "Kürtçüler, bölücüler ve devlete katil diyen bozguncularla" birlikte yol yürümek zorunda kalan Davutoğlu'na nasıl bir not yazılırdı? "Ak Parti tarihindeki en büyük oyu ben aldım diyerek Cumhurbaşkanı'nın başarısının üzerine çökmeye çalışan kişi bugün egosunun bedelini CHP'nin himmetine muhtaç kalarak ödüyor" diye yazılsa not kağıdına haksızlık edilmiş olur muydu?

Soğanlar, kurşunlar ve yapışkan kağıtlarla seçim kampanyası düzenlemek isteyenler için son bir not: Yoldaşlarınızın açtığı derin yaraları yara bandıyla kapatamazsınız.

<p>İran'da nükleer programı   'Barış için Atom', aslında ABD'nin yardımı ile başlatıldı. </p><p>5 nü

İran ve İsrail arasında 'nükleer' gerginlik!

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!