• $28,9033
  • €31,5189
  • 1893.95
  • 7948.6
19 Ağustos 2023 Cumartesi

Kılıçdaroğlu'nun şansı

Ekrem İmamoğlu'nun aslında hiç aday olmadığı CHP genel başkanlık yarışından çekilerek İstanbul'u savunmaya karar vermesi Kılçdaroğlu'nun hiç de hafife alınamayacak birisi olduğunu gösterdi. Muhaliflerini büyük bir maharetle önce gözden düşürüp, sonra da etkisizleştirmeyi başardı.

Aslında sadece CHP'de değil, tüm muhalefette temel sorun risk alacak güçlü bir siyasi figürün bir türlü çıkamaması. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı diğer pek çok siyasiden ayıran temel özellikten epey uzaklar: Cesaret.

Başkan Erdoğan, Ak Parti'yi kurduğunda siyasi yasaklıydı. Hatta Ak Parti seçimleri kazanıp tek başına iktidara geldiğinde dahi siyasi yasağı sürüyordu. Oysa Erdoğan o kadar güçlü, kararlı ve cesur bir siyasi figürdü ki, partinin resmen başında olmadığı bir dönemde dahi millet kendisini lider olarak kabul etti.

İmamoğlu ise dört yıldır dünyanın en büyük bütçeli belediyelerinden birisini yönetmesine, parti tabanında geniş bir desteği bulunmasına rağmen bu liderliği gösteremedi. Öyle ya, lider kolay olunmuyor.

Kılıçdaroğlu sadece kapalı kapılar ardında, ya da beceriksiz zoom toplantılarıyla sesini yükseltebilen bu ürkek ve kararsız muhalefet sayesinde daha uzun yıllar partinin başında kalabilir.

İmamoğlu'nu öyle çaresiz bıraktı ki, belediye seçimlerinde başarılı olsa, bu durum Kılıçdaroğlu'nun lütfuna yorulacak. Hezimet yaşadığında ise Kılıçdaroğlu'nun engin öngörüsüne. Tüm muhalefet partilerinin desteği ve belediyenin büyük imkânlarına rağmen seçimleri kaybetmiş İmamoğlu'nu CHP'nin başından uzaklaştırarak partiyi kurtaran adam olacak.

Yani Kılıçdaroğlu ne yaparsa yapsın daima kazançlı çıkan tarafta yer alıyor. Bu kadar şans piyango talihlisinde olmaz.

Ümidini İmamoğlu'na bağlayıp Ankara yollarına düşen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan gibi pek çokları şimdi hüsrana uğramış durumda. Genel merkez önüne fırlattığı koltuğa bir daha oturma şansı kalmadığını görünce Özcan, Kılıçdaroğlu'nun "Atatürk'le kavgalı" olduğunu dillendirmeye başladı. Ona göre Dersimli Kemal, Atatürk ve CHP geçmişiyle Dersim Sorunu sebebiyle kavgalı. Partiyi mezhepçi bir noktaya getirmesinin arka planında bu yatıyor. Elbette bu iddiaları CHP'de ilk defa Tanju Özcan dile getirmedi. Fakat söylediklerinizde tutarlı ve samimi olmanız için tehlikeyi gördüğünüzde dile getirmeniz gerekmez mi?

Sormazlar mı? Üç dönem vekillik yaparken neden sustunuz? Bolu'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin yaşadığı hezimeti görüp, belediyeyi kaybedeceğiniz kesinleştikten sonra yaptığınız itirazın bir kıymeti var mı?

Peki, Tanju Özcan söylediklerinde haksız mı? Elbette hayır. CHP'nin Kılıçdaroğlu eliyle HDP'nin bir versiyonuna dönüştüğünü görmemek için kör olmak lazım.

Fakat partide bu gidişatı durdurabilecek hiç kimse yok. Muhalefetin, tutarlı bir siyasi söyleme sahip, çirkefleşen değil, özgüvenli, kararlı ve cesur bir lider çıkartamayacak kadar zihinsel sefalete düşmüş olması Kılıçdaroğlu'nun en büyük şansı. Kötü olan tarafı, elindeki bu piyango bileti sürekli kazandıracak.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek