• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
22 Ağustos 2023 Salı

Kıbrıs kimin davası?

BM Barış Gücü askerlerinin Türk topraklarında barikat kurarak yaptıkları kışkırtma, dozerlerimizin kepçesiyle un ufak olup dağıldı. Fakat dağılan sadece Rumları himaye eden sözde barış gücünün yalancı karizması olmadı. Türkiye'de başta Kılıçdaroğlu ve Akşener olmak üzere muhalefet liderlerinin hükümetle aynı yerde durmamak için içine gömüldükleri sessizlik, şimdiye kadar sergiledikleri tüm hamasi sözlerini de bir çırpıda eritip yok etti.

Elbette Türkiye'nin Kıbrıs konusunda tavır almak için, muhalefetin bir rüzgârda dağılan desteğine ihtiyacı yok. Fakat bu durum CHP'nin Karaoğlan ve Saadet'in Erbakan efsanesi üzerinden yıllardır bir mirasyedi gibi tükettikleri hazinede sona gelindiğini gösteriyor. Günlerdir süren bu sessizliklerinin bedelini millet kendilerine ödetecektir.

İyi Parti'nin milliyetçilik iddiası HDP ile girdikleri seçim yoldaşlığında zaten erozyona uğramıştı. Şimdi Devlet Bahçeli'nin giydiği çizmelerin altında ezilip gitti.

Kıbrıs davası konusunda tavır sahibi olmak Türk siyasetinde bedel ödemeyi gerektirir. Nitekim Kıbrıs Türklerinin özgürleşmesini sağlayan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın, halkın ifadesiyle "Mücahitler"in kurulmasını ve silahlandırılmasını sağlayan kişi dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'ydu. Bedelini 1960 darbesini gerçekleştiren hainlerin elinde, darağacında ödedi.

Ecevit ve Erbakan'ın Kıbrıs konusunda takındıkları tavır halk nezdinde kahramanlık olarak kabul edilse de, her iki lidere de birileri bunun bedelini siyaseten ödetti. Yani çizmeleri giymek öyle her babayiğidin harcı değil. Bunu kuru hamasetle izaha kalkanlar, yakın tarihimize baktıklarında gerçeği göreceklerdir. Kıbrıs için tavır alanlar, her türlü bedeli ödemeyi de göze almışlardır. Bu yönüyle Devlet Bey'in tavrı tarihi bir misyonu üstlenmek anlamına geliyor.

Çünkü Kıbrıs'ta bağımsız bir Türk Devleti'nin varlığını vazgeçilmez olarak görmek, Türkiye'nin bir iddia sahibi olduğunu idrak etmekle mümkün. Bu iddia, Kıbrıs'ın Hz. Osman'dan bugüne İslam ve 1571'den bu yana bir Türk yurdu olduğu gerçeğini ifade etmektir.

Adanın jeopolitik konumu, doğalgaz kaynaklarıyla ilişkisi, Türkiye'nin güvenliğiyle alakalı durumu bir tarafa bizim için paha biçilmez bir tarihi mirasa da sahip. Kıbrıs bizim asırlara vurduğumuz bir mühür gibi Akdeniz'in ortasında öylece duruyor. Nasıl mı?

Kıbrıs'ın ilk şehitleri arasında Hz. Muhammed'in (sav) süt halası Ümmü Harâm bulunuyor. Kıbrıslılar arasında Hala Sultan olarak bilinen Ümmü Harâm, eşi Ubade bin Samit'le birlikte Kıbrıs'ın fethine katılmış ve Larnaka'da şehit düşmüştü. Türk Donanması 1918'e kadar ona hürmeten Larnaka önlerinden geçtiğinde top atışıyla selam verirdi. Şimdi türbesi Yunan işgali altındaki güney tarafında kaldı, onlarca cami ve medresemiz gibi.

İşte o Srebrenica'da kötü şöhretle damgalanmış küstah BM aracını yolun kenarına savuran dozer, sadece Müslüman Türk'e adada yaşama şansı yok diyenlerin planlarını alt üst etmedi, Hala Sultan'a da evlatlarının selamını gönderdi.f

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü