• $31,1368
  • €33,8378
  • 2035.71
  • 9334.13
23 Mayıs 2023 Salı

Kandırdıysak size ne?

Parayla tuttukları anket firmalarına sahte sonuçlar yayınlattıkları yetmedi. Seçim gecesi iki şehrin belediye başkanı gerçeği bilmelerine rağmen kendi seçmenine yalan söylemeyi sürdürdü.

Bu yalan denizinde pişkinlik gemisini en iyi yüzdüren CHP'li eski vekil Dursun Çiçek olmalı. Madalyayı o hak ediyor. Bir televizyon programında bu yapılanların en başta CHP'ye oy verenlere haksızlık olduğunu söylediğimde: "Seçmenimizi kandırdıysak size ne?" diye cevap verdi.

Seçmenini tapulu malı gibi gören bir zihniyetin, geri kalan büyük çoğunluk için neler düşündüğünü merak etmeye gerek var mı? Onlara göre Ak Parti'ye oy verenler "aydınlanmamış katıksız cahil". Böyle söylüyor Portakal. Nasılsa hakaretin bir bedeli yok.

Milleti aşağılamayı kendine hak gören bu üstenci bakış açısıyla bin yıl geçse de sandıktan zaferle çıkmaları mümkün değil. Fakat olan, sanal bir dünyada yalan ve öfkeyle besledikleri yüzde 25'e oluyor. İnsanlara her defasında büyük bir hüsran yaşatıp, sonra sırça köşklerine çekiliyorlar. Altta kalanın canı çıksın.

Ne demek kandırmak? Ülkedeki her dört insandan birisi CHP'ye oy veriyor. Bunca insanı her seçim öncesinde Alice'in harikalar dünyasına götürüp, seçim gecesi gerçek dünyaya uyandıklarında sakinleştiricilere mahkûm etmeye kimin, ne hakkı var?

Zaten oylarıyla Meclis'e gönderdikleri dört sağ parti şimdiden dönüp kendilerine parmak sallamaya başladı. Babacan anayasa çalışmalarında Cumhur İttifakı'yla birlikte hareket edebileceklerini söylüyor. Davutoğlu "sıfır oyla" elde ettiği 10 milletvekiliyle fotoğraf çektirip nispet yapıyor. Hep birlikte CHP seçmenini çileden çıkarmaya yemin etmiş gibiler. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

Bir yandan bölücüler diyet istiyor, diğer yandan ultra ırkçılar destek karşılığında hizaya girmelerini emrediyor. İdeolojik enkazın altında kalmalarına mı yansınlar, Kılıçdaroğlu gibi bir figüre oy vermek zorunda olmalarına mı?

Ezici mağlubiyetin kokusunu alan fareler şimdiden gemiyi terk etmeye başladılar. Düne kadar kişisel menfaatleri için Kılıçdaroğlu'nu; hatta Erdoğan'ı yıpratacağına inandıkları için Davutoğlu ve Babacan'ı parlatma yarışına girenler pişkince sırıtarak adayı terk ediyorlar.

Çok yakında bu dört küçük partinin en şiddetli CHP muhalifi olduğunu görürsek şaşırmayın. Çünkü bu partilerin artık vekili var ama seçmeni yok. CHP yörüngesindeyken de taban oluşturmaları imkânsız. Bunu en iyi stratejik çukurların küçük prensi bilir.

CHP seçmeni için bu korku tünelinden çıkmanın hâlâ bir yolu var. Pazar günü verecekleri oylarla bu karanlık senaryoyu tezgâhlayanları siyaset sahnesinden temizleyip, partilerini geri alabilirler. Bizden söylemesi.

<p> </p>

İSTANBUL'UN ULAŞIM ÇİLESİ NEDEN?

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz