• $32,4825
  • €34,917
  • 2404.84
  • 10391.9
25 Mayıs 2024 Cumartesi

İyiler var

İçinde yaşadığımız yüzyıla bakınca büyük bir umutsuzluğa kapılıyoruz. Ülkemizin kuzeyinden güneyine neredeyse her bölgede savaşlar, katliamlar yaşanıyor. Bir acı bitmeden diğeri başlıyor. Irak, Afganistan ve Suriye'de yaşanan büyük acılardan sonra Gazze kötülüğün kol gezdiği, her gün soykırımın yeni çeşitlerinin küçük bedenler üzerinde denendiği bir yere dönüştü. Ukrayna'dan Afrika'ya dünya adeta yangın yeri.

Aslında dünya kurulduğundan beri savaşların olmadığı hiçbir dönem herhalde yoktur. 50 milyon insanın can verdiği II. Dünya Savaşı daha dün yaşandı. Bu savaşın pek çok şahidi hâlâ hayatta. Yani dünya kötülerin egemenliğiyle, iyilerin mücadelesi arasında geçen bir menzil sadece. Ne hayallerimizi süsleyen huzur dolu dönemler kesintisiz asırlar sürdü, ne de zulüm.

Kötülerin karanlığına karşı dimdik durmayı bilen iyiler ise daima var oldu. Onlar küçük gibi görünen işleriyle "büyük hakikati temsil" ettiler. Karanlığın ortasında umudun sesi oldular. Bu yüzden çok değerliler.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde yedi yıldır dünyada böylesi güzel işler yapan insanları bulup taltif ediyor. Kimisi 58 yaşındaki Turgut Kılıç gibi Anadolu'nun küçük bir kasabasında ömrünü kuşların karnını doyurmaya adamış bir ayakkabı tamircisi. Kimisi kanser tedavisi görmesine rağmen 6 Şubat depremi olduğunda görev yaptığı Denizli'den vazife verilince koşarak Hatay'a giden Vali Ali Fuat Atik. Öyle ki, depremzedeye hizmetten geri çektirilir korkusuyla hastalığını dahi gizliyor vali bey. Bu insanların bulunup devlet tarafından takdir görmesi, iyiliğin ödüllendirilmesi çok önemli.

Cumhurbaşkanımızın elinden ödül alanlardan İbrahim Taşdemir Hoca ile Selçuk'a gittiğimde tanışmıştım. Görev yaptığı İsa Bey Camii, Türk mimarlığının 14. yüzyıldaki şaheseri olarak biliniyor. Cami, Efes Akropolü'ne yakın olduğu için yabancı turistlerin gözde mekânlarından.

İsa Bey Camii'ne girdiğimde turistlere akıcı bir İngilizce ile yapıyı anlatan orta yaşlı sakallı bir kişi dikkatimi çekmişti. Camiye girenlere kolonya ve şeker ikram ediyor, sonra eseri anlatıyor, bir yandan da İslam'ın temel öğretisiyle ilgili bilgiler veriyordu. Bugüne kadar gördüğüm rehberlere hiç benzemiyordu. Bir süre oturup kendisini izledim. Turistlere ziyaret bittiğinde küçük kitapçıklar hediye edip yolculuyordu.

Oldukça meraklanmıştım. Herkes dağıldıktan sonra yanına gidip selam verdim. Yüzünden hiç eksilmeyen tebessümle cevap verdi. Meğer caminin imamıymış. Böylesi tarihi bir camiye görevlendirilince İngilizce öğrenmeye başlamış. Dağıttığı bu küçük kitapçıkları birçok dile çevirtmiş. Bir yandan da bölgenin tarihi kimliğini ve eserlerini araştırmış. Hem vazife yaptığı tarihi eseri anlatıyor, hem de o güler yüzüyle İslam'ı. Fakat İbrahim Hoca ile konuştukça derin bir yarası olduğunu keşfediyorsunuz. Bu yara onu hayata küstüreceğine daha fazla mücadele azmini artırmış. O bir şehit babası. Oğlu Ahmet Alp Taşdemir 2017'de Diyarbakır'da teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen bir Özel Harekât Polisi. İbrahim Hoca, Ahmet'inin şehit düşerek vatanımıza ödediği bu büyük bedeli şerefli bir miras olarak kabul edip, camideki vazifesini de aynı inançla sürdürüyor.

Bir diğer güzel adam dünya kung-fu şampiyonumuz Necmettin Erbakan Akyüz. Madalyasını aldıktan sonra göğsünden çıkardığı Filistin bayrağıyla, Siyonist soykırıma meydan okuyan Akyüz'ün ödülü bu sebeple geri alınmıştı. Dünyanın tüm iyi insanlarının gönlünde bu hareketiyle taht kuran sporcumuz Cumhurbaşkanımız tarafından ödüllendirildi.

Afrika'da Türk bağışçıların desteğiyle işitme engelliler için eğitim merkezi açan Burundili Bisimo Amani; Suriye'de iki oğlunu şehit vermesine rağmen İdlib'i terk etmeyerek çocukların eğitimine kendisini adayan Adeviyye Salih gibi kadınlar da "iyilik ödülleri"ni alanlardan.

Dünya iyiler sayesinde güzel.

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı