• $32,5121
  • €34,9218
  • 2406.41
  • 10391.9
14 Mart 2023 Salı

İttifaklar neye göre genişleyecek??

Seçimlere iki aydan az bir zaman kala her iki ittifakta da hareketlilik yaşanıyor. 6'lı masa büyük kavgaların gölgesinde ittifakını HDP ve TİP gibi marjinal sol örgütlere doğru genişletmeye çalışırken, Cumhur İttifakı Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi'yle görüşmelerini sürdürüyor.

Doğu ve Güneydoğu'da etkin olan ve PKK karşıtlığıyla bilinen Hüda-Par, herhangi bir karşılık beklemeden ve pazarlık yapmaksızın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleme kararı aldı. Milletvekili seçimindeki tavrını ise bu hafta açıklayacak. Bu noktada en önemli husus Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu'nun "Her partinin ayrı programı ve talepleri var. Kimseye bir şey dayatamayız. Asgari müştereklerde anlaşırsak birlikte yol yürürüz" şeklindeki beyanı oldu.

Millet İttifakı'nın 2500 sayfayı aşan mutabakat metninin aksine 4 Mayıs 2018'de kurulan Cumhur İttifakı'nın tek sayfalık bir ittifak senedi var. Sınırlar ve idealler çok net izah edilmiş. Buna göre Cumhur İttifakı kendisini bir seçim ittifakı olarak görmüyor. Kendisini "Türkiye'ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında tarihi bir birliktelik" olarak kabul ediyor.

Hedeflerini ise "Milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milleti'ni ilelebet yaşatma iradesini güçlendirmek; Türkiye'yi hedef alan saldırılar karşısında parti çıkarları ve günlük siyaset hesapları yapmaksızın ortak bir duruş ortaya koymak" olarak belirliyor. YSK'ya sunulan ittifak senedinin belki de en çarpıcı noktası şu ifadeler: "Amacımız İ'la-yı Kelimetullah uğruna asırlarca dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam âleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye'yi küresel bir güç haline getirmektir."

Görüldüğü gibi Cumhur İttifakı'nın kırmızı çizgisi "devletin bölünmez bütünlüğü"nün korunması. Bunu gerçekleştirirken de nihai amacını İ'layı Kelimetullah yani Allah'ın sözünün yüceltilmesi olarak ilan ediyor.

Bu amaç ve ilkeleri kabul eden partilerin milletvekili sayısı gibi daha teknik konularda pazarlık etmeleri makul karşılanabilir. Yeniden Refah ya da Hüda-Par gibi partilerin ne bu amaç ne de ilkelerle bir sorunu olması düşünülebilir. Ancak bir partinin kendi gündemini ittifaka katılmak karşılığında bütünüyle dayatması da kabul edilemez. Fatih Erbakan'ın karar vermesi gereken şey bu.

Millet İttifakı'nın ise ne böylesi kırmızı çizgileri var, ne de herhangi bir partinin programının çok ötesinde anlamlar taşıyan bu tarz idealleri. Hal böyle olunca, 6'lı masa Akşener'in deyimiyle bir "projeye" dönüşüyor, Cumhur İttifakı ise ideal birlikteliğine.

Bu yüzden Kılıçdaroğlu'nun kısa zaman içerisinde HDP Eş Başkanlarıyla yapacağı görüşmede hangi konularda taahhüt vereceği önem kazanıyor. O eş başkanlardan Pervin Buldan'ın kısa süre önce söylediği sözler ise hâlâ kulağımızda yankılanıyor: "Oyunuzu attığınızda aklınıza İmralı'da tecrit altında olan Abdullah Öcalan gelsin".

Kemal Bey görüşmeye giderken aklına teröristbaşı gelir mi bilinmez ama yazdıkları mutabakat metninde akıllarından hiç çıkmadığı anlaşılıyor. Çünkü "Öcalan'ı ve Demirtaş'ı tutuksuz yargılayın" diyen AİHM kararının "harfiyen uygulanacağı"nı taahhüt etmiş durumda.

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı