• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
9 Ocak 2024 Salı

İstanbul'un muradı

İstanbul'un özlem duyduğu ve hasretle beklediği şey sadece büyük yatırımlar ve hizmet değil. Dünyada eşsiz coğrafyasıyla bir mücevher gibi parlayan, iki imparatorluğa başkentlik etmiş bu kadim şehrin en çok ihtiyaç duyduğu şey huzur.

Şehrin insanlarının 94 ruhuna dönmeyi arzu etmelerinin altında belki de en çok yitirilen bu değer yatıyor. Belediyecilikte altın yıllar olarak bilinen Erdoğan ve Kadir Topbaş dönemleri sadece hizmetle değil, insana tepeden bakmayan, kibirlenmeyen ve kavga etmeyen bir anlayışla hatırlanıyor.

İstanbul, sürekli kavga eden ve siyasi krizlerin odağındaki yönetilememe halinden çok yoruldu. Çıkar gruplarının cirit attığı, irili ufaklı partilerin kadrolaşma telaşına düşüp milletin sorunlarının umursanmadığı bu çöküşten kurtulmak istiyor.

İstanbul, sadece hükümetle değil, Bakırköy örneğinde olduğu gibi kendi yönetimlerindeki ilçe belediyeleriyle dahi kavga eden; hizmet etmekten çok, kamunun imkânlarıyla parti merkezini dizayn etmeye çalışan bir anlayıştan bitkin düştü.

Kibirli ve ötekileştiren dilden, küfür ve hakareti sıradanlaştıran kabalıktan usandı. Beceriksizliği devasa reklam bütçesiyle kapatmaya çalışan hovardalıktan bezdi.

İşte Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Kurum'un adını Cumhurbaşkanımız ilan ettiğinde oluşan heyecanın sebebi biraz da bu: Kibir ve kabalık devrinin sonuna geldik diye düşünüyor insanlar.

Çünkü Murat Kurum, bütün bakanlık yaptığı dönem boyunca ayağından çıkarmadığı çizmeleri ve mağdur insanların yüreğine dokunan sıcak tebessümüyle biliniyor. Kavgacı değil. Polemikçi hiç değil. Anadolu insanına mahsus tevazusu ve içtenliğiyle İstanbul'a kaybettiği güzellikleri kazandıracak bir aday olarak görülüyor.

Seçim çalışmalarına şehrin manevi mimarı Eyüp el Ensari'nin ve fatihi Sultan II. Mehmed kabrini ziyaret ederek başlayan Kurum böylece siyasi polemik ve kavgaların değil, vefa ve duanın yolunu takip edeceğini de göstermiş oldu.

Murat Kurum genç ve sempatik kimliği; buyurgan olmayan tavrıyla İstanbulluların gönlünü fethedebilir. Ardında başarılarla techiz edilmiş geniş hizmetler listesi var. Önünde ise seçimlere kadar rakibinin kendisini kavgaya ve cedele çağıran kışkırtmaları olacak. Şayet bugün olduğu gibi, süreç boyunca da polemiklere kulağını kapatıp, tahammül gösterir, sadece kendi projelerini anlatabilirse açık farkla seçimleri kazanır.

İstanbul'un muradı, artık bir keşmekeşe dönüşen ulaşım sorunun çözülmesi, depreme dayanıklı konutlarla yeniden imar edilmesi. Yani bir seferberlik hali.

Elbette kaybettiği ruhunu da geri istiyor. Bir de öfkeyle duvarlarından kazınan çiçeklerini, hoyratça doğranan lalelerini.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet