• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
14 Ekim 2023 Cumartesi

İsrail'in başardığı

Gazze'den her an insanın yüreğinin kaldıramayacağı görüntüler geliyor. Gözlerini esaret altındaki topraklarda dünyaya açan Filistinli bebekler daha birkaç saat nefes alamadan, parçalanmış ve fosfor bombalarıyla kömürleşmiş halde yaşama veda ediyorlar.

Fakat 75 yıldır terörle var olmaya çalışan İsrail'in başardığı şey bu değil. Giderek büyüttüğü bu vahşet denizi İsrail'i hayata bağlayan tek şey zaten. İsrail'in başardığı şey, iç savaşlarla yorgun düşmüş İslam dünyasının tüm bileşenlerinin nefretini kendi üzerinde toplaması oldu.

Hafter cuntasına verdiği desteğin Libya'da işe yaramadığını gören, kendi ülkesinde bir türlü iç barışı sağlayamayıp bu çıkmaz sokakta Türkiye'yle ilişki kurmaktan başka çaresi kalmadığını anlayan Mısır yönetimi için Gazze saldırısı imajını düzeltmek konusunda bir fırsat oldu. Refah Sınır Kapısı'nı bombalayan İsrail'in tehditlerine rağmen, insani yardımın Gazze'ye ulaştırılacağını açıklayan Mısır böylece yeniden İslam dünyasına dönüşün kapısını açtı. Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan'la beraber askeri kargo uçaklarımızla giden ilk yardım kafilemiz Mısır'a ulaştı bile.

Gazze'ye düşen her bir bomba arzı alevler içinde boğarken, yıllardır birbirini boğazlayan Yemen'deki Şii Husilerle Sünnilerin arasındaki ateşi söndürdü. Hem Sana hem de Aden'de meydanları dolduran yüz binlerin ortak düşmanı İsrail.

İsrail'in Şam ve Halep havalimanlarını vurarak hem Suriye hem de İran'a dişlerini göstermesi, Suriye iç savaşının seyrini değiştirebilir. Esat rejiminin katliamları unutulmasa da, taraflar çatışmaları durdurup, ihtilafları bir süre buzdolabına kaldırabilirler. Hatta bu durum Astana Barış Süreci'ni hızlandırabilir. Buna bir de Hizbullah'ın İsrail'e kuzeyden cephe açması eklenirse Suriye'de süreç hızlı bir şekilde değişebilir. Hatta Lübnan'daki iç karışıklığı dahi bitirebilir. Bunlar elbette şimdilik olasılık.

İsrail Gazze'yi yerle bir edeceği tehdidini savururken, saldırıları sonrasında Ortadoğu'nun tamamen değişeceğini iddia ediyor. Elektriğin olmadığı, su ve gıdanın tükendiği Gazze'de on binlerce insanın öldüğü büyük bir katliam gerçekleşirse, Ortadoğu'da gerçekten kimsenin beklemediği değişimler yaşanabilir. Fakat bu değişim İsrail'in hiç istemeyeceği şekilde olacaktır.

Siyonist yönetim daha önce de benzer tehditler savurmuştu. 2002'de Ramallah'ı aylarca süren saldırıyla yer bir etmiş, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı kendi karargâhındaki bir odaya 38 gün boyunca hapsetmişti. İsrail askerleri elektriğini kesip aç ve susuz bıraktığı Arafat'ı küçük düşürmek için karargâhının duvarını tuvalet haline dahi getirmişti. Fakat Arafat şehit olmayı arzuladığını söyleyip iradesini teslim etmeyerek, yıkıntılar içindeki karargâhından zafer kazanmış olarak çıkmıştı.

2006'da bu defa Lübnan'ı yok edeceğini söyleyerek işgale kalkışmış, ancak direniş karşısında 32 gün sonunda 2 savaş uçağı, 5 helikopter, 3 savaş gemisi, 130 tank, 408 zırhlı araç ve 1000'den fazla kayıp vererek çekilmek zorunda kalmıştı. Böylece İsrail 1978 ve 1982'de iki defa işgal ettiği Lübnan'dan büyük bir mağlubiyetle kesin olarak kovulmuştu. Arap ordularının yüz binlerce askerle yapamadığını Filistin ve Lübnan'daki direniş örgütleri halklarının iradesi sayesinde başardılar. Bu durum İsrail'in nasıl mağlup edilebileceği sorusunun da cevabıdır.

Şimdi bütünüyle kuşatıp açlığa mahkûm etmeye çalıştığı Filistin halkını Gazze'den de çıkarmaya çalışan İsrail'in başarılı olma şansı var mıdır? Filistin askerleri, tanklarının içinde, korunaklı karargâhlarındaki tuvalet köşelerinde korku içinde bekleyen İsrail askerlerini bir çuval gibi yerlerde sürüklediğinde bu ihtimali tamamen ortadan kaldırdılar.

Filistin, artık başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlete dönüşmeye, hiç olmadığından daha yakın.

<p> İsrail'in saldırıları aralıksız sürüyor. İsrail Deyr Belah'ta birçok binanın bulunduğu büyük bir

İşgalci İsrail'in saldırıları hız kesmiyor

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi