• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
23 Eylül 2023 Cumartesi

Hankendi nasıl terörün merkezi oldu?

Azerbaycan Ordusu'nun Karabağ'ın merkezi Hankendi'ye yönelik başlattığı ve 24 saat içerisinde Ermeni çetelerinin teslim olmasıyla neticelenen operasyon göründüğünden daha büyük sonuçlar doğuracak. Çünkü Hankendi 1970'lerden bu yana yalnız Azerbaycan'ı değil, Türkiye'yi de hedef alan terör yapılanmasının merkezi.

Ermenilerin 20. yüzyılın başında Kafkasya'daki komünistlerin lideri ve önemli bir Türk düşmanı olan Stepan Şaumyan'ın adına nispetle Stepanakert ismini verdikleri Hankendi bu tarihten itibaren hem Ermeni çetelerinin hem de sol terör örgütlerinin karargâhlarından birisi haline gelmişti.

1992'de Karabağ'da Azerbaycan Türkleri'ne yönelik gerçekleşen Hocalı Katliamı da Hankendi'yi üs olarak kullanan Ermeni çeteleri tarafından gerçekleştirilmişti. Böylece yüz binlerce Türk bölgeden çıkarılırken yerlerine diğer bölgelerden getirilen Ermeniler yerleştirilmişti.

Şehir, Doğu Anadolu'nun büyük kısmını da kapsayan Büyük Ermenistan hayali açısından sembolik bir anlam taşıyordu. Çünkü Robert Koçaryan'dan Serj Sarkisyan'a kadar çok sayıda Ermeni lider Hankendi doğumlu.

Hankendi, Ermeni Terör Örgütü ASALA'nın kurucularından Monte Melkonyan'ın da doğum yeri. 1992'de Türklere karşı başlatılan soykırımın faillerinden Melkonyan'ın ayak izlerini takip ettiğimizde karşımıza İran'dan Suriye'ye, Lübnan'dan Avrupa'ya uzanan terör şebekelerinin kirli ilişkiler ağı çıkıyor.

Melkonyan, 1970'lerde Lübnan İç Savaşı'na katılmak üzere İran üzerinden Beyrut'a gittiğinde Türkiye'ye karşı terör eylemlerini örgütlemek için Beşşar Esad'ın babası Hafız Esad'ın desteğiyle harekete geçmişti. Örgüt Suriyeli Ermeni terörist Kevork Acemyan ve Agop Agopyan'ın liderliğinde kurulurken, yerel desteği MLKP terör örgütünün Filistin ayağı FHKC'den almıştı. 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen Canan Kaftancıoğlu'nun "komutanım" diye hitap ettiği Hasan Ocak'ın MLKP'nin lideri olduğunu bir kenara yazalım.

Çok sayıda Türk diplomatını şehit eden ASALA bugün resmiyette mevcut olmasa da, Suriye'de PKK içerisinde varlığını sürdürüyor. MLKP kendisi gibi irili ufaklı 15'ten fazla sol terör örgütüyle birlikte Barış Pınarı ve Zeytindalı Harekâtlarında Mehmetçik'e karşı savaşmıştı.

Bunların içinde PKK'nın Ozanyan Taburu ismini verdiği birliğinin özel bir önemi var. Çünkü Andranik Ozanyan, Rusya ve Batılı ülkelerin desteğiyle 1898'de Sason'dan başlayarak 20 yıl boyunca Doğu ve Güney Doğu Anadolu'da Müslüman Kürt ve Türklere karşı yapılan soykırımın lideriydi. Ermeni asıllı bir Rus askeri olarak Ozanyan bununla yetinmemiş, Balkan Savaşlarında dahi Bulgarlar safında bize karşı savaşmıştı.

PKK için sembolik anlamı olan Ozanyan ismini günümüze taşıyan kişi TİKKO terör örgütünün liderlerinden Yozgat doğumlu Orhan Bakırcıyan oldu. Suriye'de örgütünü PKK saflarına katarak kendi adını Andranik'e nispetle Nubar Ozanyan olarak değiştiren Bakırcıyan da 1991'de Hankendi'ye giderek Azerbaycan Türkleri'ne karşı başlatılan katliama katılmıştı. Suriye'deki çatışmalarda ölünce PKK hem onun hem de atası olan diğer katilin adını yaşatmak için seçme teröristlerden oluşan birliğine bu ismi verdi.

Görüldüğü gibi Karabağ'da Ermeni çetelerine karşı verilen mücadele Azerbaycan için önemli olduğu kadar Türkiye'nin güvenliği için de önemli. Tek millet iki devlet olarak sevincimiz ve kaderimiz bir olduğu gibi, düşmanlarımız da bir ve aynı.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!