• $28,9376
  • €31,8248
  • 1902.29
  • 8023.27
25 Temmuz 2023 Salı

Fondaş Medya'nın Gözyaşları

CHP içerisinde başlayıp tüm muhalefet partilerini derinden etkileyen kavga, partinin fonladığı medya kuruluşlarında meydan savaşına döndü. CHP'nin ana medya kuruluşu Halk TV'nin partideki genel başkanlık çatışmasında kendisini Kılıçdaroğlu karşıtı bir yerde konumlandırması Kemal Kılıçdaroğlu'nu o kadar öfkelendirdi ki, televizyonla aralarında yaptığı sözleşmeleri yırtıp attı. Yetmedi, tüm MYK üyeleri ve Belediye Başkanlarına televizyona çıkma yasağı getirdi.

Partinin Halk TV boykotu ne kadar sürer, bu İmamoğlu'nun siyasi akıbetiyle doğru orantılı olacak. Yoksa televizyonda arz-ı endam eden ekran yüzlerinin iddia ettiği gibi "özgür gazetecilik"leriyle hiçbir alakası yok. Parayı veren düdüğü çalar.

Televizyonun sahibi Cafer Mahiroğlu, ağlamaklı bir edayla kaleme aldığı açıklamasında Kılıçdaroğlu'na adeta yalvararak biz ettik siz etmeyin dese, aralarına giren kara kedi olarak tüm suçu "kime hizmet ettiği belli olmayan bir karanlık genel başkan yardımcısı" diyerek Eren Erdem'in üzerine atsa da sonucu değiştirebilir mi? Bekleyip göreceğiz.

Ortada ne bağımsız ve tarafsız gazetecilik var, ne ilke, ne de sansüre karşı mücadele. Aksi olsaydı Halk TV'de çoğunlukla gülmek ve stres atmak için izlenen Emin Çapa seçim öncesi Haçlı Şövalyeleri gibi kılıç elde Kılıçdaroğlu için alenen savaşmazdı.

Seçim gecesi yaşanan büyük hezimet karşısında Emin Çapa'nın histeri nöbeti geçirerek söylediği sözler hala hafızalarımızda: "İnönü Savaşları kazanıldığında düşman orada durduruldu mu? Hayır. Teslim olmak yok. Recep Tayyip Erdoğan kaybetti mi? Evet. Bunu nerede duydunuz? Bizim cep telefonlarımıza gelen bilgilerden duydunuz. Hattı müdafa yoktur, sathı müdafaa vardır. Kılıçdaroğlu yenilmedi. Hayır, Erdoğan yenildi."

Ekranın eğlence için izlenen diğer yüzü Ayşenur Arslan'ın CHP'den akan musluk kesildiğinde takındığı tavır ise gerçekten görülmeye değer. Ona göre bu televizyonda para kazanmak için değil, gerçekleri haykırmak için çalışıyormuş. Öyle ilkeli bir gazeteciymiş ki, büyük paraları elinin tersiyle itip savaş vermeye Halk TV'ye gelmiş. Televizyon, kurulduğundaki zorlukları tüy dökücü krem reklamı sayesinde atlatmış. Şimdi böylesi ekonomik bolluğa eriştikten sonra partinin gözünde "kara koyun" durumuna düşmekten oldukça bizar Ayşenur Hanım. Üzülmemek elde değil.

CHP'nin fonladığı medya kuruluşlarının asıl gelir kaynakları elbette sadece Genel Merkez'den gelen paralar değil. Bunlar CHP'li belediyelerin ve partide belediye başkanı ya da milletvekili olmak isteyenlerin saçtıkları paraların yanında devede kulak bile değil. Fakat Kılıçdaroğlu belediyelere gönderdiği talimatla bu akarın da yolunu kesti. Bakalım partinin bu yasak kararı Halk TV üzerinde ne kadar etkili olacak? Partinin maddi desteği olmaksızın ne kadar yol yürüyebilecekler?

Sorunun cevabı aslında zaten yazının içinde. İmamoğlu'nun şurada birkaç ayı kaldı. Halk TV'nin önünde ise çok seçenek yok. Tuvalet terliği ya da kutu kola olsa bile itaat edeceklerini söyleyen bir zihniyetin "bağımsızlık ve tarafsızlık" iddialarına sadece gülünebilir. Yakında hem de çok yakında fondaş medyada Kılıçdaroğlu'nu göklere çıkaran yayınlar göreceğimiz çok açık.

Tamam anladık. Bu işlerde asıl karar verici olan yüklü dolarlarla yapılmış, gizli protokoller. Fakat buna gazeteciliği alet etmeyi bırakın. Yalandan gözyaşlarınızı ekrana değil, dolgun banka cüzdanlarınıza dökün.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı