• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
27 Şubat 2024 Salı

Filistin riyakârlığı

Bir soykırımda gerçekleşebilecek her şey yaşanıyor Gazze'de. Gözlerimizin önünde şehirler, alevden bir moloz yığınına dönüşüp insanların üzerine çöküyor. Cesetleri saymayı bıraktık artık. Filistin kendi üzerinden siyasi meşruiyet sağlamaya çalışan düzenbazların kirli yüzlerini ifşa ederek ölüyor her gün biraz daha.

Bazı "ceset tacirleri" ise bu soykırımdan siyasi kazanç elde etme peşinde. Kudüs davasının unutulduğu, Arap dünyasının barışma hazırlığı içinde olduğu ve bunun için milyarlarca dolar harcandığı bir vasatta İsrail Cumhurbaşkanı'nın yüzüne karşı "Siz ancak öldürmeyi bilirsiniz" diyerek meydan okuyan Erdoğan'ı yıpratma telaşı içinde bazıları.

Bu çıkışıyla Türkiye'nin yörüngesini değiştiren, sırf bu yüzden devrilmesi için ABD'nin ve beslemesi terör örgütlerinin saldırısına uğrayan Erdoğan'ın Gazze konusunda hiçbir şey yapmadığını iddia ediyorlar. Hatta İsrail'le azalarak da olsa devam eden ticaret yüzünden neredeyse Cumhurbaşkanı'nı işbirlikçi ilan edecekler. Üstelik bu ticaretin önemli kısmının Filistin'e yapıldığını bilmelerine rağmen.

Oysa bugün dünya, ABD gibi Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmediyse bunu Erdoğan'a borçlu. 2017'de Türkiye'nin gayretiyle BM'de Trump'ın tek taraflı olarak aldığı karar 128 ülke tarafından "yasadışı" olarak ilan edilmeseydi, bugün Filistin diye bir varlığın isminden dahi bahsedemiyor olurduk. Türkiye bu siyasi zaferi dünyada İsrail'i tanıyan ilk İslam ülkesi olmasına rağmen başardıysa kimin sayesindedir?

Her seçim öncesinde insanımızın hassasiyetlerini kaşıyarak, kirli bir siyaset izleyenleri çok iyi tanıyoruz. Onlara sormak lazım: Irak işgalinde binlerce Filistinli ABD-İran işgaline karşı çıktıkları için Bağdat'tan Suriye sınırındaki çöllere sürüldüğünde ağızlarını açmışlar mıdır? Lübnan Hizbullahı, Hıristiyan fanatiklerle birlikte Nehr-ül Berid'e girip yüzlerce Filistinliyi katlettiğinde tek kelime etmişler midir?

Suriye'de yüz binlerce insan katledildiğinde, Beşşar Esat'la fotoğraf çektirme yarışına girenler kimlerdi? İran'ın paralı askerleri mezhepçi fanatizmle Humus'u Halep'i biçip, şehirleri taş devrine döndürdüğünde İran Cumhurbaşkanı'nı ülkemize davet edenler kimlerdi? Suriye halkını yüzden fazla kimyasal saldırıyla yok eden Kasım Süleymani'ye öldüğünde "şehit payesi verenler" bugün hangi yüzle Filistin'in acılarından bahsedebilirler? Bu riyakârlıklarının fark edilmediğini sanıyorlar?

Bilad-ı Şam'ın kuzeyindeki Halepli Müslümanların kanı, güneyindeki Gazzelilerden daha ucuz mudur? Suriyeli mazlumları mancınıkla sınırın öte tarafına atmayı vaat edenlerle seçim ittifakı yapanlar, Filistinli mazlumlara gerçekten üzülüyor olabilir mi? Yoksa dertleri yerel seçimlerde alacakları üç beş oy mudur?

Hiçbir yerde seçimi kazanamayacaklarını bildikleri halde, sırf Erdoğan iktidarını yıpratabilmek için Suriye ve Irak tezkerelerine hayır diyenlerle kol kola girenlerin gerçekte ne Filistin diye bir davası olabilir ne de PKK'ya karşı mücadele.

Gerçek şu ki, Filistin davası "Türkiye için bir devlet politikası" haline ancak Erdoğan döneminde kavuştu. Türkiye, Filistinli direniş hareketlerini, tüm dünyanın hatta İslam âleminin aksine halkın meşru gücü olarak kabul eden birkaç devletten biri olduysa, bu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hakkaniyetli yaklaşımı sayesinde oldu.

Kimin samimi, kimin ikiyüzlü olduğunu tarih yazıyor. Halep ve Gazze'de aynı sebeple ve aynı mücrimler tarafından katledilen çocuklar gibi, biz de şahidiz.

<p>Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında yılanlar sürü halinde görüntülendi. İlçeye 30 kilometre u

Yüksekova'daki yılanlar bölge halkını şaşırttı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü